DAJ CYNK

To jednak Plus jest „czystą siecią”, a nie Play. Amerykanie zaktualizowali listę

Dodane przez: msnet

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 67131

Plus vs Play - amerykańska lista czystych sieci

Amerykanie wymyślili sobie listę czystych sieci, czyli w uproszczeniu takich, które nie korzystają z rozwiązań chińskich firm. Pierwotnie znalazł się tam nasz Play, który jednak w dużym stopniu korzysta ze sprzętu firmy Huawei. Już go tam nie ma, a w zamian jest Plus.

O tym, że Stanom Zjednoczonym nie jest ostatnio po drodze z chińskimi producentami, a w szczególności z firmą Huawei, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Amerykanie posunęli się wręcz do tego, że stworzyli specjalną listę operatorów telekomunikacyjnych, którzy przy tworzeniu sieci 5G nie korzystali z niebezpiecznych (czytaj chińskich) rozwiązań. Na liście "The Clean Network" pojawiły się też znane nam marki: Orange, T-Mobile i Play, ale zabrakło Plusa.

Zobacz: Amerykańska „Czysta Sieć” przeciwko Chinom. Którzy operatorzy są bezpieczni? W Polsce jest to..
Zobacz: Polskie 5G bez Huawei? Za i przeciw

Czyste sieci bez plusa
Stara lista czystych sieci

Operator sieci Plus nie był zadowolony z takiego obrotu sprawy.

Trudno określić, jakimi kryteriami kierował się amerykański Departament Stanu. Po pierwsze sieć Plusa niemal w całości zbudowana jest na sprzęcie dostarczonym przez firmy Ericsson i Nokia. Sprzęt produkcji chińskiej stanowi wielkości rzędu promili całości sieci - w przeciwieństwie do Play, Orange czy T-Mobile, których sieci w większości działają na sprzęcie chińskim. W mediach można znaleźć informacje, że ponad 60% nadajników Orange i T-Mobile zbudowana została na rozwiązaniach chińskich, a w przypadku Play jest to ponad 90%. 

Po drugie uruchomiona w maju przez Plusa pierwsza w Polsce komercyjna sieć 5G na częstotliwości 2,6 GHz TDD działa w oparciu o nadajniki dostarczone przez firmę Ericsson. W infrastrukturze 5G Plusa nie ma elementów sieci produkcji chińskich dostawców.

- przekazał redakcji TELEPOLIS.PL Łukasz Krzeski, kierownik zespołu promocji i public relations sieci Plus

Plus był zaskoczony tą klasyfikacją i poinformował, że prawdopodobnie podejmie działania w celu wyjaśnienia sytuacji. I chyba tak się stało, ponieważ lista "czystych sieci" została zaktualizowana. Nie znajdziemy już na niej sieci Play, na miejsce której wskoczył właśnie Plus.

Plus na liście czystych sieci
Nowa lista czystych sieci

- Plus zobowiązuje się do ochrony prywatności naszych klientów. Bezpieczeństwo 5G jest naszym najwyższym priorytetem, dlatego Plus będzie korzystać tylko z zaufanych dostawców w naszej sieci 5G. Plus wspiera inicjatywę Clean Network i jest dumny z tego, że jest czystą firmą telekomunikacyjną.

- powiedział Zygmunt Solorz, zacytowany przez Amerykanów

Jeśli chcecie zobaczyć, ile tak właściwie potrafi to polskie 5G, zapraszamy do naszego najnowszego porównania prędkości 5G operatorów

Zobacz: Brak konkretów w sprawie 5G podczas rozmów Morawieckiego i Pompeo
Zobacz: Nowa aukcja 5G może ruszyć po wakacjach

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: www.state.gov, wł.

Przewiń w dół do następnego wpisu