DAJ CYNK

Odkryto nową planetę. W myśl nauki nie powinna istnieć

Damian Jaroszewski (NeR1o)

Kosmos

Odkryto planetę, która nie powinna istnieć. To zmieni podręczniki

Naukowcy z Uniwersytetu Stanu Pensylwania odkryli planetę, która w teorii nie powinna istnieć. Jak to możliwe?

Naukowcy z Uniwersytetu Stanu Pensylwania odkryli planetę, która jest zbyt masywna dla gwiazdy, wokół której krąży. W teorii taki duet nie powinien w ogóle istnieć. Nowe odkrycie może zmienić podręczniki.

Planeta, która nie powinna istnieć

Naukowcy opublikowali swoje odkrycie w magazynie Science. Znaleźli oni planetę, która jest 13 razy bardziej masywna niż Ziemia, a krążył wokół gwiazdy LHS 3154, która ma 9-krotnie mniejszą masę niż nasze Słońce. W ten sposób stosunek masy obu tych obiektów jest 100 razy większy niż Ziemi i gwiazdy znajdującej się w centrum naszego układu.

To odkrycie jest o tyle ważne, że jest sprzeczne z obecną teorią na temat formowania się planet wokół małych gwiazd. Według naszej aktualnej wiedzy istnienie takiego obiektu nie powinno być możliwe.

To odkrycie naprawdę pokazuje, jak mało wiemy o wszechświecie. Nie spodziewalibyśmy się, że planeta tak ciężka krąży wokół gwiazdy o tak małej masie.

- powiedział Suvrath Mahadevan, profesor astronomii i astrofizyki i współautor pracy.

Naukowcy wyjaśnili, że gwiazdy powstają z dużych obłoków gazu i pyłu. Po uformowaniu się obiektu, gaz i pył pozostają w postaci dysków materii krążących wokół nowo narodzonej gwiazdy, które ostatecznie mogą przekształcić się w planety. Tymczasem dysk, utworzony wokół LHS 3154, nie powinien mieć wystarczającej masy do utworzenia tak dużej planety. Właśnie dlatego przeczy to dotychczasowej wiedzy na temat powstawania gwiazd i planet.

Naukowcy dostrzegli przerośniętą planetę, nazwaną LHS 3154b, za pomocą spektrografu astronomicznego zbudowanego w Penn State przez zespół naukowców kierowany przez Mahadevana. Instrument, nazwany Habitable Zone Planet Finder (HPF), został zaprojektowany do wykrywania planet krążących wokół najchłodniejszych gwiazd poza naszym Układem Słonecznym, na których powierzchni może znajdować się woda w stanie ciekłym.

Zobacz: Rosyjski statek płonie. Wszystko widać na zdjęciach
Zobacz: Nagle uderzyły w Ziemię. Nikt tego nie rozumie

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Penn State / Penn State (Creative Commons), Shutterstock

Źródło tekstu: PennState