Rozpoznajesz? Za pomoc w jego złapaniu płacą fortunę
Amerykańskie i brytyjskie służby zidentyfikowały człowieka odpowiedzialnego za grupę ransomware o nazwie LockBit. Wyznaczono nagrodę 10 mln dolarów za pomoc w jego ujęciu.

Połączone siły amerykańskich i brytyjskich służb zidentyfikowały lidera jednej z najgroźniejszych grup ransomware na świecie. Dmitrij Juriewicz Choroszew, bo o nim mowa, to 31-letni Rosjanin. Pochodzi z miasta Woroneż, mniej więcej 486 km na południe od Moskwy. Za pomoc w złapaniu mężczyzny wyznaczono nagrodę w wysokości 10 mln dolarów.
10 mln dolarów za hakera
Dmitrij Juriewicz Choroszew miał stać na czele grupy LockBit od jej powstania we wrześniu 2019 roku do maja 2024 roku. Ta działała na zasadzie ransomware-as-a-service, udostępniając szkodliwe oprogramowanie innym cyberprzestępcom, pobierają od nich prowizje za szkodliwe działania



Szacuje się, że z ich powodu poszkodowanych zostało co najmniej 2000 osób, a skradzione dobra wyceniono na ponad 100 mln dolarów. Niektóre źródła mówią nawet o 500 mln dolarów.
.@StateDept is offering a reward of up to $10,000,000 for information leading to the arrest and/or conviction in any country of Dmitry Yuryevich Khoroshev for participating in, conspiring to participate in, or attempting to participate in LockBit ransomware activities. pic.twitter.com/pkom1s26JV
— US Dept of State INL (@StateINL) May 7, 2024
Co ciekawe, serwis vx-underground, który specjalizuje się w tematyce szkodliwego oprogramowania, opublikował oświadczenie grupy LockBit, która twierdzi, że Dimitrij Juriewicz Choroszew nie ma z nimi nic wspólnego.
FBI blefuje, nie jestem Dimonem, żałuję prawdziwego Dimona , a on dostanie w dupę za moje grzechy.
- napisali LockBit.
Pomimo tego mężczyzna został objęty sankcjami. Zamrożono mu aktywa i wprowadzono zakaz podróżowania. Postawiono mu też 26 zarzutów w związku ze stworzeniem i administrowaniem szkodliwym oprogramowaniem. Już w lutym zablokowano też 200 adresów kryptowalut, związanych z grupą LockBit, a także przejęto ich stronę internetową. Każdy, kto pomoże w jego złapaniu, może liczyć na nagrodę w wysokości aż 10 mln dolarów.