DAJ CYNK

Play ma ciężary we wsi Borzyszewo. Chodzi o krowy

Marian Szutiak

Wydarzenia

Play ma ciężary w Borzyszewie. Chodzi o krowy

Play chce zbudować wieżę telekomunikacyjną zwiększającą zasięg fioletowego 5G. Mieszkańcy Borzyszewa, gdzie ma powstać ta konstrukcja, protestują. Boją się, że ich krowy staną się bezpłodne.

Borzyszewo to wieś w gminie Gryfice w województwie zachodniopomorskim. W miejscowości tej Play chce postawić wieżę telekomunikacyjną o wysokości niemal 50 m. Jak informuje SuperPortal24, ma on pracować w technologii 5G, dzięki czemu wzrośnie zasięg fioletowej sieci piątej generacji w tej okolicy. Mieszkańcy wsi jednak nie chcą tej inwestycji i próbują jej zapobiec.

Za blisko zabudowań, w tle bezpłodne krowy

Mieszkańcy Borzyszewa spotkali się w miniony poniedziałek (8 maja) z wiceburmistrz Gryfic Marzeną Domaradzką, prosząc ją o pomoc w zatrzymaniu budowy spółki P4 (operator sieci Play). Według nich, konstrukcja stanie zbyt blisko zabudowań, a nie jest to tak bezpieczne, jak inwestor przedstawia.

Protestujący przeciw telekomunikacyjnej inwestycji Play przytoczyli między innymi historię z Niemiec, gdzie w jednym z gospodarstw rolnych promieniowanie z masztu telekomunikacyjnego rzekomo spowodowało bezpłodność krów. Mieszkańcy Borzyszewa boją się również tego, że ich działki zlokalizowane w pobliżu planowanej konstrukcji stracą na wartości, a sama wieża będzie przeszkadzać w locie śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Jak argumentują przeciwnicy fioletowej inwestycji, skutki samego promieniowania, emitowanego przez umieszczone na wieży anteny 5G, mają być odczuwalne dopiero za kilkanaście lat. Zatem mieszkańcy podgryfickiej miejscowości zdają się myśleć o przyszłości, choć niepodważalnych dowodów na to, że tak właśnie będzie, nie ma.

Z argumentacją mieszkańców Borzyszewa zgodziła się pani wiceburmistrz Marzena Domaradzka, jednak ta jednocześnie powiedziała im, że gmina niewiele może w tej sprawie zrobić z uwagi na prywatnych inwestorów i prywatną działkę. Protestujący liczą jednak, że Play zrezygnuje z inwestycji lub wybierze inną lokalizację, z dala od zabudowań. W planach jest zorganizowanie spotkania z przedstawicielami operatora sieci Play, właścicielem działki, na której ma stanąć wieża, a także władzami Gryfic.

Zobacz: Play wkurzył Małe Swornegacie. Maszt chcą, ale inny
Zobacz: Play w ogniu. Podpalili wieżę

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Anna Rymsza / Telepolis.pl, Shutterstock

Źródło tekstu: superportal24.pl