DAJ CYNK

Play w ogniu. Podpalili wieżę (aktualizacja)

Marian Szutiak

Wydarzenia

Play w ogniu. Podpalili wieżę

Play nie ma szczęścia, jeśli chodzi o fioletowe wieże telekomunikacyjne. W jednych miastach ludzie protestują, a gdzie indziej podpalają. To ostatnie miało miejsce w Krośnie na Podkarpaciu.

Serwis terazKrosno.pl poinformował, że nieznany sprawca lub sprawcy podpalił wieżę telekomunikacyjną sieci Play w Krośnie (województwo podkarpackie) przy ulicy Zręcińskiej. Zdarzenie miało miejsce ostatniej nocy, z 30 na 31 marca 2023 roku. Tym razem ofiarą padła konstrukcja leżąca na ziemi, która miała być dopiero ustawiona we właściwej lokalizacji.

Strażacy interweniowali w sprawie pożaru wieży Play tuż przed północą. Na miejscu znaleziono resztki spalonych opon, co potwierdza podpalenie. Podłożony ogień uszkodził anteny oraz okablowanie.

Ze wstępnych ustaleń wynika, że doszło do podpalenia, w wyniku którego uszkodzeniu uległy elementy infrastruktury masztu. Wyjaśniamy szczegółowe okoliczności tego zdarzenia.

– powiedział Paweł Buczyński z Komendy Miejskiej Policji w Krośnie

Jak możemy przeczytać na stronie terazKrosno.pl, o inwestycji sieci Play zrobiło się w Krośnie głośno już wcześniej, gdy właściciele okolicznych działek zaprotestowali przeciwko budowie wieży. Podnosili oni, że inwestycja w tym miejscu nie powinna zostać zrealizowana, a także złożyli zawiadomienie do Prokuratury Rejonowej w Krośnie. Ta z kolei wniosła sprzeciw od ostatecznej decyzji prezydenta miasta o udzieleniu pozwolenia na budowę.

Więcej zdjęć nadpalonej wieży Play w Krośnie można znaleźć na stronie terazkrosno.pl.

AKTUALIZACJA:

Play przekazał nam oświadczenie w tej sprawie. 

W związku z kolejnymi w ostatnim czasie przypadkami bezprawnych ataków na infrastrukturę telekomunikacyjną w Polsce, jako operator sieci Play stanowczo potępiamy wszelkie tego rodzaju czyny zabronione

 – skomentował Play.

Play wyjaśnia, że budowane w Polsce stacje bazowe telefonii komórkowej realizowane są w pełni na podstawie obowiązujących przepisów. Proces budowy, uruchamiania, a następnie eksploatacji stacji jest restrykcyjnie uregulowany obowiązującymi przepisami, zarówno pod kątem budowlanym, jak i wymogów ochrony środowiska. Każda stacja bazowa musi spełniać m.in. restrykcyjne normy bezpieczeństwa, co jest przedmiotem kontroli bezpośrednio przed jej uruchomieniem, a także może być każdorazowo sprawdzane przez właściwe organy na etapie jej działania. 

W swoim oświadczeniu Play podkreśla, że infrastruktura telekomunikacyjna ma szczególne istotne znaczenie z punktu widzenia bezpieczeństwa, zapewniając niezbędną w dzisiejszych czasach łączność, w tym dostęp do takich usług jak połączenia na numery alarmowe, czy lokalizacja w sytuacjach zagrożenia. 

Dlatego wszelkie tego rodzaju bezprawne czyny stanowią w praktyce atak na bezpieczeństwo każdego z nas

 – zauważa Play.

Operator przypomina też, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, zabór, niszczenie, uszkadzanie lub czynienie niezdatnym do użytku elementów wchodzących w skład sieci telekomunikacyjnej podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do aż 8 lat. 

Liczymy, że sprawcy tego rodzaju przestępstw będą z pełną stanowczością ścigani i karani przez właściwe organy. Liczymy również, że bez odpowiedniej reakcji ze strony odpowiednich służb nie pozostaną także przypadki podżegania – bezpośredniego lub w bardziej zawoalowany sposób – do niszczenia infrastruktury telekomunikacyjnej sieci ruchomych

 – przekazał Play.

Zobacz: Panika w Słupsku. Wszystko przez sieć Play
Zobacz: Play rozdaje prezenty. 2 raty gratis to jeden z nich

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: terazKrosno.pl

Źródło tekstu: terazKrosno.pl

Przewiń w dół do następnego wpisu