DAJ CYNK

Verizon, Ericsson i Qualcomm z nowym rekordem szybkości 5G

Marian Szutiak

Wydarzenia

Verizon Ericsson Qualcomm nowy rekord szybkości 5G

Amerykański operator Verizon połączył siły z firmami Ericsson i Qualcomm, czego efektem jest nowy rekord prędkości sieci 5G - ponad 5 Gb/s. Taką prędkość osiągnięto w warunkach testowych, po agregacji ośmiu pasm 5G i dwóch LTE.

Test, podczas którego osiągnięto rekordowy wynik 5,06 Gb/s, przeprowadzono z użyciem 8 bloków po 100 MHz każdy z pasma 28 GHz, a także dwóch bloków LTE o szerokości 20 MHz każdy. Takie połączenie zapewniło większą wydajność sesji transmisji danych za pośrednictwem sieci komórkowej. Podczas pojedynczego, rekordowego testu przesłano 9,6 GB danych.

Zobacz: Nokia bije światowy rekord prędkości 5G. Światłowód już niepotrzebny?
Zobacz: Samsung pobił rekord prędkości 5G na falach milimetrowych

Gdy technologia 5G stanie się w pełni dojrzała, powinna osiągnąć prędkość nawet do 10 Gb/s oraz opóźnienia poniżej 5 milisekund. Umożliwi to korzystanie z połączeń mobilnych przy prędkościach do 500 km/h z możliwością zmieszczenia ponad miliona urządzeń na km2 i transferze danych w ilościach rzędu 10 Tb/s/km2.

Verizon Ericsson Qualcomm nowy rekord szybkości 5G

- Cieszymy się, że możemy współpracować z Verizon i Qualcomm, gdy podnosimy poprzeczkę i bijemy kolejny rekord prędkości transmisji danych, osiągając 5 Gb/s. Jest to najwyższa prędkość, jaką kiedykolwiek osiągnięto w przypadku jednego urządzenia. To pokazuje owoce naszej współpracy i naszych inwestycji w przywództwo technologiczne, w celu umożliwienia wykorzystania widma fal milimetrowych. Technologia agregowania ogromnych ilości widma w tych pasmach otwiera świat nowych możliwości.

- powiedział Hannes Ekström, szef działu produktów 5G, Business Area Networks, Ericsson

W demonstracji w środowisku laboratoryjnym skorzystano ze sprzętu 5G z portfolio Ericsson Radio System i urządzenie testowe 5G z Qualcomm Snapdragon X60 5G Modem-RF System, wyposażonym moduły antenowe 3. generacji Qualcomm QTM535 mmWave.

Dla porównania, w działających w Polsce sieciach 5G można pobierać dane z maksymalną prędkością 600 Mb/s, a i to tylko w Plusie na 2600 MHz, w kilku miastach w Polsce. Orange, Play i T-Mobile pozwalają osiągnąć znacznie niższe prędkości w pasmie 2100 MHz.

Zobacz: Jak szybkie jest 5G Plusa? Sprawdziliśmy 5 miast Polski i oto wyniki
Zobacz: Jak szybkie jest 5G w T-Mobile? Sprawdziliśmy to w Warszawie

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Ericsson, Qualcomm

Przewiń w dół do następnego wpisu