DAJ CYNK

Ten człowiek odrzucił miliony dolarów by robić gry po swojemu

Przemysław Banasiak

Gry

Ten człowiek odrzucił miliony dolarów by robić gry po swojemu

Wiele osób narzeka na najnowsze gry wychodzące na komputery i konsole. Zarzuca się im to, że są płytkie i pośpiesznie robione, a w efekcie pełne błędów. Jeden człowiek wychodzi temu naprzeciw i nie chce się sprzedawać wielkim firmom.

 

W ostatnich latach byliśmy świadkami licznych przejęć na rynku firm zajmujących się produkcją i/lub wydawaniem gier. Mniejsze podmioty wchłaniane były przez prawdziwych gigantów branży. Świetnym przykładem jest Microsoft wykupujący Bethesdę w 2020 roku czy Sony i Bungie w 2022 roku.

Hideo Kojima ma dość korporacyjnych ograniczeń

Jednak tak jak wszędzie, tak i w gamedevie znaleźć można ludzi z pasją. Tworzą oni nowe gry nie tylko dla pieniędzy, ale ku spełnieniu innych graczy. A jednym z nich jest Hideo Kojima, ojciec serii Metal Gear Solid.

W ramach podcastu "Hideo Kojima's Brain Structure" japoński twórca gier omówił ostatni wyścig przejęć, który toczy się pomiędzy firmami takimi jak Sony, Microsoft, Tencent i wiele innych. Mówiąc o tym Kojima stwierdził:

"Pozwólcie mi powtórzyć: Jesteśmy twórcami niezależnymi. Nie mamy żadnych powiązań i nie jesteśmy przez nikogo finansowani. A każdego dnia napływają do mnie oferty kupna naszego studia. Niektóre z nich są absurdalnie wysokie, ale mnie nie chodzi o pieniędze. Chcę robić to na co mam ochotę. Dlatego właśnie stworzyłem Kojima Productions."

Hideo Kojima to człowiek sukcesu na rynku gier wideo, który doskonale zdaje sobie sprawę z jakimi ograniczeniami wiąże się podpisywanie paktu z diabłem, jakim są korporacyjne molochy. Świetnym tego przykładem jest P.T. czy Metal Gear Solid V. Tym bardziej trzeba docenić postawę Japończyka.

Zobacz: AMD zwiększy wydajność w grach dzięki FSR 3 oraz HYPR-RX
Zobacz: Chińczycy oszaleli, to nie ma prawa się udać

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock, Kojima Productions

Źródło tekstu: oprac. własne