DAJ CYNK

Programowanie kluczową kompetencją przyszłości

11.12.2017

Dodane przez: orson_dzi

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 3368

Ważne 1

0

Komisja Europejska wymienia programowanie wśród kluczowych kompetencji przyszłości.



Komisja Europejska wymienia programowanie wśród kluczowych kompetencji przyszłości. W ubiegłym tygodniu zakończyła się największa, ogólnoświatowa inicjatywa edukacyjna, która miała przybliżyć uczniom podstawówek podstawy programowania w formie łamigłówek i zabaw. W tegoroczną Godzinę Kodowania włączyły się już tysiące szkół w całej Polsce i prywatny biznes z sektora technologicznego. Lekcje programowania prowadzone przez wolontariuszy i nauczycieli odbywały się w kilkunastu miastach w Polsce.

Komisja Europejska wymienia programowanie wśród kluczowych kompetencji przyszłości. Z kolei Światowe Forum Ekonomiczne prognozuje, że 65% dzieci, które uczą się w tej chwili w szkołach podstawowych, będzie w przyszłości pracować w zawodach, które dziś jeszcze nie istnieją - w większości powiązanych z IT i nowymi technologiami. Już w tej chwili specjaliści IT i programiści są wymieniani na szczycie listy najbardziej perspektywicznych zawodów i najbardziej pożądanych na rynku pracy. Polscy specjaliści z tej branży należą do światowej czołówki.

U dzieci i młodzieży naukę programowania i kompetencji cyfrowych można zacząć już od najmłodszych lat. Wymaga to spójnych działań, w które zaangażuje się również prywatny biznes z sektora technologicznego. W ubiegłym tygodniu zakończyła się największa taka inicjatywa o ogólnoświatowym zasięgu.

odzina Kodowania (The Hour of Code) w szkołach odbyła się w dniach 4-10 grudnia w ramach Tygodnia Edukacji Informatycznej. To największa ogólnoświatowa inicjatywa edukacyjna skierowana do uczniów, nauczycieli i edukatorów. Jej celem jest przybliżenie uczniom podstawówek elementów programowania w formie łamigłówek z postaciami znanymi z ich gier i zabaw. Dla wielu dzieci, które wzięły udział w Godzinie Kodowania, były to pierwsze takie zajęcia w życiu.

egoroczna Godzina Kodowania, wspierana przez wolontariuszy Accenture, odbyła się w kilkunastu miastach w Polsce (Warszawa, Książenice, Łódź, Katowice, Sosnowiec, Łowicz, Kraków, Pruszków, Wrocław i Żerniki Wrocławskie). Lekcje programowania z dziećmi mogą też przeprowadzić w domu rodzice, ponieważ łamigłówki o różnym poziomie skomplikowania wraz z instrukcją (również w jęz. polskim) są dostępne na stronie code.org.

Zobacz: Photon już w sprzedaży
Zobacz: Z wizytą w biurach i fabryce Photona

Źródło tekstu: newseria

Komentarze
Zaloguj się
18. ~123x
0

2017-12-11 18:37:24

16 to jest tragiczny komentarz

Odpowiedz

17. wlo
0

2017-12-11 15:40:47

15 - programista wręcz powinien być inżynierem ;-)

Odpowiedz

16. wlo
0

2017-12-11 15:40:11

Semicolo - jak najbardziej. Dlatego jestem za (o ile rodzice nie stwierdzą, ze dzieciom tyle ogólnej wiedzy nie jest potrzebne). Natomiast sama nauka programowania naprawdę nie jest potrzebna do obsługi komputerów czy urządzeń wykorzystujących różnego rodzaju oprogramowanie. Do zrozumienia zasady działania windy znajomość programowania się przydaje, ale czy jest wymagane? No tłuk - czy się tego uczył nie, nie zrozumie że naciska się przycisk wskazujący gdzie się chce jechać - na górę czy na dół, a nie przycisk na dół albo w górę - w zależności czy winda jest na górze czy na dole - bo wydaje mu się ją musi do siebie z góry czy z dołu "przywołać" ;-)

Odpowiedz

15. ~mm
0

2017-12-11 15:37:19

@8Od kiedy programista nie może być inżynierem? Duża część jest inżynierami. Utrzymać się z tego da i nakarmić rodzinę też na niezłym poziomie - przeciętny programista w Polsce ma jednak znacznie większe dochody niż średni obywatel.

Odpowiedz

14. ~mm
0

2017-12-11 15:34:28

Ale nauka programowania to nie tylko dla programistów aplikacji. Nawet jak ktoś się nie zajmuje programowaniem zawodowo to wiele aplikacji (np. Office) ma możliwość pisania skryptów a to bardzo ułatwia pracę.

Odpowiedz

13. ~True
0

2017-12-11 13:46:57

Niepotrzebna umiejętność? Ale Filtr przeciwspamowy

Odpowiedz

12. Semicolo
0

2017-12-11 12:48:36

Bez programistów nie byłoby tak zaawansowanej technologii ułatwiającej życie i pracę, to że coś bezpośrednio "nie karmi dzieci", to nie znaczy że jest bezużyteczne, trochę szerszego myślenia by się przydało.

Odpowiedz

11. wlo
0

2017-12-11 12:29:39

10- się odegrałeś... Łał! ;-P

Odpowiedz

10. ~Ctdu
0

2017-12-11 12:22:52

@6, 9 Wybaczcie Panowie, że tu TRAFIŁEM NA TELEPOLIS!!!! Zaraz zacznę korzystać z porady @6, 8. ZOSTANĘ I N Ż Y N I E R E M. A @6 byndzie MI ucył polskigo.

Odpowiedz

9. ~
0

2017-12-11 12:09:39

Produkcja wyspecjalizowanych lemingow.

Odpowiedz

8. ~hydromasaż
-1

2017-12-11 11:56:54

@2 ten kraj potrzebuje budowlańców, naukowców i inżynierów a nie piszących aplikacje programistów. Programowaniem nie nakarmisz dzieci, nie zbudujesz domu.

Odpowiedz

7. toms
0

2017-12-11 11:47:09

6 wlo, takich tu jest więcej i to nie tylko komentujących. :-(

Odpowiedz

6. wlo
2

2017-12-11 11:21:17

5 - lektura instrukcji obsługi powinna wystarczyć do użytkowania czy obsługi danego urządzenia czy rzeczy.Zupełnie nie wiem po co komu umiejętność programowania do obsługi?To, ze wszelkie umiejętności są przydatne, a wiedza o programowaniu z pewnością ułatwi dalszy "start"tym, którzy dalej chcą się tego uczyć i wykonywać zawodowo takie czynności.Jednak jak po Tobie widać - powszechna nauka polskiego, od przedszkola - nie daje Ci podstaw do posługiwania się pisanym językiem, bo nic ta nauka nie dała ;-)

Odpowiedz

5. ~Ctdu
0

2017-12-11 11:14:03

@4 ja Ciebie rozumię, tylko pomyśl: gdyby nie uczono programowania, to jak tworzyć app które są potrzebne do obsługi różnych urządzeń technologicznych. Prawdopodobnie Ty też korzystasz z "jakiejś" technologii i możesz się na telepolis ujawnić. A może masz zamiar kupić jakiś NOWY SPRZĘT??? Będziesz musiał się U C Z Y Ć!!!!!!!!! O B S Ł U G I W A Ć !!!!!!!!!

Odpowiedz

4. kosma1
-1

2017-12-11 10:44:18

@2 Zarąbiście. Chcesz powiedzieć, że do obsługi pralki muszę znać budowę silnika? :( Wybacz ale z logiką to mało ma wspólnego.

Odpowiedz