Składane smartfony na zakręcie: spadek, przegrupowanie i oczekiwanie na Apple

Według najnowszego raportu Counterpoint Research, globalny rynek składanych smartfonów w 2024 roku odnotował jedynie 2,9% wzrostu rok do roku. Pomimo dynamicznych wyników niektórych producentów, problemy Samsunga i Oppo w czwartym kwartale negatywnie wpłynęły na ogólną dynamikę rynku.

Marian Szutiak (msnet)
2
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Składane smartfony na zakręcie: spadek, przegrupowanie i oczekiwanie na Apple

Samsung zmagał się z trudnościami wynikającymi z niestabilnej sytuacji politycznej, a Oppo ograniczyło produkcję swoich tańszych modeli typu "z klapką" (clamshell), co dodatkowo zahamowało wzrost segmentu składanych smartfonów.

Dalsza część tekstu pod wideo

Prognozy na 2025: pierwszy spadek w historii segmentu?

Analitycy Counterpoint przewidują, że 2025 rok może przynieść pierwszy w historii spadek sprzedaży składanych urządzeń – w zakresie niskich wartości jednocyfrowych.

Nie widzę wielu pozytywnych sygnałów na ten rok. Przewidujemy spadek w tym segmencie, co będzie precedensem. Jednak nie oznacza to, że rynek osiągnął szczyt. Raczej jest to okres przegrupowania przed 2026 rokiem, który zapowiada się ekscytująco.

- Jene Park, starszy analityk, Counterpoint Research

2026 – czas wielkich zmian

Eksperci przewidują, że prawdziwe ożywienie rynku nastąpi w 2026 roku, kiedy do segmentu składanych smartfonów wejdzie Apple. Jednocześnie producenci ponownie zwrócą większą uwagę na modele podobne do smartfonów Galaxy Z Flip czy Motorola RAZR.

Rynek nie wygląda na taki, który miałby się ustabilizować – wręcz przeciwnie, jesteśmy na progu transformacji.

- Calvin Lee, dyrektor ds. badań, Counterpoint Research

Liderzy i outsiderzy rynku składanych smartfonów

Choć ogólny wzrost w 2024 roku był niewielki, niektórzy producenci odnotowali imponujące wyniki. Motorola (+253%), Xiaomi (+108%) oraz Honor (+106%) zanotowali trzycyfrowe wzrosty sprzedaży, swoją pozycję umocnił również Huawei (+54%).

Największy spadek dotknął Oppo (-72%), które ograniczyło produkcję składanych smartfonów. Samsung, pomimo wciąż dominującej pozycji na rynku, odnotował istotny spadek (-33%). Z kolei segment „Inni”, obejmujący mniejszych graczy, wzrósł aż o 155%, co sugeruje rosnącą konkurencję i większą różnorodność na rynku.

Składane smartfony na zakręcie: spadek, przegrupowanie i oczekiwanie na Apple

Rynek składanych smartfonów przechodzi trudniejszy okres, ale analitycy przewidują, że 2026 rok może okazać się przełomowy. Wprowadzenie składanych modeli firmy Apple i wzrost zainteresowania smartfonami typu "muszelka" mogą ponownie pobudzić segment do dynamicznego wzrostu.

Czy tak się stanie? Przekonamy się już w najbliższych latach.