DAJ CYNK

Huawei uruchamia serię rozwiązań dla autonomicznych sieci mobilnych

21.02.2019

Dodane przez: msnet

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 4409

Ważne 2

0

Huawei zorganizował w Londynie spotkanie poprzedzające targi MWC 2019. Chiński producent zaprezentował tam serię rozwiązań do autonomicznego kierowania sieciami komórkowymi, ułatwiających budowę sieci 5G.

Liczba użytkowników sieci 3G i 4G na całym świecie osiągnęła 500 milionów w ciągu odpowiednio dziesięciu i pięciu lat. W 2018 roku kilku globalnych operatorów rozpoczęło realizację planów wdrożeniowych technologii 5G. Według szacunków proces zajmie trzy lata. Jak podaje Huawei, po raz pierwszy w branży telefonii komórkowej urządzenia systemowe i urządzania końcowe rozwijają się i dojrzewają w tym samym czasie.

Głównymi obawami operatorów, związanymi z uruchomieniem sieci 5G, jest rosnąca złożoność sieci oraz wydatki na ich utrzymanie (OPEX). Huawei chce pomóc operatorom sprostać tym wyzwaniom i dlatego wprowadza serię rozwiązań dla autonomicznych sieci komórkowych, w tym MBB Automation Engine (MAE) oraz stacje bazowe serii BTS5900 o dużych możliwościach obliczeniowych. Produkty te mają pomóc operatorom w osiągnięciu automatyzacji we wszystkich scenariuszach oraz zredukować OPEX. Ich celem jest również przyspieszenie budowy sieci 5G poprzez zapewnienie optymalnej wydajności użytkowania i konserwacji (O&M), efektywności zasobów i energooszczędności.

MAE jest mechanizmem zarządzania i kontroli, który wdraża automatyzację sieci bezprzewodowych. Umożliwia on przejście z sieci zorientowanej na elementy O&M do sieci zorientowanej na scenariusze O&M, migrację z prostego systemu zarządzania siecią do konwergencji zarządzania i kontroli sieci. W oparciu o platformę danych w chmurze, potężne możliwości przewidywania i rozumowania sieci, MAE zapewnia różne rozwiązania zorientowane scenariuszowo, odpowiednie do potrzeb operatorów w zakresie wdrażania sieci, utrzymania, optymalizacji i świadczenia usług. MAE realizuje również kompleksową automatyzację każdego procesu w układzie end-to-end.

W skład tej serii rozwiązań wchodzą stacje bazowe serii BTS5900 o zdolności obliczeniowej zwiększonej do 8 teraflopsów, co wspiera automatyzację sieci bezprzewodowych. Produkt ten charakteryzuje się dokładnym zarządzaniem zasobami radiowymi oraz wydajnym przetwarzaniem danych. To pomaga w realizacji zautomatyzowanego zarządzania i kontroli dopasowanej do danej sytuacji. Jest to też ważne dla sieci 5G, gdzie wraz z dynamicznym wzrostem szybkości transmisji danych stacje bazowe muszą dokładniej zarządzać zasobami radiowymi i maksymalizować ich wykorzystanie, na przykład poprzez dostosowanie kanałów do użycia  kodeków o odpowiedniej szybkości.

Status zasobów radiowych zarządzanych przez stację bazową zmienia się co 0,1 ms, dlatego dokładne zarządzanie i obliczenia muszą być wykonane w bardzo krótkim czasie. Z kolei im krótszy czas przetwarzania, tym większa wymagana moc obliczeniowa. W związku z tym, aby umożliwić precyzyjne zarządzanie, konieczne jest zastosowanie mocnych systemów obliczeniowych. Wielowarstwowa współpraca między stacjami bazowymi MAE i BTS5900 o większych możliwościach obliczeniowych umożliwia automatyzację we wszystkich scenariuszach, dziesięciokrotnie poprawiając wydajność O&M, zwiększając o 30% szybkość transmisji danych dla użytkowników, a także oszczędzając o 30% zużycie energii.

- Współpracowaliśmy z wieloma operatorami. Dzięki zdobytemu doświadczeniu, rozwiązania Huawei w zakresie automatyzacji wnoszą wartość do kluczowych scenariuszy. Automatyzacja jest nowym kierunkiem rozwoju przemysłu bezprzewodowego. Jesteśmy chętni do współpracy z przedsiębiorcami w celu ciągłego budowania nowych możliwości automatyzacji w dziedzinie komunikacji bezprzewodowej, promowania procesu automatyzacji sieci komórkowych i wcielenia w życie w pełni połączonego, inteligentnego świata.

- powiedział Peter Zhou, dyrektor ds. marketingu w Huawei Wireless Solution.

Zobacz: Szef Huawei mówi wprost - USA nie zniszczą naszej firmy!
Zobacz: Premiera smartfonów Huawei P30 potwierdzona. Ponownie odbędzie się w Paryżu
Zobacz: Galaxy S10 5G to pierwszy telefon 5G Samsunga - tak smakuje przyszłość

Źródło tekstu: Huawei

Komentarze
Zaloguj się