DAJ CYNK

Sony 360 Reality Audio - debiutuje nowy system dźwięku, trafi do serwisów Amazon Music HD, Deezer i TIDAL

Dodane przez: Mieszko

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 8322

Firma Sony poinformowała, że w najbliższych dniach na rynku zadebiutuje jej nowy system dźwięku Sony 360 Reality Audio, który wykorzystuje technologię obiektowego dźwięku przestrzennego. Już wkrótce słuchacze z krajów europejskich i USA uzyskają dostęp do biblioteki około 1000 utworów w nowym formacie w wykonaniu takich artystów jak Billy Joel, Bob Dylan i Pharrell Williams. Nagrania pojawią się w ofercie czterech serwisów streamingowych: Amazon Music HD, Deezer, TIDAL, a także nugs.net.

Premiera rozwiązania Sony 360 Reality Audio miała miejsce na targach CES 2019. Dzięki technologii obiektowego dźwięku przestrzennego twórcy i wykonawcy muzyki mogą rozmieszczać w sferycznej przestrzeni głosy wokalistów, chórki i dźwięki instrumentów, przypisując im informacje o położeniu. Słuchacze nagrań w formacie 360 Reality Audio będą całkowicie otoczeni dźwiękami tak, jak podczas występów muzycznych na żywo.

Zobacz: Plus: Sony Xperia 5 ze słuchawkami WF-1000XM3
Zobacz: Orange: flagowiec Sony Xperia 5 ze słuchawkami WH-XB900N w prezencie

Aby stworzyć muzyczny ekosystem 360 Reality Audio, Sony podjęło współpracę z wytwórniami muzycznymi Sony Music Entertainment, Universal Music Group i Warner Music Group, siecią Live Nation, serwisami streamingowymi Amazon Music HD, Deezer, TIDAL, nugs.net i innymi organizacjami muzycznymi. Sony zapewni także specyfikację formatu muzycznego 360 Reality Audio. Zostanie ona opracowana przy współudziale instytutu Fraunhofer IIS.

Sony zamierza sukcesywnie powiększać listę serwisów oferujących strumieniową transmisję materiałów 360 Reality Audio. Obecnie trwają prace nad odpowiednimi rozwiązaniami dla użytkowników serwisu Napster. Nie wiadomo natomiast, kiedy rozwiązanie to trafi do Spotify.

W najbliższych tygodniach katalog nagrań 360 Reality Audio będzie liczył około 1000 utworów z wytwórni Sony Music Entertainment, Universal Music Group i Warner Music Group. Na tej liście znajdzie się zarówno muzyka popularnych współczesnych artystów, jak i ponadczasowych klasyków. Oferta obejmie też ponad 100 koncertowych nagrań takich wykonawców jak CHARLI XCX i Kodaline. Utrwalono je we współpracy z wybranymi klubami i salami sieci Live Nation.

Zobacz: Fostex TM2 - prawdziwie bezprzewodowe słuchawki dla najbardziej wymagających wchodzą do sprzedaży
Zobacz: Jeszcze więcej nowości Huawei: słuchawki FreeBuds 3 w sprzedaży za dwa tygodnie

Odpowiednie warunki do słuchania nagrań 360 Reality Audio zapewnią początkowo słuchawki i głośniki bezprzewodowe. Wrażenia dźwiękowe 360 Reality Audio można uzyskać w słuchawkach większości producentów. W przypadku wybranych słuchawek Sony i aplikacji „Sony Headphones Connect” będzie można uzyskać dodatkową przestrzeń dźwiękową o właściwościach dostosowanych do indywidualnych cech słuchacza. Ta oparta na specjalnym algorytmie Sony aplikacja analizuje właściwości słuchu użytkownika na podstawie rozmiarów ucha.

W przypadku głośników wymagany jest system z dekoderem formatu muzycznego 360 Reality Audio, wieloma jednostkami głośnikowymi i technologią przetwarzania sygnału. Do odtwarzania kompatybilnych utworów z serwisu Amazon Music HD należy używać urządzeń Echo Studio.

Aby umożliwić wykorzystanie formatu 360 Reality Audio w przyszłych urządzeniach, Sony współpracuje ponadto m.in. z Google, MediaTekiem, NXP Semiconductors i Qualcommem.

Zobacz: Pixel Buds: prawdziwie bezprzewodowe słuchawki Google’a
Zobacz: Creative Outlier Active - małe, lekkie i uniwersalne słuchawki bezprzewodowe

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Sony

Przewiń w dół do następnego wpisu