DAJ CYNK

Firefox 85 bez Flasha już jest, lepiej dba o prywatność

Dodane przez: Anna Rymsza (Xyrcon)

Kategoria: Aplikacje

Interakcje: 2628

Firefox 85 już jest dostępny

Firefox 85 to kolejna przeglądarka, w której nie ma już obsługi Adobe Flash. Instalatory nowej wersji są już dostępne na serwerach Mozilli, oficjalna premiera została zaplanowana na 26 stycznia.

Firefox 84 miał być ostatnią wersją przeglądarki, która poradzi sobie z wyświetlaniem zawartości przygotowanej z użyciem Adobe Flash. Zgodnie z planem Firefox 85 już nie obsługuje porzuconej wtyczki Flash Player. To w sumie żadna strata – wtyczka i tak została już wyłączona przez Adobe i nie ładuje treści. Najwyższa pora.

To oczywiście nie koniec nowości. Firefox 85 zyskał także funkcję Network partitioning, która ma poprawić ochronę prywatności. W skrócie zasoby sieciowe będą podzielone na odizolowane części (partycje), a nie współdzielone, dzięki czemu mechanizmy śledzące między stronami nie będą w stanie wymieniać się danymi. Nie znajdziemy tej opcji w ustawieniach – to usprawnienie zostało wprowadzone „pod maską”, ale można je wyłączyć, przestawiając flagę:

privacy.partition.network_state

Kolejna ciekawostka to możliwość usunięcia wszystkich zapisanych danych logowania jednym kliknięciem ze wbudowanego menedżera haseł.

Ponadto Firefox 85 wprowadza usprawnienia w zarządzaniu zakładkami – zapamięta domyślne miejsce zapisywania nowych zakładek i domyślnie wyświetla pasek zakładek po otwarciu nowej karty. Będzie też skrót „pozostałe zakładki”, który ułatwi nawigację w kolekcji linków.

Zobacz: Firefox 85 wreszcie naprawi zarządzanie zakładkami
Zobacz: Chrome 88 już bez Flasha i FTP, ma lepszy tryb nocny

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: wł.

Źródło tekstu: Mozilla, wł.

Przewiń w dół do następnego wpisu