DAJ CYNK

Play chce zbudować wieżę BTS w tle zabytkowej rotundy, znanej z banknotów o nominale 20 zł

11.09.2019

Dodane przez: msnet

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 7200

Ważne 1

0

O tym, że rozbudowa sieci komórkowej jest potrzebna, by zapewnić do niej dostęp wszystkim, którzy tego chcą, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Wie o tym również operator sieci Play, który w Cieszynie chce postawić nową wieżę z antenami. Problem polega na tym, że budowla ma stanąć w tle słynnej zabytkowej rotundy p.w. św. Mikołaja, której wizerunek widnieje na banknotach o nominale 20 zł.

W serwisie wykop.pl pojawił się wpis użytkownika o nicku 2e64, który napisał, że operator sieci Play chce postawić maszt w tle zabytkowej rotundy z przełomu XI i XII wieku, która może być znana Polakom z banknotu o nominale 20 zł. Budowla ta, rotunda p.w. św. Mikołaja znajduje się w Cieszynie, o którym już pisaliśmy na łamach TELEPOLIS.PL w kontekście nowej wieży sieci Play właśnie.

Zobacz: Play planuje budowę masztu w Cieszynie. Protestuje lokalna dziennikarka
Zobacz: Play wstrzymuje budowę wieży w Cieszynie. Trwają rozmowy o innej lokalizacji

Burmistrz, radni i mieszkańcy Cieszyna nie zgadzają się lokalizacją przyszłej wieży, ponieważ inwestycja zmieni krajobraz jedynej romańskiej rotundy w Polsce. Jak możemy przeczytać na stronie radia Wnet.fm, Mieszkańcy miasta przygotowali petycję, pod którą podpisało się dotąd ponad 700 osób, a na 16 września tego roku planują przeprowadzić protest w tej sprawie.

- Od kiedy dowiedzieliśmy się, że dwa lata temu została wydana decyzja pozwalająca sieci Play na budowanie wieży w pobliżu historycznej części miasta, a konkretnie za wzgórzem zamkowym, w bardzo niewielkiej odległości od granicy polsko-czeskiej, musieliśmy podjąć działania.

Dowiedzieliśmy się, że taka inwestycja została zaplanowana przy okazji wydawania decyzji o wycince drzew. Próbowaliśmy przekonać firmę Play, do tego, że nie jest to dobry pomysł, aby w tym miejscy powstała wieża. Rozmawialiśmy dwukrotnie w obecności burmistrza czeskiego Cieszyna. Jego mieszkańcy również są zaniepokojeni z dwóch względu m.in.: krajobrazowego oraz bezpieczeństwa nowych nadajników

- powiedziała Gabriela Staszkiewicz, burmistrz Cieszyna, w rozmowie z Wnet.fm

Zobacz: Nowy maszt Polkomtela oprotestowany przez mieszkańców Wilanowa i Ursynowa. Obawiają się promieniowania
Zobacz: Kolejny protest w sprawie budowy nadajnika Play. Tym razem na prywatnej działce

Prezes Energetyki Cieszyńskiej Damian Hernik powiedział, że od dawna proponował sieci Play umieszczenie kolejnych nadajników na kominie. Play musiałby jednak zrezygnować z budowy nowego masztu.

Rotunda w Cieszynie z wieżą w tle (źródło: wykop.pl)

Aby uniknąć zarzutu stronniczości, zapytaliśmy sieć Play o sprawę budowy nowej wieży w tak niefortunnej, jak się wydaje, lokalizacji. Odpowiedzi na nasze pytanie udzielił Witold Tomaszewski:

Sytuacja wygląda prosto:

  • Od 2009 roku jesteśmy na kominie Energetyki Cieszyńskiej (EC), której współwłaścicielem jest miasto. Po kilku latach chcieliśmy rozbudować stację, nie dało się.
  • Zaczęliśmy szukać miejsca dla swojej stacji - znaleźliśmy, otrzymaliśmy wszystkie niezbędne pozwolenia. Nowego miejsca szukaliśmy nie tylko ze względu na trudności we współpracy, ale przede wszystkim wysoki czynsz EC – na tyle wysoki, że opłaca się nam zainwestować kilkaset tys. zł we własną wieżę.
  • Miasto, kiedy zauważyło nasze ruchy związane z budową, powiedziało: usiądźmy i się dogadajmy. Nasze warunki były proste: obniżenie czynszu na kominie do poziomu czynszu na umowie z właścicielem działki, pomoc w znalezieniu jeszcze jednej lokalizacji w Cieszynie na dachu jakiegoś budynku należącego do spółdzielni i jeszcze kilka drobnych rzeczy, które spokojnie można ponegocjować. Miasto powiedziało, że nasze oczekiwania są do zrealizowania, a następnie… następnie były tylko słowne zapewnienia i nic więcej. EC w nowej umowie zaproponowała nam te same stawki co poprzednio.
  • Miasto dodatkowo przystąpiło do próby sądownego podważenia naszych prawomocnych decyzji. Jak rozumiem, tak postępują partnerzy, którzy dążą do kompromisu...

Stację budujemy, bo nasza sieć w tym miejscu wymaga poważnej rozbudowy. To trudny teren, przygraniczny. Używane systemy i moce musimy koordynować z Czechami, więc stacji nie da się postawić w dowolnym miejscu. Jest mowa o „zepsuciu widoku”, ale widok psuje też komin elektrociepłowni, który jest chyba nawet wyższy niż nasza wieża.

Zobacz: Play nie chciał oddać smartfonu? Znamy losy serwisowanego LG V10 użytkownika Wykopu
Zobacz: Ceny akcji Play spadają. To skutek jednej informacji…

Źródło tekstu: wykop.pl, wnet.fm, Play

Przewiń w dół do następnego wpisu