Test Xiaomi Mi 9T Pro. Najlepszy telefon do 2000 zł

Xiaomi Mi 9T Pro to drugie w tym roku (po modelu Mi 9) podejście chińskiego producenta do flagowych urządzeń. Topowy układ Qualcomm Snapdragon 855, wydajny akumulator i wysuwany moduł przedniego aparatu to najczęściej pojawiające się w materiałach marketingowych zalety urządzenia, które trafiło do mnie do testów. Jak spisał się w nich Xiaomi Mi 9T? Czy jest to najlepszy możliwy wybór w cenie nie przekraczającej dwóch tysięcy? Zapraszam do lektury przygotowanej recenzji, w której szukam odpowiedzi na te pytania.

Redakcja Telepolis
25
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Test Xiaomi Mi 9T Pro. Najlepszy telefon do 2000 zł
Test Xiaomi Mi 9T Pro. Najlepszy telefon do 2000 zł

Specyfikacja:

•    Obudowa o wymiarach 156,7 x 74,3 x 8,8 mm, masa 191 gramów,
•    Ekran AMOLED o przekątnej 6,39 cala i rozdzielczości 1080 x 2340 pikseli, szkło Gorilla Glass 5,
•    Ośmiordzeniowy układ Snapdragon 855, grafika Adreno 640,
•    6 GB pamięci RAM, 128 GB pamięci wbudowanej (112 GB dostępne dla użytkownika),
•    Potrójny aparat główny: 48 Mpix (f/1.75), ultraszerokokątny 13 Mpix (f/2.4), teleobiektyw 8 Mpix (f/2.4), podwójna dioda LED,
•    Przedni wysuwany aparat 20 Mpix (f/2.2),
•    Łączność LTE, Wi-Fi „ac”, Bluetooth 5.0, NFC, port USB typu C, GPS z GLONASS,
•    Czytnik linii papilarnych wbudowany w ekran,
•    Android 9.0 Pie, interfejs MUIU 10.3.4
•    Akumulator litowo-polimerowy o pojemności 4000 mAh,
•    cena: 1999 zł.

Dalsza część tekstu pod wideo
Test Xiaomi Mi 9T Pro. Najlepszy telefon do 2000 zł

 

Zestaw, wygląd i wykonanie

Test Xiaomi Mi 9T Pro. Najlepszy telefon do 2000 zł

Smartfon został zapakowany w ładne, czarne opakowanie w którym znalazło się także miejsce dla 18-watowego zasilacza, kabla USB-C, narzędzia do wysuwania slotu na karty SIM oraz ochronnego etui w kolorze czarnym. Jakość wykonania urządzenia stoi na najwyższym poziomie, zarówno jeśli chodzi o wykorzystane materiały jak i ich dopasowanie. Xiaomi Mi 9T Pro fantastycznie leży w dłoni, jest dobrze wyważony i sprawia wrażenie bardzo solidnego, choć w tym miejscu muszę dodać, że w specyfikacji nie znajdziemy informacji o żadnym standardzie wodoodporności.

Test Xiaomi Mi 9T Pro. Najlepszy telefon do 2000 zł

W czarnym wariancie kolorystycznym, który dostałem do testów, pozytywne wrażenie robi wykończenie tylnej części obudowy w stylu włókna węglowego. Pozostałe warianty (czerwony i niebieski) charakteryzują się natomiast chwalonym przeze mnie przy okazji testów modelu Mi 9T efektem przejścia, co w połączeniu z czerwonym przyciskiem blokowania sprawia, że Xiaomi Mi 9T Pro pod względem designu to moim zdaniem absolutna czołówka dostępnych na rynku smartfonów.

Test Xiaomi Mi 9T Pro. Najlepszy telefon do 2000 zł

Front urządzenia w 86% wypełnia pozbawiony wcięcia ekran otoczony cienkimi ramkami, nad którym znalazł się głośnik rozmów. Na tylnej ściance wzdłuż osi pionowej umieszczone zostały nieznacznie wystające obiektywy potrójnego aparatu fotograficznego oraz podwójna dioda doświetlająca. Na szczęście dołączone do zestawu etui pozwoli ochronić obiektywy przed zarysowaniem.

Test Xiaomi Mi 9T Pro. Najlepszy telefon do 2000 zł
Test Xiaomi Mi 9T Pro. Najlepszy telefon do 2000 zł

Na dolnej krawędzi znalazło się miejsce dla pojedynczego głośnika multimediów, mikrofonu, złącza USB-C oraz slotu na karty SIM. Prawy bok zajmują przyciski głośności oraz zasilania. Lewy bok pozostała niezagospodarowana, zaś na górze umieszczony został jeden ze znaków rozpoznawczych testowanego smartfonu - wysuwany moduł przedniego aparatu. Obok niego znajdziemy jeszcze mikrofon do usuwania szumów oraz złącze Jack 3,5mm.

Test Xiaomi Mi 9T Pro. Najlepszy telefon do 2000 zł
Test Xiaomi Mi 9T Pro. Najlepszy telefon do 2000 zł

Wspomniany moduł działa płynnie i cicho, wysunięcie go trwa mniej niż sekundę, a towarzyszące mu efekty dźwiękowe i świetlne tylko wzmacniają pozytywne wrażenie. Gorszym pomysłem inżynierów było natomiast umiejscowienie diody powiadomień na szczycie wysuwanego modułu, przez co jest ona słabo widoczna podczas codziennego użytkowania.

Wyświetlacz

Test Xiaomi Mi 9T Pro. Najlepszy telefon do 2000 zł

Xiaomi Mi 9T Pro został wyposażony w wyświetlacz AMOLED o przekątnej 6,39 cala i rozdzielczości 1080 x 2340 pikseli. Daje to zagęszczenie pikseli na poziomie 403 ppi. Dzięki zastosowaniu wysuwanego modułu przedniego aparatu udało się uniknąć wcięcia w ekranie, co pozwala w pełni wykorzystać dostępną przestrzeń roboczą. Jakość prezentowanych treści stoi na bardzo wysokim poziomie, zarówno jeśli chodzi o kontrast, kąty widzenia i odwzorowanie kolorów. Automatyczne sterowanie poziomem jasności sprawdza się bez zarzutów i umożliwia komfortowe korzystanie z urządzenia zarówno w pełnym słońcu jak i całkowitej ciemności. Znajdziemy tu także wsparcie technologii HDR10. Wszystko to sprawia, że wyświetlacz jest mocną stroną Xiaomi Mi 9T.

Test Xiaomi Mi 9T Pro. Najlepszy telefon do 2000 zł

W ustawieniach ekranu znajdziemy możliwość sterowania temperaturą barwową i kontrastem, dostępny jest także filtr światła niebieskiego, który powoduje mniejsze zmęczenie wzroku. Technologia wykonania ekranu umożliwia zastosowanie funkcji Always On Display, dzięki której na wygaszonym ekranie wyświetlane są powiadomienia oraz aktualna data i godzina. Do wyboru użytkownika jest kilkanaście różnorodnych stylów zegara.

Test Xiaomi Mi 9T Pro. Najlepszy telefon do 2000 zł

Z ekranem został zintegrowany czytnik odcisków palców, który podczas testów nie sprawiał żadnych problemów. Podczas typowego korzystania z urządzenia skuteczność rozpoznawania odcisków palca oscylowała w okolicach 80%, nieco gorzej wyglądało to w przypadku np. wilgotnych palców. Niemniej jednak Xiaomi Mi 9T Pro wypada dobrze na tle konkurencji pod tym względem. Alternatywnym sposobem zabezpieczenia urządzenia jest funkcja rozpoznawania twarzy, która ze względu na wysuwany moduł przedniego aparatu wymaga jej aktywacji poprzez dotknięcie ekranu, co negatywnie wpływa na czas i wygodę tego rozwiązania.

 

Interfejs i łączność

Test Xiaomi Mi 9T Pro. Najlepszy telefon do 2000 zł

Testowane urządzenie działa pod kontrolą systemu Android 9.0 Pie z nakładką systemową MIUI w wersji 10.3.4. Interfejs systemowy od Xiaomi przyzwyczaił użytkowników do dużej ilości dostępnych ustawień i co za tym idzie ogromnych możliwości personalizacji smartfonu. Nie inaczej jest w przypadku Xiaomi Mi 9T Pro. Sam interfejs jest płaski, w związku z czym wszystkie zainstalowane aplikacje znajdują się na kolejnych pulpitach. Dostępny jest także znany chociażby z urządzeń Apple’a ekran agregujący przydatne informacje (np. pogoda), dostępne skróty oraz wydarzenia z kalendarza.

Test Xiaomi Mi 9T Pro. Najlepszy telefon do 2000 zł

Z poziomu ustawień mamy dostęp do wielu ciekawych opcji, wśród których warto wspomnieć chociażby o Drugiej Przestrzeni, a więc odrębnym środowisku do bezpiecznego przechowywania prywatnych danych, które nie powinny trafić w niepowołane ręce. Możliwe jest sklonowanie wybranych aplikacji, co może być przydatne np. w przypadku chęci korzystania z dwóch kont/profilów bez konieczności przelogowania. Dostępna jest także funkcja alarmowego informowania wybranych kontaktów w razie niebezpieczeństwa. Nie zabrakło także funkcji znanych z innych urządzeń, jak sterowanie gestami, tryb ciemny oraz cyfrowa równowaga (narzędzie umożliwiające analizę sposobu korzystania z urządzenia).

Test Xiaomi Mi 9T Pro. Najlepszy telefon do 2000 zł

W testowanym urządzeniu nie występuje problem znany z innych smartfonów Xiaomi, polegający na braku ikon powiadomień w górnym pasku, przy czym konieczne jest włączenie tej opcji w ustawieniach. Xiaomi Mi 9T Pro oferuje także wygodny sposób zarządzania aplikacjami działającymi w tle, a na ekranie prezentującym uruchomione programy znajdziemy także skróty do optymalizacji systemu oraz funkcję podziału ekranu, umożliwiającej korzystanie z dwóch aplikacji jednocześnie.

Test Xiaomi Mi 9T Pro. Najlepszy telefon do 2000 zł

Jeśli chodzi o dostępne standardy łączności, Xiaomi Mi 9T Pro wspiera wszystkie popularne i potrzebne w codziennym użytkowaniu technologie. Znajdziemy tu LTE kategorii 20, dwuzakresowe Wi-Fi w standardzie „ac”, Bluetooth v5.0, GPS z wsparciem Glonass, oraz NFC. Podczas testów nie napotkałem na jakiekolwiek problemy z ich wykorzystaniem. Jakość połączeń stała na wysokim poziomie, nie miałem trudności z zasięgiem sieci komórkowej, choć niestety nie mogłem skorzystać z funkcji Wi-Fi Calling ani VoLTE (karta SIM z sieci Play). Smartfon prawidłowo współpracował z sieciami bezprzewodowymi oraz urządzeniami podłączonymi przez Bluetooth oraz sprawdził się jako nawigacja samochodowa oraz wirtualna karta płatnicza.

 

Multimedia i aparat

Test Xiaomi Mi 9T Pro. Najlepszy telefon do 2000 zł

Xiaomi Mi 9T Pro pozytywnie zaskakuje na tle bezpośrednich konkurentów obecnością złącza Jack 3,5 mm. Do pełni szczęścia zabrakło jednak słuchawek, których niestety nie znajdziemy w pudełku. Smartfon został wyposażony w pojedynczy głośnik multimediów, a dźwięk wydobywający się z niego jest wystarczająco głośny i wyraźny. W ustawieniach efektów dźwiękowych dostępny jest equalizer z kilkunastoma predefiniowanymi konfiguracjami, z którego jednak można skorzystać dopiero po podłączeniu słuchawek, w przeciwnym wypadku opcja ta, a także funkcja dźwięku Hi-Fi są niestety niedostępne. Do obsługi multimediów służą dedykowane aplikacje: Mi Wideo oraz Muzyka. Na pokładzie znajdziemy także Radio FM.

Test Xiaomi Mi 9T Pro. Najlepszy telefon do 2000 zł

Xiaomi Mi 9T Pro został wyposażony w potrójny aparat fotograficzny z tyłu w optymalnej moim zdaniem konfiguracji: obiektyw szerokokątny + ultraszerokokątny + teleobiektyw. Obiektywy nie są stabilizowane optycznie, jest za to laserowy autofocus. Aplikacja do obsługi aparatu jest wygodna i prosta w obsłudze. Najczęściej wykorzystywane opcje są dostępne w górnej części interfejsu, a pomiędzy dziewięcioma trybami fotografowania możemy łatwo przełączać się przy pomocy gestów. Dostępne są tu funkcje takie jak HDR w trybie automatycznym, a także sztuczna inteligencja, szybko i prawidłowo rozpoznająca typ fotografowanej scenerii. Jeśli chodzi o tryby, warto wspomnieć o rozbudowanym trybie profesjonalnym, umożliwiającym fotografowanie w maksymalnej rozdzielczości 48 Mpix oraz sterowanie czasem naświetlania (max 32 sekundy). Fani rozmytego tła znajdą tu także dedykowany tryb portretowy z możliwością edycji efektu bokeh, także po wykonaniu zdjęcia. Do dyspozycji są także przydatne narzędzia jak chociażby poziomica czy możliwość skanowania kodów QR bezpośrednio z poziomu aplikacji.

Test Xiaomi Mi 9T Pro. Najlepszy telefon do 2000 zł

Jakość zdjęć wykonanych Xiaomi Mi 9T Pro powinna usatysfakcjonować zdecydowaną większość użytkowników. Główny obiektyw, dzięki wysokiej rozdzielczości i technologii Quad Bayer pozwala na uchwycenie większej ilości światła i wyższy poziom szczegółowości zdjęć. Fotografie wykonane przy dobrym świetle są bardzo wysokiej jakości i zachwycają pod względem odwzorowania kolorów i niskiego poziomu szumów. Na plus oceniam także szeroką rozpiętość tonalną oraz bezbłędne działanie autofocusa. Przy mniejszej ilości światła i zastosowaniu trybu nocnego jest nieźle, choć w wielu przypadkach brakuje jednak optycznej stabilizacji przez co poziom szumów jest istotnie wyższy.

Test Xiaomi Mi 9T Pro. Najlepszy telefon do 2000 zł

Teleobiektyw i obiektyw ultraszerokokątny spisują się na miarę oczekiwań, aczkolwiek jakość zdjęć w większym stopniu niż w przypadku obiektywu głównego uzależniona jest od odpowiedniej ilości światła. Co ważne, oba wspomniane obiektywy zostały zostały wyposażone w autofocus, co szczególnie w przypadku obiektywu ultraszerokokątnego nie jest na rynku standardem. Teleobiektyw umożliwia dwukrotne przybliżenie optyczne, jeśli zaś chodzi o szeroki kąt, zdjęcia wypadają nieźle pod kątem zniekształceń na brzegach kadru.

Test Xiaomi Mi 9T Pro. Najlepszy telefon do 2000 zł

Xiaomi Mi 9 potrafi nagrywać wideo w maksymalnej rozdzielczości 4K przy 60 klatkach na sekundę. Jakość filmów stoi na dobrym poziomie, smartfon bez zarzutu radzi sobie z ostrością oraz rejestrowaniem dźwięku, choć i w tym przypadku brak optycznej stabilizacji może nieco doskwierać. Szkoda, że w trakcie nagrania nie ma możliwości wyboru obiektywu. Do dyspozycji jest także tryb slow motion przy maksymalnie 960 FPS. Zdjęcia wykonane przednim aparatem powinny usatysfakcjonować  wszystkich fanów tego rodzaju zdjęć. Warto w tym miejscu wspomnieć, że moduł przedniego aparatu potrafi wykryć upadek urządzenia i automatycznie się schować, by uniknąć uszkodzenia.

 

Wydajność i zasilanie

Test Xiaomi Mi 9T Pro. Najlepszy telefon do 2000 zł

Sercem urządzenia jest topowy, ośmiordzeniowy chipset Qualcomm Snapdragon 855, wspierany przez 6 GB pamięci RAM oraz układ graficzny Adreno 640. Urządzenie zostało wyposażone w 128 GB pamięci wbudowanej, z czego do dyspozycji użytkownika po odjęciu zasobów wykorzystywanych przez system pozostaje około 112 GB. Pamięci niestety nie można rozbudować poprzez wykorzystanie kart pamięci. Wydajność Xiaomi Mi 9T Pro stoi na absolutnie najwyższym poziomie. Już podczas testów słabszego Mi 9T (wersja bez Pro) byłem pozytywnie zaskoczony, tutaj jednak Xiaomi wzbija się na jeszcze wyższy poziom. Podczas testów nie udało mi się w żaden sposób sprawić, by smartfon dostał jakiejkolwiek zadyszki. Wymagające gry mobilne, duża liczba aplikacji działających w tle nie robią na nim żadnego wrażenia. Aplikacje uruchamiają się bardzo szybko a animacje działają zawsze płynnie. Xiaomi Mi 9T Pro nie zawiedzie nawet najbardziej wymagających użytkowników, czego potwierdzeniem są wyniki benchmarków, a mocy obliczeniowej powinno spokojnie wystarczyć na 3 lata bezproblemowego działania.

Xiaomi Mi 9T Pro został wyposażony w akumulator litowo-polimerowy o pojemności 4000 mAh. Dołączona do zestawu ładowarka o mocy 18W potrzebuje ponad 1,5 godziny do pełnego naładowania akumulatora, zaś jego rozładowanie podczas  standardowego użytkowania zajmie ponad półtora dnia (z czasem działania z włączonym ekranem na poziomie 5 godzin SOT). Podczas intensywnego korzystania z urządzenia energii spokojnie wystarcza od rana do wieczora. Minusem może natomiast być brak wsparcia dla ładowania bezprzewodowego.

Test Xiaomi Mi 9T Pro. Najlepszy telefon do 2000 zł

Za optymalizację działania urządzenia odpowiada systemowa aplikacja Panel Sterowania, dzięki której możliwe jest łatwe oczyszczanie pamięci z niepotrzebnych plików, skanowanie antywirusowe oraz dostęp do danych dotyczących zużycia energii przez poszczególne aplikacje. W ustawieniach baterii znajdziemy także tryb adaptacyjny, analizujący sposób korzystania z urządzenia i optymalizację zużycia energii.

Wydajność ogólna AnTuTu 7.x Geekbench 4 PC Mark Work 2.0 Przesył danych (MB/s) SoT, 200 nitów, multimedia (minuty)
Jeden rdzeń Wszystkie rdzenie Zapis losowy Transfer PC->Tel
Asus Zenfone 6 379574 3441 10271 9481 26 41,4 867
Honor 20 301462 3316 9942 9314   38,9  
Honor 20 Pro 313795 3313 9998 9183 n/d   502
Honor View20 305551 3340 9936 9095 n/d 33,7 514
Huawei Mate 20 227758 3315 9810 7517   36,7  
Huawei Mate 20 Pro 238184 3355 9838 9314   36,9  
Huawei P30 288676 3230 9747 7793   40,9  
LG G7 ThinQ 257391 2414 8933 8066 5,8 37,1 341
LG V40 ThinQ 281848 2530 8693 8018   28,2  
OnePlus 7 Pro 371185 3431 10621 9701 8,5 39,8 499
Oppo Reno 10x Zoom 358323 3091 11256 8325 3,2 40,8 871
Razer Phone 2 277122 2781 9122 8211 21,3 40,5  
Samsung Galaxy Note9 244586 3791 9141 5510 1,4 42,5 536
Samsung Galaxy Note10 354311 4539 10755 9665 33,4 41,6 460
Samsung Galaxy Note10+ 348467 4523 10473 9538 33,9 42,2 562
Samsung Galaxy S10 328932 4523 10129 7821 4,2 41,3  
Samsung Galaxy S10+ 338380 4566 10420 7774 4,4 41,9 549
Samsung Galaxy S10e 339211 4421 10212 7642 4,2 41,3  
Sony Xperia XZ3 284712 2382 8905 8677 6,1 36,5 369
Xiaomi Mi 9 373686 3458 10342 10297   29,7  
Xiaomi Mi 9T Pro 362177 3460 10400 9593   32,4  
Xiaomi Mi Mix 3 292911 2408 9004 8414 5,5 28,9 487
Xiaomi Pocophone F1 266139 2480 9058 8548 4,6 42,5 496
Pokaż więcej

 

Wydajność w grach 3D Mark Sling Shot Extreme (Vulkan) GFXBench 1080p SoT, 200 nitów, gry (minuty) Maksymalna temperatura obudowy (°C)
Manhattan 3.1 Car Chase
Asus Zenfone 6 5003 3539 2143 200  
Honor 20 4204 3431 1943    
Honor 20 Pro 4332 3458 1972 205  
Honor View20 5013 3388 1915 182  
Huawei Mate 20 3987 3198 1569    
Huawei Mate 20 Pro 4294 3243 1890    
Huawei P30 4153 3341 1744    
LG G7 ThinQ 3707 3710 2059 141  
LG V40 ThinQ 3787 3688 2066    
OnePlus 7 Pro 5014 4370 2501 147  
Oppo Reno 10x Zoom 4761 3304 1915 162  
Razer Phone 2 3512 3881 2112   36,2
Samsung Galaxy Note9 2903 2791 1686 197  
Samsung Galaxy Note10 4996 4366 2641 169  
Samsung Galaxy Note10+ 4897 4421 2566 204  
Samsung Galaxy S10 4322 4087 2612    
Samsung Galaxy S10+ 4358 4199 2526 180  
Samsung Galaxy S10e 4342 4121 2389    
Sony Xperia XZ3 3673 3722 2067 171  
Xiaomi Mi 9 4669 3952 2347    
Xiaomi Mi 9T Pro 5003 4331 2461    
Xiaomi Mi Mix 3 4207 3733 2061 154  
Xiaomi Pocophone F1 3418 3734 2080 170  
Pokaż więcej

 

Podsumowanie

Test Xiaomi Mi 9T Pro. Najlepszy telefon do 2000 zł

Na papierze Xiaomi Mi 9T Pro ma wszystko co potrzebne do tego, by uznać go za bodaj najlepszy możliwy wybór na rynku dla osób dysponujących kwotą w granicach 2 tysięcy złotych. Po czasie spędzonym z urządzeniem śmiało mogę podpisać się pod tym stwierdzeniem. Już „zwykły” Mi 9 zrobił na mnie bardzo dobre wrażenie, Mi 9T Pro zaś jest od niego jeszcze lepszy. Mam tu na myśli przede wszystkim zauważalnie większą pojemność akumulatora, brak wcięcia w ekranie dzięki zastosowaniu wysuwanego modułu aparatu oraz bardziej atrakcyjny design. I chociaż pod względem możliwości fotograficznych nie jest w stanie rywalizować z flagowymi modelami Huawei czy Samsunga, Xiaomi Mi 9T Pro także na tym polu wypada zaskakująco dobrze.

Test Xiaomi Mi 9T Pro. Najlepszy telefon do 2000 zł

Wszystko to sprawia, że gdybym musiał kupić dziś nowy smartfon w budżecie do dwóch tysięcy, z dużym prawdopodobieństwem mogę powiedzieć, że Xiaomi Mi 9T Pro byłby moim największym faworytem. Dlatego też mogę z czystym sumieniem polecić to urządzenie każdemu, kto poszukuje wydajnego i atrakcyjnego smartfonu, który nie zrujnuje portfela.

Ocena 9/10

Wady
•    Pojedynczy głośnik multimediów,
•    Brak optycznej stabilizacji obrazu,
•    Brak certyfikowanej wodoszczelności,
•    Brak możliwości rozszerzenia pamięci wewnętrznej,
•    Umiejscowienie diody powiadomień na górnej krawędzi.

Zalety
•    Fantastyczna wydajność i szybkość działania,
•    Bardzo dobry stosunek jakości do ceny,
•    Świetny ekran AMOLED,
•    Efektowny wysuwany moduł przedniego aparatu
•    Wydajny akumulator,
•    Dobrze działający czytnik odcisków palca w ekranie,
•    Obecność złącza Jack 3,5 mm.

Zdjęcia wykonane testowanym telefonem

Filmy nagrane telefonem

Galeria zdjęć telefonu