Chiny w przeciwieństwie do USA stawiają na rozwój i badania

Czyżby DeepSeek czekała lepsza przyszłość niż OpenAI? Firma z Państwa Środka skupia się bowiem na rozwojach modeli, a nie zarabianiu.

Przemysław Banasiak (Yokai)
9
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Chiny w przeciwieństwie do USA stawiają na rozwój i badania

Chińska firma Deepseek specjalizująca się w sztucznej inteligencji przyciąga uwagę mediów oraz inwestorów, stawiając na intensywny rozwój technologii zamiast szybkiej monetyzacji - w przeciwieństwie do wielu zachodnich konkurentów, takich jak OpenAI, Google czy Anthropic.

Dalsza część tekstu pod wideo

Strategia ta może się okazać kluczowa dla całej branży AI

Jak donosi Financial Times, spółka z siedzibą w Hangzhou koncentruje się obecnie na tworzeniu dwóch nowych modeli: R2 oraz V4. Celem Deepseek jest osiągnięcie przełomu w postaci tzw. Artificial General Intelligence (AGI), czyli rozwiązania które zachowywałoby się jak człowiek.

W styczniu 2025 roku Deepseek wywołało spore poruszenie, gdy po premierze modelu R1 cena akcji NVIDII spadła tak gwałtownie, że firma straciła aż 589 miliardów dolarów wartości rynkowej jednego dnia. Mimo rozgłosu, założyciel i prezes Deepseek, miliarder Liang Wenfeng, obrał strategię rozwoju odmienną od praktykowanych w zachodnich firmach.

Wenfeng nie ma w najbliższej przyszłości zamiaru komercjalizować błyskawicznie zdobytej popularności Deepseek. Zamiast tego Chińczycy koncentrują się na dalszej pracy nad modelami i konsekwentnym rozwijaniu technologii. Zyski, które zapewniło zainteresowanie wywołane premierą R1, wystarczają ponoć, by pokryć bieżące koszty prowadzenia badań.

Sam Wenfeng pozostaje trudny do uchwycenia przez media i inwestorów. Raport wskazuje, że odrzucił on już wiele ofert inwestycyjnych - zarówno ze strony funduszy prywatnych, jak i państwowych. Dysponuje on podobno wystarczającymi zasobami, aby sfinansować dalsze prace. Oprócz Deepseek jest założycielem wiodącego chińskiego funduszu hedgingowego High Flyer.

W ramach przygotowań do rozwoju i pracy nad nowszymi modelami firma zdążyła wcześniej zakupić 10 000 akceleratorów NVIDIA H800 oraz drugie tyle NVIDIA A100, jeszcze przed nałożeniem zakazu sprzedaży tych modeli do Chin. Deepseek dysponuje obecnie flotą ponad 50 000 układów, a koszty samego sprzętu sięgnęły już 1,6 miliarda dolarów.