AOC U32U1 – test monitora zaprojektowanego przez Porsche

Monitory raczej rzadko są sprzętem, od którego oczekujemy nietuzinkowego designu. Nie oznacza to, że nie ma modeli, które są tak po prostu ładne. Potwierdzeniem tego jest AOC U32U1, który został zaprojektowany przez Studio Porsche F.A.

Damian Jaroszewski (NeR1o)
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
AOC U32U1 – test monitora zaprojektowanego przez Porsche

Od monitora przede wszystkim oczekujemy odpowiedniego rozmiaru, wysokiej jakości wyświetlanego obrazu, ewentualnie wysokiego odświeżania w przypadku modelu gamingowego. Wygląda, chociaż nie jest bez znaczenia, schodzi na dalszy plan. No bo tak naprawdę czego rewolucyjnego oczekiwać od monitora? W gruncie rzeczy większość z nich wygląda bardzo podobnie i trudno o coś naprawdę wyjątkowego. Pomimo tego AOC pokusiło się o stworzenie urządzenia, które wyróżnia się na tle konkurencji. Miałem okazję przetestować model U32U1, który został zaprojektowany przez Studio Porsche F.A. Jednak niech Was to nie zmyli. Ładny wygląd to nie wszystko, co ma on do zaoferowania.

Dalsza część tekstu pod wideo

Specyfikacja:

  • Wymiary: 414,25 × 718,15 × 277,5 mm (z podstawą);
  • Masa netto: 10,3 kg;
  • Wyświetlacz: IPS;
  • Rozmiar panelu: 31,5 cali, format 16:9,
  • Maksymalna rozdzielczość: 3840 × 2160 pikseli (140 ppi) przy odświeżaniu 60 Hz;
  • Czas reakcji: 5 ms (GtG);
  • Jasność: 600 cd/m2 (dane producenta);
  • Współczynnik kontrastu (typowy): 1300:1;
  • Kąty widzenia: 178° (w pionie i poziomie);
  • Kolory: 16,7 mln (100% Adobe RGB);
  • Wejście sygnału: 1 x DisplayPort 1.4, 1 x HDMI 1.4, 1 x HDMI 2.0, 1 x USB-C (DP Alt Mode);
  • Pozostałe porty: gniazdko słuchawkowe, 3 x USB 3.1 Gen 1;
  • Głośniki stereo, moc: 2 × 2 W;
  • Pobór mocy: 0,5 W (tryb gotowości)
  • Mocowanie VESA 100 × 100 mm;
  • Gwarancja: 3 lata;
  • Cena: 3199 zł.
AOC U32U1 – test monitora zaprojektowanego przez Porsche

Już po samej specyfikacji widać, że AOC U32U1 nie tylko wyróżnia się wyglądem, ale także możliwościami. Na papierze trudno mu cokolwiek zarzucić. Przy matrycy IPS producent deklaruje 100-procentowe pokrycie palety barw Adobe RGB oraz 98-procentową zgodność z przestrzenią DCI-P3. Przy takich parametrach jest to model niemal idealny dla profesjonalistów, którzy zajmują się obróbką zdjęć i wideo. Oprócz tego oferuje rozdzielczość 4K Ultra HD, jasność maksymalną na poziomie 600 cd/m2 oraz kontrast statyczny 1300:1. Czy to wszystko znajdzie potwierdzenie w naszych testach? Przekonajmy się!

Wygląd i wykonanie

Skoro monitor projektowany jest przez Studio Porsche F.A., to oczywiste jest, że spodziewamy się po nim nietypowego wyglądu. W przypadku testowanego modelu tak rzeczywiście jest. O ile trudno wymyślić koło na nowo i zaoferować coś wyjątkowego w przypadku samego ekranu, tak widać rękę projektantów na tyłach urządzenia i podstawce. Przód modelu AOC U32U1 jest raczej standardowy i nie wyróżnia się niczym specjalnym. Ot sporych rozmiarów wyświetlacz z cienkimi ramkami dookoła. Cieszy brak jakichkolwiek oznaczeń, poza niewielkim logo samego producenta, co nadaje całości bardzo prostego, wręcz ascetycznego charakteru. Taki design zdecydowanie trafia w moje gusta.

AOC U32U1 – test monitora zaprojektowanego przez Porsche

Prawdziwa magia dzieje się, dopiero gdy spojrzymy na tył monitora. Nie spodziewajcie się jednak wodotrysków. Studio Porsche F.A. zdecydowanie postawiło na prostotę i to widać. Ekran jest umieszczony jakby na srebrnym, aluminiowym panelu, który z kolei zamocowany jest na metalowej, również srebrnej stopce. Ta u dołu rozchodzi się na trójnóg, dzięki czemu monitor stabilnie trzyma się swojego miejsca. Trudno to wszystko opisać prostymi słowami, na szczęście zdjęcia doskonale pokazują, jak prezentuje się testowany monitor. Najważniejsze jest to, że całość wygląda bardzo estetycznie i nowocześnie. Nie ma też co się oszukiwać, nie jest to urządzenie, które każdemu się spodoba, i które będzie pasować do każdego biura. Jednak podejrzewam, że nie taki był cel twórców. To monitor dla osób, którym ten konkretny design po prostu odpowiada.

AOC U32U1 – test monitora zaprojektowanego przez Porsche

Wszystkie złącza umieszczone są na dolnej krawędzi srebrnej ramki. Dostęp do nich może nie jest idealny, ale dużo łatwiejszy niż w większości monitorów, z którymi miałem do czynienia. Znajdziemy tam po jednym złączu HDMI 2.0, HDMI 1.4, DisplayPort 1.4 oraz USB-C z DP Alt Mode. Do tego dochodzą trzy złącza USB 3.1 Gen 1 o przepustowości 5 Gbps oraz wyjście słuchawkowe. Solidny zestaw, chociaż standardowe porty USB mogłoby być nieco szybsze, ale też nie ma powodów do narzekania.

AOC U32U1 – test monitora zaprojektowanego przez Porsche

Co ciekawe, konstrukcja trafiła do mnie już w pełni złożona i tak też mieści się w pudełku. Nie trzeba nic składać ani męczyć się z podstawą. Monitor wystarczy wyciągnąć ze styropianowego zabezpieczenia, postawić na biurku, podłączyć i już można cieszyć się jego możliwościami. Niby niewiele, ale jednak cieszy. Trudno zarzucić coś pod kątem ewentualnej regulacji, bowiem AOC U32U1 można pochylać, obracać, zmieniać jego wysokość (w zakresie 12 cm), a nawet ustawić w wariancie pionowym (tzw. pivot), co w niektórych zadaniach może okazać się przydatne. Warto wspomnieć jeszcze o dżojstiku, który umieszczony został z tyłu monitora, ale o nim więcej w dalszej części tekstu.

Obsługa

No właśnie, dżojstik i obsługa zasługują na kilka osobnych słów. Niestety, nie będą to słowa do końca pochlebne. Sam dżojstik uważam za rozwiązanie dobre i wygodne. Tak samo umieszczenie go na tylnym panelu, dzięki czemu żadne oznaczenia czy przyciski nie wpływają negatywnie na wygląd urządzenia. Samo OSD jest w języku polskim, więc to też jest na plus. Jednak na tym pochwały się kończą. Po pierwsze, odnoszę wrażenie, że sam dżojstik chodzi trochę zbyt luźno, przez co wciskanie go w celu zatwierdzenia wyboru często wiązało się z przesunięciem go w bok i przeskoczeniem na inną opcję lub całkowitym anulowaniem danej akcji. Było to bardzo irytujące.

AOC U32U1 – test monitora zaprojektowanego przez Porsche

Po drugie, producent nie do końca przemyślał samo sterowanie. Weźmy na przykład sytuację, w której chcecie zmniejszyć jasność podświetlenia. Naturalnym wydaje się przejście do danej opcji, wciśnięcie dżojstiku, a następnie regulacja, przesuwając go w lewo. Tutaj tak nie jest. Na jasność trzeba najechać, a następnie przesunąć dżojstik w prawo. Dopiero wtedy uruchamia się odpowiednia opcja i jasność można zmniejszyć, kierując element sterujący w lewo. Jeśli od razu przesunięcie go w tym kierunku, to cofniecie się w menu do poprzedniej opcji. Strasznie to nieintuicyjne i zwyczajnie mylące. Do tego dochodzą inne drobiazgi, jak chociażby ustawienie jasności na 70 w trybie sRGB i to bez możliwości zwiększenia go. Dobra informacja jest taka, że w większości przypadku zdecydujemy się na wybrane ustawienia raz i już przy nich zostaniemy, więc w OSD nie trzeba będzie więcej grzebać.

AOC U32U1 – test monitora zaprojektowanego przez Porsche
AOC U32U1 – test monitora zaprojektowanego przez Porsche
AOC U32U1 – test monitora zaprojektowanego przez Porsche
AOC U32U1 – test monitora zaprojektowanego przez Porsche
AOC U32U1 – test monitora zaprojektowanego przez Porsche
AOC U32U1 – test monitora zaprojektowanego przez Porsche
AOC U32U1 – test monitora zaprojektowanego przez Porsche

Głośniki

AOC U32U1 wyposażony jest w głośniki stereo o łącznej mocy 4 W (2 × 2 W). Nie ma co się oszukiwać – większość użytkowników tego modelu nie będzie z nich korzystać. Powód jest prosty, głośniki w monitorach zazwyczaj nie oferują zbyt dobrej jakości dźwięku. Nie inaczej jest tym razem. Audio jest co najwyżej akceptowalne. Dźwięk pozbawiony jest szczegółów. Praktycznie nie występują tony niskie, ale też nie ma czemu się dziwić, pewnych rzeczy nie da się przeskoczyć. Na plus zasługuje za to głośność, która jest wysoka, a także brak zniekształceń nawet przy najwyższym ustawieniu natężenia. Pomimo tego zalecam kupno dedykowanych głośników lub słuchawek. Dźwięk oferowany przez testowany monitor mało kogo będzie w stanie zadowolić.

AOC U32U1 – test monitora zaprojektowanego przez Porsche

Zużycie energii

Producent na swojej stronie internetowej nie chwali się, ile monitor zużywa energii w trakcie pracy. Dowiadujemy się jedynie, że tryb czuwania pochłania 0,5 W. Nie do końca zgadza się to z naszymi testami, bowiem w stand-by tak naprawdę pobierał 1,4 W. Różnica niby niewielka, ale jednak warta odnotowania. Jeśli chodzi o samo użytkowanie AOC U32U1, to monitor pobierał maksymalnie 64,4 W przy ustawieniu jasności na 100 procent. Zmniejszenie natężenia podświetlenia do 50 procent sprawiło, że zużycie energii spadło do 48,5 W. Biorąc pod uwagę, że to model 4K Ultra HD, to chyba nie ma powodów do narzekania.

Jakość obrazu

AOC U32U1 wyposażony jest w matrycę IPS o przekątnej 31,5 cala i rozdzielczości 4K Ultra HD, czyli 3840 × 2160 pikseli. Przekłada się to na zagęszczenie na poziomie mniej więcej 140 ppi, co sprawia, że obraz jest ostry i wyraźny nawet z odległości kilkudziesięciu centymetrów. Dzisiaj powinno to być już standardem, chociaż przyzwyczajony do monitora o przekątnej 24 cali początkowo odczuwałem pewien dyskomfort spowodowany rozmiarem. Szkoda, że odświeżanie to zaledwie 60 Hz, ale to w końcu model stworzony do pracy, a nie dla graczy CS:GO czy Valoranta, więc nie zamierzam przesadnie narzekać. Jeśli chodzi o podświetlenie, to producent zastosował białe diody LED, czyli po prostu WLED.

Jasność maksymalna Temperatura bieli Kontrast Błąd ΔE Pokrycie gamutu
402 cm/m2 6494K 1201:1 Średni: 3,94 (0,33 po kalibarcji)
Maksymalny: 7,18 (1,31 po kalibracji)
sRGB: 99,7%
Adobe RGB: 84,7%
DCI-P3: 97%
Pokaż więcej

Przy maksymalnej jasności, monitor w centralnym punkcie osiąga 370 cd/m2, co samo w sobie jest całkiem przyzwoitym wynikiem. Jednak najwyższą wartość iluminacji zanotowałem w centralnej, ale dolnej części ekranu, gdzie doszła ona do 402 cd/m2. Niestety, odchyły od tej wartości są duże. W skrajnym przypadku (prawy górny róg ekranu) jasność spada do zaledwie 302,5 cd/m2, czyli aż o 18 procent w porównaniu z centralnym punktem matrycy. To trochę zbyt dużo, aby mówić o pełnym zadowoleniu. Efekt backlight bleedingu (wylewające się podświetlenie na krawędziach przy ciemnym obrazie) jest minimalnie widoczny, ale nie wpływa na korzystanie z monitora. W trakcie pracy jest niezauważalny. Natomiast zmierzony kontrast to 1208:1, więc do deklarowanych przez producenta 1300:1 trochę jeszcze brakuje. Sytuacja zmienia się w momencie uruchomienia trybu HDR, gdzie jasność minimalnie przekracza deklarowane 600 cd/m2, a kontrast rośnie do około 1900:1.

AOC U32U1 – test monitora zaprojektowanego przez Porsche

A co z tak rewelacyjnym pokryciem palety barw, jakie deklaruje producent? Z naszych testów wynika, że jest dobrze, ale nie aż tak dobrze, jakby chciało tego AOC. Dla sRGB zmierzyliśmy 99,7-procentowe pokrycie, a dla Adobe RGB 84,7-procentową zgodność. Z kolei DCI-P3 to 97 procent. Jeśli chodzi o to, jak bardzo poszczególne barwy odbiegają od normy, to przed kalibracją (ustawienia standard i maksymalna jasność) średni błąd ΔE wynosi 3,94, a maksymalny błąd ΔE to 7,18. Tradycyjnie już najwięcej problemów sprawiają kolory czerwone, szarości oraz fiolety. Jednak po kalibracji widać znaczącą poprawę, bowiem średni błąd ΔE wyniósł zaledwie 0,33. Z kolei maksymalny błąd ΔE to 1,31, co oznacza, że wszystkie wskaźniki mieszczą się w zakresie poniżej 2.0. To bardzo dobry wynik.

Podsumowanie

AOC U32U1 to oryginalny monitor, który dobrze prezentuje się na biurku. Z oczywistych względów nie jest to model stworzony z myślą o graczach, ale dzięki matrycy IPS i dobremu odwzorowaniu kolorów w przestrzeni sRGB oraz DCI-P3 sprawdzi się w pracy grafika komputerowego lub osoby zajmującej się składaniem filmów. Do tego dochodzą duże możliwości dostosowania ustawienia ekranu, w tym również opcja ustawienia go pionowo (tzw. pivot). Co prawda nieco rozczarowują głośniki, ale nie oszukujmy się – kto korzysta z tych, które montowane są w monitorach? Jestem przekonany, że tego typu użytkowników jest bardzo niewielki odsetek.

AOC U32U1 – test monitora zaprojektowanego przez Porsche

Nie sposób pominąć też kwestii dostępnych złączy, a tych jest naprawdę dużo. Firma AOC zadbała o dwie wersje HDMI (1.4 i 2.0.), DisplayPort (w tym również przez USB-C), a także niewielki Hub USB. Zużycie energii nie jest niskie, ale nie jest też przesadnie wysokie, szczególnie biorąc pod uwagę wysoką rozdzielczość ekranu. Natomiast kompletnie nie przemawia do mnie menu OSD, które jest nieintuicyjne, przez co wielokrotnie wybierałem złą opcję lub kompletnie wychodziłem z opcji, które chciałem zmienić. W tej kwestii jest sporo jeszcze do poprawienia. Jednak najważniejsze pytanie brzmi – czy AOC U32U1 jest wart 3199 zł? Prawdę mówiąc, nie jestem do końca przekonany. Parametry są dobre, ale wyraźnie widać, że cena znacząco wzrosła z powodu projektu Studia Porsche F.A. Jeśli ktoś chce designerski monitor, to testowany model będzie dobrym wyborem. W innych wypadku jestem przekonany, że są lepsze modele do kupienia.

Ocena końcowa: 7/10

Plusy:

  • designerski wygląd
  • duże możliwości dostosowania ustawienia ekranu
  • duża liczba złączy
  • dobra jakość obrazu
  • dobre odwzorowanie kolorów

Minusy:

  • nieintuicyjne OSD
  • słabe głośniki
  • cena

Wszystkie zdjęcia w tekście zostały wykonane za pomocą smartfona Realme X3 SuperZoom.