DAJ CYNK

Play zbudował nową wieżę przekaźnikową w Cieszynie. Burmistrz miasta protestuje, a operator odpowiada

Dodane przez: msnet

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 8270

Play BTS

Wzbudzająca kontrowersje z powodu lokalizacji budowa nowej wieży przekaźnikowej sieci Play w Cieszynie została ukończona 25 września. Część mieszkańców nie widzi w tym problemu, inni widzą w tym zniszczenie wyglądu okolic Wzgórza Zamkowego, gdzie i tak wzrok przyciąga przede wszystkim ogromny komin miejscowej elektrociepłowni. 

O sprawie nowej wieży przekaźnikowej sieci Play w Cieszynie pisaliśmy już kilkukrotnie na łamach TELEPOLIS.PL. Ostatnio podejmowaliśmy temat tego, że nowa budowla zmieni drastycznie wygląd tła słynnej, zabytkowej rotundy p.w. św. Mikołaja, której wizerunek widnieje na banknotach o nominale 20 zł. Od ubiegłego tygodnia nowa wieża jest już faktem i wpisuje się w krajobraz zamkowego wzgórza w Cieszynie. Poniżej zamieszczamy zdjęcie nowej konstrukcji, dzięki czemu sami możecie ocenić, czy naprawdę stanowi ona aż tak wielki problem dla wizerunku miasta.

Zobacz: Play chce zbudować wieżę BTS w tle zabytkowej rotundy, znanej z banknotów o nominale 20 zł
Zobacz: Play wstrzymuje budowę wieży w Cieszynie. Trwają rozmowy o innej lokalizacji

Play, wieża przekaźnikowa, Wzgórze Zamkowe w Cieszynie

Gabriela Staszkiewicz, burmistrz Cieszyna, wystosowała do operatora sieci Play apel w imieniu społeczności i turystów tego miasta. Oto jego treść (za gazetacodzienna.pl):

Najdroższy PLAY-u,

Ze skrajnym zdziwieniem odebraliśmy w Cieszynie informację, że jednak zdecydowałeś się kontynuować budowę masztu telefonii komórkowej w bezpośredniej bliskości naszego Wzgórza Zamkowego. Z powodu Twojej decyzji, miejsce upamiętnione na banknocie 20-złotowym, które towarzyszy nam od XI/XIII wieku i odwiedzane jest przez setki tysięcy turystów, może już nie być takie samo. Zdecydowałeś się na to, pomimo że w ubiegłym tygodniu zadeklarowaliśmy obniżenie – specjalnie dla Ciebie – stawki czynszu za wynajem komina należącego do spółki komunalnej. Stawka, której oczekiwałeś jest kilkaset procent niższa, niż ta dla Twoich konkurentów. Zdecydowałeś się na to, pomimo że sprawa decyzji o lokalizacji celu publicznego jest nadal przedmiotem postępowania przed Samorządowym Kolegium Odwoławczym.

Zdecydowałeś się na to, pomimo że sprawa pozwolenia na budowę jest przedmiotem postępowania przed Wojewodą Śląskim. Po polskiej i po czeskiej stronie zachodzimy w głowę dlaczego, najdroższy PLAY-u, jest Ci tak pilno? Na bazie informacji, które nam przekazałeś oszacowaliśmy, że Twoja miesięczna oszczędność, jaką uzyskasz wskutek budowy masztu, może być równa wartości połowy nowego iPhona… Sprawdziliśmy, czy takie oszczędności stanowią dla Ciebie dużą wartość. Jednak, jeśli dobrze szacujemy to w skali roku wyniosą: 0,002% (słownie: dwie stutysięczne) Twojego rocznego zysku…

Jeśli więc chodzi o pieniądze, to w tym wypadku są to naprawdę dosłownie(!) dla Ciebie drobne.

Rozumiemy, że w naszym mieście masz bardzo słaby zasięg i z perspektywy Warszawy, (czy Luksemburga, gdzie ma siedzibę Twoja spółka) nie wszystko jest dla Ciebie jasne. Dlatego pozwolisz, że jeszcze raz zaakcentujemy: Rotunda św. Mikołaja to jeden z najstarszych i najlepiej zachowanych do obecnych czasów obiektów na polskiej ziemi. To zabytek dokładnie tej samej klasy, co legendarna Rotunda Najświętszej Marii Panny na Wawelu. Jest jeszcze chwila, aby rzeczowo i spokojnie wyjaśnić całą sprawę i zachować prawdziwą RADOŚĆ OGLĄDANIA, także dla setek tysięcy mieszkańców i turystów w Cieszynie.

W imieniu społeczności i turystów Cieszyna
Gabriela Staszkiewicz
Burmistrz

A oto, jak fioletowy operator odpowiedział na apel pani burmistrz (za gazetacodzienna.pl):

Droga Pani Burmistrz,

ze zdziwieniem odebraliśmy Pani list, bo czytając go można odnieść wrażenie, że PLAY łamie przepisy i dobre obyczaje. Fakty temu jednak przeczą. Podkreślamy, że nasza firma działa zgodnie z obowiązującym prawem. Posiadamy wszelkie zgody i pozwolenia na realizację tej inwestycji wydane przez Burmistrza Cieszyna oraz jednostki organizacyjne miasta Cieszyn podlegające Burmistrzowi Miasta Cieszyn.

Dla przypomnienia i uporządkowania są to:

 • ostateczna i wykonalna decyzja lokalizacyjna z dnia 17 sierpnia 2017 roku;
 • ostateczne i wykonalne pozwolenie na budowę z dnia 12 września 2018 roku – wydane przez Starostę Cieszyńskiego;
 • zgoda na przejazd drogą publiczną pojazdem o masie większej niż dopuszczalna dla danej drogi z dnia 20 lutego 2019 roku;
 • zgoda miejskich wodociągów na projekt zagospodarowania terenu z dnia 20 czerwca 2018 roku;
 • zgoda miejskiego zarządu dróg na zagospodarowanie terenu z dnia 20 czerwca 2018 roku;zgoda na wycinkę drzew z dnia 26 kwietnia 2019 roku - wydana przez Panią Burmistrz, za zgodę miasto zainkasowało ponad 8 tysięcy złotych.

Poniżej odnosimy się do stawianych nam przez Panią zarzutów:

 • „Ze skrajnym zdziwieniem odebraliśmy w Cieszynie informację, że jednak zdecydowałeś się kontynuować budowę masztu telefonii komórkowej (..)” – na Pani zaproszenie odbyliśmy w Cieszynie z przedstawicielami miasta dwa spotkania próbując zrozumieć oczekiwania i argumenty. Wykazując dobrą wolę i gotowość do dialogu zdecydowaliśmy się na opóźnienie o 4 miesiące rozpoczęcie budowy masztu. Czy uważa Pani ten czas zbyt krótki żeby przedstawić nam konkretne propozycje w miejsce niewiążących deklaracji?
 • ”Zdecydowałeś się na to, pomimo że w ubiegłym tygodniu zadeklarowaliśmy obniżenie – specjalnie dla Ciebie - stawki czynszu za wynajem komina należącego do spółki komunalnej (…)” – przypominamy, że od maja do września nie otrzymaliśmy od Pani żadnej wiążącej oferty. W wypowiedzi z dnia 5 września 2019 roku dla portalu Beskidzka24.pl, potwierdza Pani, że propozycja kosztów najmu nie została przyjęta. 20 września 2019 roku Wiceburmistrz Cieszyna Przemysław Major poinformował nas w rozmowie telefonicznej, że tematem czynszu musi zająć się Rada Nadzorcza Energetyki Cieszyńskiej. Czy uważa Pani to za biznesowo wiążącą ofertę, na podstawie której mielibyśmy po raz kolejny, na Państwa prośbę, zwlekać z rozpoczęciem inwestycji?
 • „Zdecydowałeś się na to, pomimo że sprawa pozwolenia na budowę jest przedmiotem postępowania przed Wojewodą Śląskim” – jako strona nie posiadamy na ten temat żadnych informacji. Zastanawia nas zatem skąd Pani ma taką wiedzę?
 • „(…) zachodzimy w głowę dlaczego, najdroższy PLAY-u, jest Ci tak pilno?”– naszym celem jest zapewnienie mieszkańcom Cieszyna usług najwyższej jakości, które bezpośrednio przekładają się na ich bezpieczeństwo, w sytuacjach gdy jakość zasięgu jest kluczowa (np. numer ratunkowy 112). Czy nadal będzie Pani zdziwiona naszym rzekomym pośpiechem, jeśli mieszkańcy Cieszyna nie będą mogli wezwać karetki, dodzwonić się do swoich bliskich czy kontrahentów?
 • Jeśli chodzi zaś o nasze finanse – jako spółka giełdowa jesteśmy całkowicie transparentni, a nasze sprawozdania finansowe są powszechnie dostępne, zatem pozostawiamy to bez komentarza.
 • „Jest jeszcze chwila aby rzeczowo i spokojnie wyjaśnić całą sprawę (…)”– ostatni akapit Pani listu najlepiej oddaje sposób, w jaki przebiegały rozmowy w tak ważnej dla Państwa sprawie: brak konkretów, wiążących propozycji i terminów.

Wysyłając list, którego byliśmy adresatem, dołączyła Pani jednocześnie kilkadziesiąt osób zupełnie niezwiązanych ze sprawą. My wysyłając naszą odpowiedź do Pani, kierujemy ją także do dziennikarzy, którzy proszą nas o komentarz.

Nieodmiennie deklarujemy naszą gotowość do rozmowy z Panią Burmistrz.

Z poważaniem
PLAY

Zobacz: Mieszkańcy Bolęcina nie chcą masztu Play. Nie mają zasięgu, ale boją się przekrętów i 5G
Zobacz: Wojciech Cejrowski ofiarą pseudonaukowej dezinformacji. 15 lat więzienia za maszt 5G w Izraelu to mit

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: gazetacodzienna.pl

Przewiń w dół do następnego wpisu