Apple prezentuje przyszłość dostępności. Nadchodzą narzędzia burzące bariery

Firma Apple zaprezentowała pakiet nowych, innowacyjnych funkcji dostępności, które jeszcze w tym roku trafią do użytkowników na całym świecie. Wśród nich znajdą się "Etykiety Dostępności" w App Store, aplikacja Lupa na komputery Mac, zaawansowany Dostęp Brajlowski oraz Czytnik Dostępności. Gigant z Cupertino ogłosił również znaczące aktualizacje dla funkcji Live Listen, systemu visionOS, Osobistego Głosu i wielu innych, podkreślając swoje nieustanne zaangażowanie w tworzenie technologii dostępnej dla każdego.

Marian Szutiak (msnet)
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Apple prezentuje przyszłość dostępności. Nadchodzą narzędzia burzące bariery

Nowe rozwiązania, wykorzystujące moc chipów Apple Silicon oraz postępy w dziedzinie uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji na urządzeniu, mają na celu zapewnienie użytkownikom nowego poziomu dostępności w całym ekosystemie Apple.

Dalsza część tekstu pod wideo

W Apple dostępność jest częścią naszego DNA. Tworzenie technologii dla wszystkich jest priorytetem dla każdego z nas i jesteśmy dumni z innowacji, którymi dzielimy się w tym roku. Obejmują one narzędzia pomagające ludziom uzyskać dostęp do kluczowych informacji, odkrywać otaczający ich świat i robić to, co kochają.

- Tim Cook, CEO Apple

Bazując na 40 latach innowacji w dziedzinie dostępności w Apple, jesteśmy oddani wprowadzaniu nowych funkcji dostępności we wszystkich naszych produktach. Dzięki ekosystemowi Apple, funkcje te płynnie współpracują, oferując użytkownikom nowe sposoby interakcji z tym, co jest dla nich najważniejsze.

- Sarah Herrlinger, starsza dyrektor Apple ds. globalnej polityki i inicjatyw w zakresie dostępności

Kluczowe nowości w dziedzinie dostępności

  • Etykiety Dostępności w App Store (Accessibility Nutrition Labels).

App Store zyska nową sekcję na stronach produktów, która będzie szczegółowo informować o funkcjach dostępności w aplikacjach i grach. Użytkownicy będą mogli łatwiej ocenić, czy dana aplikacja spełni ich potrzeby, jeszcze przed pobraniem. Deweloperzy otrzymają możliwość lepszego informowania o wspieranych przez ich aplikacje udogodnieniach, takich jak VoiceOver, Sterowanie Głosowe, Większy Tekst czy Wystarczający Kontrast.

Eric Bridges, prezes i CEO Amerykańskiej Fundacji na rzecz Niewidomych, określił te etykiety jako ogromny krok naprzód dla dostępności, podkreślając, że konsumenci zasługują na transparentność w kwestii dostępności produktów.

  • Lupa (Magnifier) na Maca.

Znana z iPhone'a i iPada aplikacja Lupa, pomagająca osobom niewidomym i niedowidzącym powiększać obraz, czytać tekst i wykrywać obiekty, trafi teraz na komputery Mac. Lupa na Maca będzie współpracować z kamerą urządzenia (również z Continuity Camera na iPhonie oraz kamerami USB), umożliwiając powiększanie elementów otoczenia, takich jak ekrany czy tablice, a także odczytywanie dokumentów za pomocą funkcji Widok Biurka.

  • Nowe Doświadczenie Brajlowskie (Braille Access).

To zupełnie nowa funkcja przekształcająca iPhone'a, iPada, Maca i Apple Vision Pro w pełni funkcjonalne notatniki brajlowskie, głęboko zintegrowane z ekosystemem firmy Apple. Umożliwi ona między innymi szybkie tworzenie notatek w formacie brajlowskim, wykonywanie obliczeń za pomocą systemu Nemetha (kodu brajlowskiego używanego w matematyce i naukach ścisłych) oraz otwieranie plików w formacie BRF.

  • Czytnik Dostępności (Accessibility Reader).

Nowy, ogólnosystemowy tryb czytania zaprojektowany z myślą o ułatwieniu odbioru tekstu osobom z różnymi niepełnosprawnościami, takimi jak dysleksja czy słabowzroczność. Dostępny na iPhone, iPad, Mac i Apple Vision Pro, zaoferuje szerokie opcje personalizacji czcionki, koloru, odstępów oraz wsparcie dla funkcji Czytanie Treści.

Innowacje i udoskonalenia w całym ekosystemie

Apple wprowadza również szereg istotnych aktualizacji do istniejących już funkcji:

  • Live Listen na Apple Watch: użytkownicy niesłyszący i niedosłyszący zyskają możliwość korzystania z napisów na żywo (Live Captions) na swoim zegarku Apple Watch, podczas gdy iPhone działa jako zdalny mikrofon,
  • Ulepszenia w visionOS dla Apple Vision Pro: osoby niewidome i niedowidzące skorzystają z rozszerzonych funkcji Zoom, pozwalających na powiększanie całego otoczenia za pomocą głównej kamery, VoiceOver zyska funkcję Rozpoznawania na Żywo, opisującą otoczenie dzięki uczeniu maszynowemu,
  • Osobisty Głos (Personal Voice): tworzenie syntetycznego głosu naśladującego głos użytkownika (dla osób zagrożonych utratą mowy) będzie szybsze (poniżej minuty, przy użyciu tylko 10 nagranych fraz) i zapewni bardziej naturalne brzmienie, dodane zostanie wsparcie dla języka hiszpańskiego (Meksyk),
  • Sygnały Ruchu Pojazdu (Vehicle Motion Cues): funkcja pomagająca redukować objawy choroby lokomocyjnej trafi również na komputery Mac, z nowymi opcjami personalizacji,
  • Dźwięki Tła (Background Sounds): łatwiejsza personalizacja dzięki nowym ustawieniom EQ i możliwości automatycznego wyłączenia po określonym czasie,
  • Śledzenie Wzroku (Eye Tracking) i Śledzenie Głowy (Head Tracking): ulepszenia ułatwiające sterowanie urządzeniami,
  • Sterowanie Przełącznikami dla Interfejsów Mózg-Komputer (BCI): nowy protokół wspierający tę rozwijającą się technologię,
  • Rozpoznawanie Dźwięków (Sound Recognition): nowa funkcja Rozpoznawania Imienia, informująca użytkowników niesłyszących lub niedosłyszących, gdy ktoś wypowie ich imię,
  • Aktualizacje CarPlay: wsparcie dla Dużego Tekstu oraz powiadomienia o dźwiękach takich jak płacz dziecka, klaksony czy syreny dla kierowców i pasażerów z dysfunkcją słuchu,
  • Udostępnianie Ustawień Dostępności (Share Accessibility Settings): nowy sposób na szybkie, tymczasowe udostępnienie swoich ustawień dostępności na innym iPhonie lub iPadzie.

Świętowanie Światowego Dnia Świadomości Dostępności

Apple aktywnie włącza się w obchody Światowego Dnia Świadomości Dostępności. W wybranych sklepach Apple Retail przez cały maj dostępne będą specjalne stanowiska prezentujące funkcje dostępności. Firma oferuje również całoroczne sesje Today at Apple oraz promuje treści związane z dostępnością w Apple Music, Apple Fitness+, Apple TV+, Apple Books, Apple Podcasts i App Store.

Zapowiedziane nowości stanowią kolejny dowód na to, że Apple traktuje dostępność jako fundamentalny element projektowania swoich produktów i usług. Gigant dąży do tego, by technologia służyła jak najszerszemu gronu odbiorców.