DAJ CYNK

Sensacja na Marsie. Przełomowe znalezisko w próbce skały

Patryk Łobaza (BlackPrism)

Kosmos

Sensacja na Marsie. Przełomowe znalezisko w próbce skały

Łazik Perseverance właśnie pobrał bardzo obiecującą próbkę. Naukowcy ogłosili przełom, jedna z pobranych przez łazik próbek skały zawiera największą koncentrację materii organicznej, jaką do tej pory udało się pozyskać.

Łazik Perseverance już długo ponad rok zwiedza powierzchnię Marsa w ramach misji MARS 2020. Miejscem jego poszukiwań jest krater Jezero, miejsce określone przez naukowców jako jedno z najbardziej obiecujących w kontekście poszukiwania materii organicznej. Jak się okazuje, ich przypuszczenia mogły okazać się prawdziwe, gdyż łazik Preseverance pobrał właśnie kawałek skały, który zawiera najwyższą koncentrację materii organicznej, jaką do tej pory udało się znaleźć.

Łazik Perseverance z przełomowym odkryciem

Perseverance w swoich poszukiwaniach idealnej skały, dotarł do miejsca, w którym według naukowców miała znajdować się delta rzeki, płynącej na Marsie kilka miliardów lat temu. Miejsce wydawało się obiecującym punktem do pobrania próbek i rzeczywiście, Perseverance pobrał fragment skały zawierający najwyższe stężenie materii organicznej w historii misji. 

Wybraliśmy krater Jezero do badania przez Perseverance, ponieważ uważaliśmy, że ma on największą szansę na dostarczenie naukowo doskonałych próbek – a teraz wiemy, że wysłaliśmy łazik we właściwe miejsce

- skomentował Thomas Zurbuchen, naukowiec NASA.

Analiza SHERLOC wskazuje, że próbki są bogate w cząsteczki organiczne, które zawierają minerały siarczanowe. Minerały siarczanowe znalezione w warstwach skał osadowych mogą dostarczyć istotnych informacji o środowiskach wodnych, w których powstały. 

Naukowcy pozyskają jeszcze więcej informacji z pobranych próbek, lecz dopiero gdy te zostaną wysłane na Ziemię. Niestety, nie odbędzie się to wcześniej niż w przyszłej dekadzie.

Zobacz: Mars to zabójca. Rozmawiamy z ekspertem
Zobacz: Co ludzie myślą o sztucznej inteligencji? Znamy już odpowiedź

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: NASA

Źródło tekstu: NASA

Przewiń w dół do następnego wpisu