DAJ CYNK

Play wkurzył Małe Swornegacie. Maszt chcą, ale inny

Marian Szutiak

Wydarzenia

Play wkurzył Małe Swornegacie. Maszt chcą, ale inny

Play chce zbudować wieżę komórkową w miejscowości Małe Swornegacie. Zaproponowana lokalizacja nie podoba się ani mieszkańcom, ani dyrekcji Parku Narodowego Bory Tucholskie.

W Małych Swornegaciach ma powstać wieża telekomunikacyjna sieci Play. Jak podaje serwis chojnice.com, 62-metrowa konstrukcja ma stanąć przy sklepie spożywczym.

Według mieszkańców miejscowości, taka lokalizacja jest bardzo kontrowersyjna. Wysoka wieża będzie 

dominantą szpecącą krajobraz tej letniskowej wsi, która jest w otulinie Parku Narodowego Bory Tucholskie. To obniży wartość sąsiednich nieruchomości. W wypadku bardzo silnych wiatrów może zdarzyć się upadek na pobliskie posesje.

– powiedział Ryszard Kontek, przewodniczący Rady Gminy Chojnice

Zarówno on, jak i wójt Zbigniew Szczepański uważają, że lepszym rozwiązaniem byłoby postawienie wieży Play w lesie. Ten drugi ma o tym rozmawiać z władzami powiatu.

Od znawcy funkcjonowania telefonii komórkowej dowiedziałem się niedawno, że absolutnie konieczny jest dla Małych Swornegaci umieszczenie masztu w nich lub najlepiej w ich otoczeniu. Taka wysokość, czyli prawie 62 m, nie jest czymś wyjątkowym. Maszty mają najczęściej od 55 m do 62 m. Maszt w Swornegaciach ma 0,5 m więcej, od tego planowanego w Małych Swornegaciach.

– powiedział Zbigniew Szczepański, wójt Gminy Chojnice

Wieża w kształcie drzewa lub inna lokalizacja

Do inwestora, czyli operatora sieci Play, dotarły już słuchy o protestach i niezadowoleniu mieszkańców, o czym pisze serwis weekendfm.pl.

Podobno brana jest pod uwagę możliwość zbudowania wieży telekomunikacyjnej w kształcie drzewa. To jeden z rozpatrywanych wariantów. Przy okazji dowiadujemy się, że pozwolenie na budowę w tym miejscu (parking przy sklepie, w sąsiedztwie jeziora i otuliny parku narodowego) wydał starosta chojnicki w oparciu o zapisy ustawy o wsparciu rozwoju usług telekomunikacyjnych.

W najbliższy czwartek (14 kwietnia) w Urzędzie Gminy Chojnice ma się odbyć spotkanie, podczas którego zebrani będą chcieli przekonać przedstawicieli spółki P4 (operator sieci Play) do umieszczenia swoich anten na już istniejącej wieży przeciwpożarowej Nadleśnictwa Przymuszewo w Chocińskim Młynie.

To byłoby najlepsze rozwiązanie, żebyśmy wykorzystali tę wieżę obserwacyjną ppoż w Chocińskim Młynie pod tym kątem. Inny wariant oni też rozważają, dopuszczają taką sytuację, że byłby to maszt telefonii komórkowej w kształcie drzewa. Taki masz telefonii komórkowej sieci Play już jeden jest w Roztoczańskim Parku Narodowym.

– wyjaśnił Zbigniew Szczepański

Do protestu przeciwko wieży planuje również dołączyć dyrektor Parku Narodowego Bory Tucholskie. Ten chce z kolei, by konstrukcja została umieszczona z dala od gniazda bielików i półwyspu Miechurz.

Play wieża telekomunikacyjna

Koalicja Polska Wolna od 5G

Sprawa w Małych Swornegaciach stała się "pożywką" dla Koalicji Polska Wolna od 5G, która została poproszona o opinię przez serwis chojnice.pl. Organizacja ta wyraziła swój sprzeciw wobec budowy stacji bazowej w Małych Swornegaciach (powiat chojnicki) bez uwzględnienia stanowiska okolicznych mieszkańców

Stacje bazowe telefonii komórkowej, podobnie jak telefony komórkowe oraz routery Wi Fi,  nie są obojętne dla zdrowia. Świadczy o tym chociażby apel ponad 250 naukowców, którzy opublikowali badania w tej dziedzinie w czasopismach naukowych.

– napisano w opinii

Zobacz: Play w ogniu. Podpalili wieżę
Zobacz: Panika w Słupsku. Wszystko przez sieć Play

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Anna Rymsza / Telepolis.pl, Shutterstock

Źródło tekstu: weekend.fm, chojnice.com, telko.in