DAJ CYNK

Qualcomm i T-Mobile uruchomiły sieć 5G na częstotliwości 600 MHz

Dodane przez: orson_dzi

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 10698

Firmy Qualcomm i T-Mobile poinformowały o skutecznie przeprowadzonym teście uruchomienia sieci 5G w paśmie niskich częstotliwości 600 MHz. Połączenie zostało nawiązane za pomocą komercyjnie dostępnego modemu.

Testy zostały przeprowadzone w miejscowości Bellevue w stanie Waszyngton. Po raz pierwszy udało się nawiązać połączenie w sieci 5G przy wykorzystaniu niskich częstotliwości w paśmie 600 MHz. Za prawa do niej T-Mobile zapłacił w 2017 roku 8 mld dolarów.

Do nawiązania połączenia został użyty komercyjnie dostępny modem Qualcomm X55. Oprócz tego w teście uczestniczył również Ericsson, którego systemy obsługiwały całą operację.

Zobacz: Czy 5G będzie działać jak mikrofalówka? Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało przewodnik po 5G

Pomyślnie zakończone testy przybliżają T-Mobile do pokrycia Stanów Zjednoczonych zasięgiem sieci 5G i stawia operatora w lepszej pozycji na rynku. Wśród pozostałych operatorów Verizon obecnie wykorzystuje tylko częstotliwość 28 GHz, której krótki zasięg mocno utrudnia pokrycie kraju siecią piątej generacji. Z kolei AT&T korzysta z częstotliwości 6 GHz. Oprócz pasma 600 MHz, T-Mobile wykorzystuje też pasmo 2,5 GHz, które wcześniej należało do przejętej przez operatora sieci Sprint.

Zobacz: [Aktualizacja] W Rzeszowie ma powstać pierwsza publiczna sieć 5G

T-Mobile jest na dobrej drodze do wypełnienia swoich zobowiązań wobec Federalnej Komisji Łączności. Operator dostał zgodę na połączenie swoich sił z siecią Spirnt w budowie sieci 5G pod warunkiem pokrycia 97% powierzchni kraju (85% obszarów wiejskich) siecią piątej generacji w paśmie niskich częstotliwości oraz 75% w paśmie średnich częstotliwości. Dodatkowo, na 75% powierzchni kraju prędkość pobierania danych w sieci 5G ma wynosić minimum 50 Mb/s oraz minimum 100 Mb/s na 63% powierzchni kraju. To wszystko ma się wydarzyć w ciągu trzech lat od fuzji operatorów, czyli w 2021 roku.

Zobacz: [Aktualizacja] Oficjalne potwierdzenie - T-Mobile i Sprint zakończyło negocjacje w sprawie fuzji

W ciągu ostatniego miesiąca T-Mobile uruchomił 5G w Atlancie, Cleveland, Dallas, Las Vegas, Los Angeles i Nowym Jorku.

Zobacz: Gdzie jeszcze ruszyła sieć 5G? W Finlandii

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Qualcomm

Przewiń w dół do następnego wpisu