DAJ CYNK

Chrome 88 już bez Flasha i FTP, ma lepszy tryb nocny

Dodane przez: Xyrcon

Kategoria: Aplikacje

Interakcje: 2765

Google Chrome 88 już bez FTP i Flasha

Google Chrome został wydany w wersji 88. To wydanie dba o nasze bezpieczeństwo – usunięta została obsługa Adobe Flash i protokołu przesyłania plików FTP. To jednak nie koniec zmian.

Usunięcie nieszyfrowanego protokołu FTP z przeglądarki Chrome jest podyktowane względami bezpieczeństwa. Przez kilka wydań można było włączyć protokół ręcznie. Od wersji Chrome 88 już w ogóle nie da się otworzyć linków ftp://. Zalecamy korzystać z przesyłania danych z szyfrowaniem, a więc protokołów FTPS i HTTPS.

Z tego samego względu została usunięta możliwość uruchamiania elementów Adobe Flash. Adobe zakończył wsparcie Flasha 31 grudnia 2020 roku, więc najwyższa pora pozbyć się go z przeglądarek.

Zobacz: Wyciekł Windows 10X. Czego spodziewać się po rywalu Chrome OS?
Zobacz: Google Chrome 86 sprawdzi, czy ktoś nie ukradł Twojego hasła

Chrome 88 eksperymentuje również z mniej uciążliwymi prośbami o uprawnienia. Można je włączyć, przestawiając flagę

chrome://flags/#permission-chip

w ustawieniach. Jeśli strona chce uzyskać dostęp do lokalizacji, kamery czy mikrofonu, ostrzeżenie zobaczymy tuż obok pasku adresu. Przez kilka sekund będzie to ostrzeżenie tekstowe, a potem zostanie zwinięte do ikonki.

Ponadto nieco zmienił się tryb ciemny dla Windowsa 10. Na systemie Chrome OS można sprawdzić nową wersję jasnego i ciemnego wyglądu przeglądarki. Na koniec warto wiedzieć, że Chrome 88 i nowsze nie działają na systemie macOS Yosemite. Ponadto możliwość przeszukiwania otwartych kart jest dostępna na desktopie. Wcześniej można było skorzystać z niej jedynie na Chromebookach.

Jeśli już używasz przeglądarki Google Chrome, powinna zaktualizować się sama przy najbliższym ponownym uruchomieniu.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Google

Przewiń w dół do następnego wpisu