DAJ CYNK

Jaki komputer do gier i pracy? Gotowe zestawy na czerwiec 2022

Przemysław Banasiak

Poradniki

Jaki komputer do gier i pracy? Gotowe zestawy na czerwiec 2022
Szukasz nowego komputera? Chcesz komuś sprawić prezent na dzień dziecka? Nie masz pewności jakie podzespoły do siebie pasują lub są najlepsze w danym segmencie cenowym? W naszym poradniku znajdziesz gotowe zestawy, które nadają się zarówno do zabawy, jak i pracy. Tym razem skupiamy się na propozycjach przygotowanych na czerwiec 2022.

Jak składamy polecane zestawy komputerowe?

Liczy się dla nas przed wszystkim wydajność oraz niezawodność proponowanych podzespołów. Są to komputery skompletowane z myślą zarówno o graniu, jak i typowej pracy. Stawiamy na mocny procesor, kartę graficzną oraz szybkie pamięci RAM. Na dalszym planie, chociaż w żadnym wypadku nie ignorowane, są płyta główna, dysk czy zasilacz. W przypadku nośników danych całkowicie rezygnujemy z dysków talerzowych, oferując już tylko nośniki SSD. Ich ceny są dzisiaj na tyle niskie, że konstrukcje HDD tracą sens w komputerach domowych. Zwłaszcza biorąc pod uwagę komfort pracy.

Jeśli chodzi o zaprezentowane w ostatnich miesiącach nowości, to nadal nie wszędzie proponujemy procesory Intel Core 12. generacji. Co prawda zadebiutowały już płyty główne z chipsetami B660, ale są one minimalnie tańsze od modeli z układami Z690. Nie bez znaczenia są też nadal dość wysokie ceny pamięci DDR5. Dlatego w tańszych zestawach stawiamy na starsze generacje Intel Core i propozycje AMD Ryzen 5000. W przypadku Intel Alder Lake-S wybraliśmy świadomie w większości pamięci DDR4 - różnice w wydajności to często tylko kilka procent, ale oszczędzić można kilkaset złotych.

Jaki komputer do gier i pracy? Gotowe zestawy na czerwiec 2022
W przypadku kart graficznych najważniejszą premierą ostatnich miesięcy jest GeForce RTX 3050, którego mieliśmy okazję przetestować. Karta wypada nieźle w rozdzielczości Full HD (1920 x 1080 pikseli). Przy wydajności pokroju GTX 1660 Ti oferuje dodatkowo obsługę ray tracingu, DLSS i innych rozwiązań NVIDII. Warto też docenić Radeona RX 6400 i RX 6500 XT. Nie są to demony wydajności, ale są tanie. Tym samym umożliwiają stworzenie przystępnych cenowo maszyn do gier.

Dużo lepiej jest z cenami innych kart graficznych. Początek roku przyniósł spore obniżki. Nadal ceny są o kilkanaście procent wyższe od rekomendowanych, ale samo zahamowanie trendu wzrostowego jest już dobrym objawem. W dużej mierze to zasługa spadających cen kryptowalut, drogiej energii elektrycznej i mniejszego zainteresowania górników. Nie bez znaczenia są też zbliżające się premiery układów NVIDIA GeForce RTX 4000 i AMD Radeon RX 7000.

Zobacz: Wielki test dysków SSD PCIe 4.0! Ranking na maj 2022

Pamiętajcie też, że składanie komputerów to kwestia mocno indywidualna. Każdy z nas ma swoje preferencje odnośnie producentów czy konkretnych podzespołów. Obecne propozycje przygotowane zostały na podstawie naszej wiedzy i doświadczeń. Jeśli jednak Waszym zdaniem warto coś zmienić, to sugestii chętnie wysłuchamy w komentarzach.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Telepolis, Shutterstock