DAJ CYNK

Łódź. Zarobiła na Allegro milion złotych. Pójdzie siedzieć

Marian Szutiak

Bezpieczeństwo

Allegro Łódź wyłudzenie 48 tys. zł 8 lat więzienia

Dostałeś kopertę wypchaną papierem zamiast zamówionego przedmiotu? To mogła być ona. 30-latka z Łodzi w końcu wpadła – wyłudziła na Allegro i innych portalach aukcyjnych nawet milion złotych.

Policjanci z wydziału do walki z cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi zatrzymali 30-letnią mieszkankę tego miasta, podejrzaną o oszustwa internetowe, dokonywane głównie za pośrednictwem portali aukcyjnych (takich jak Allegro). Kobieta od maja 2020 roku do stycznia 2022 roku dawała tam ogłoszenia o sprzedaży sprzętu elektronicznego, w tym przede wszystkim telefonów komórkowych i konsol do gier. Łodzianka nie miała jednak oferowanych urządzeń i wysyłała kupującym na przykład koperty wypełnione ścinkami papieru.

Pieniądze trafiały na cudze rachunki

Potwierdzenie odbioru przesyłki w systemie portali aukcyjnych powodowało, że wpłacone przez oszukane osoby pieniądze trafiały na rachunek bankowy wskazany przez zatrzymaną. Jak informuje łódzka Policja, rachunki pozyskiwała przez wystawianie ogłoszeń o możliwości udzielenia pożyczek. Zainteresowanym kobieta polecała założenie rachunków bankowych i przesłanie danych niezbędnych do korzystania z nich. W ten sposób uzyskała 100 kont, które następnie wykorzystywała w swojej przestępczej działalności.

Policjanci po zatrzymaniu 30-latki przeszukali jej miejsce pobytu oraz kilka leasingowanych przez nią aut. Efektem tych działań było zabezpieczenie nośników elektronicznych, gotówki oraz zapisków związanych z oszustwami. Śledczy ustalili także kilka wykorzystywanych do procederu kont i wystąpili o blokadę znajdujących się na nich środków na poczet grożącej kobiecie kary. 

Policja Łódź oszustwo zabezpieczone materiały

Tysiące pokrzywdzonych

Ofiarą Łodzianki mogło paść kilka tysięcy osób w całej Polsce, którzy stracili kwotę nawet miliona złotych. Oszustka usłyszała na razie zarzuty dotyczące 20 pokrzywdzonych, od których wyłudziła 48 tys. zł. Policja jest w trakcie ustalania i docierania do wszystkich ofiar, więc sprawa pozostaje rozwojowa. Mieszkance Łodzi grozi kara do 8 lat więzienia.

Jak nie paść ofiarą oszustwa w Internecie?

Policja ma kilka rad dla tych, którzy nie chcą paść ofiarą oszustów internetowych. Warto zadbać o to, aby:

  • kupować w sieci tylko u sprawdzonych i zweryfikowanych sprzedawców, a płatności dokonywać nie na rachunki przesłane przez sprzedającego, a na przykład poprzez pośrednika płatności wskazanego przez zweryfikowanego sprzedawcę,
  • nie podawać nieznanym osobom swoich pełnych danych osobowych, haseł do kont poczty email, rachunków bankowych czy danych kart płatniczych,
  • nie kupować bezmyślnie towarów po cenie dużo atrakcyjniejszej niż u innych sprzedających.

Zobacz: Azjatycka kusicielka nadal na wolności. Policja ostrzega panów
Zobacz: Zaklej kamerkę! Ta historia da Ci do myślenia

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: DarSzach / Shutterstock.com, policja.pl

Źródło tekstu: policja.pl

Przewiń w dół do następnego wpisu