DAJ CYNK

UKE sprawdzi jakość światłowodów położonych w ramach POPC. Posłuży do tego reflektometr Exfo

Marian Szutiak

Wydarzenia

Urząd Komunikacji Elektronicznej zaczyna sprawdzać, czy światłowodowe sieci szybkiego Internetu, wybudowane w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC), spełniają określone wymagania jakościowe.

Urząd komunikacji Elektronicznej do kontrolowania jakości światłowodów posłuży się reflektorami optycznymi (OTDR), które umożliwią szybko i precyzyjną weryfikację łączy. Zakup urządzeń został dofinansowany w ramach pomocy technicznej Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Dostawcą reflektometrów będzie firma Rateart z Łodzi, która wygrała we wrześniu przetarg na dostawę takiego sprzętu wraz z oprzyrządowaniem do pomiaru długości i tłumienności włókien światłowodowych w sieciach telekomunikacyjnych oraz materiałami eksploatacyjnymi.

Sieci światłowodowe charakteryzują się dużą niezawodnością i odpornością na starzenie, o ile zostały w odpowiedni sposób wykonane. W przeciwnym razie, szczególnie gdy dochodzi do powstania mikro-zgięć lub wykorzystano materiały słabej jakości, może nastąpić znaczne pogorszenie parametrów transmisyjnych. Dlatego analiza jakości wybudowanej infrastruktury światłowodowej, wykonana z wykorzystaniem podstawowych mechanizmów i narzędzi, takich jak pomiar tłumienia i pomiary reflektometryczne sieci, może dać jej obraz i uchronić przyszłych użytkowników przed nieprzewidzianymi problemami. To wszystko będzie weryfikowane przez pracowników UKE przy użyciu reflektometrów firmy Exfo.

- Już kilka lat temu, przy sprawdzaniu paramentów sieci wybudowanych z dofinansowaniem środków unijnych w poprzedniej perspektywie finansowej, w ramach takich programów jak 8.4 POIG, pracownicy UKE korzystali ze sprzęty firmy Exfo, który się wówczas sprawdził. Cieszymy się więc, że także teraz będziemy mogli dostarczyć UKE reflektometry, ale już oczywiście nowszej generacji - powiedział Dariusz Matyjewicz, reprezentujący firmę Rateart.

Jak podaje Centrum Projektów Polska Cyfrowa, w ramach trzech rozstrzygniętych już konkursów działania 1.1 POPC (dofinansowanie budowy sieci szerokopasmowych), zadeklarowanych do objęcia zasięgiem sieci przez beneficjentów zostało prawie 2 mln gospodarstw domowych. Do tego dochodzą jeszcze szkoły, które mają mieć zagwarantowane łącza symetryczne 100/100 Mb/s i mają być włączane do Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE).

Zobacz: ONZ docenia Ogólnopolską Sieć Edukacyjną
Zobacz: Orange Światłowód przyspiesza: ruszył pilotaż łącza o szybkości 5 Gb/s
Zobacz: Orange rozstrzygnął przetarg na budowę sieci POPC

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Rateart

Przewiń w dół do następnego wpisu