DAJ CYNK

Szwajcarski Sunrise uruchamia wspólnie z firmą Huawei stacje bazowe 5G działające wewnątrz budynków

Marian Szutiak

Wydarzenia

Huawei i Sunrise uruchamiają w Szwajcarii stacje bazowe 5G działające wewnątrz budynków

Szwajcarski operator telekomunikacyjny Sunrise oraz firma Huawei ogłosiły komercyjne wdrożenie wewnętrznych punktów dostępowych 5G w wielu lokalizacjach. To pierwsze wewnętrzne sieci 5G w Europie, wykorzystujące rozwiązanie Huawei 5G LampSite.

W erze 5G bardzo ważny jest dostęp do w pełni funkcjonalnej i szybkiej sieci wewnątrz budynków zarówno z punktu widzenia pojedynczych użytkowników, jak i względu na jego znaczenie dla przemysłu 4.0. Firma Sunrise chce zbudować system 5G oparty na najnowocześniejszej technologii i architekturze zorientowanej na przyszłość. W tym celu szwajcarski operator przeszedł z tradycyjnego DAS (Distributed Antenna System) na bardziej zaawansowaną architekturę DIS (Digital Indoor System). W przyszłości planowane jest wdrożenie systemów pokrycia wnętrz budynków siecią 5G, które będą dostępne również dla innych operatorów i w jeszcze większym stopniu poprawią efektywność inwestycji.

Zobacz: Sunrise uruchomił usługi 5G dla użytkowników w Szwajcarii. Operator postawił na rozwiązania Huaweia
Zobacz: Szwajcaria wprowadzi system monitorujący wpływ sieci 5G na zdrowie mieszkańców

Gdy w maju tego roku Sunrise oficjalnie uruchomił sieć 5G w Szwajcarii, rozpoczął również wprowadzanie infrastruktury 5G w swoich salonach Sunrise Shops. Klienci operatora, po przełączeniu się na technologię 5G, mogą nich wypróbować połączenie internetowe o szybkości 1 Gb/s oraz wiele innych nowych usług.

Podczas odbywającego się w październiku 2019 roku w Zurychu 10. Global MBB Forum, firmy Sunrise i Huawei wdrożyły rozwiązania 5G LampSite w hotelach Zurich Marriott, Holiday Inns i pawilonach wystawowych. Usprawnione działaniu sieci 5G wewnątrz budynków pozwoliło uczestnikom wydarzenia z całego świata na korzystanie z najwyższej jakości sieci w hotelach oraz z takich aplikacji, jak gry w chmurze czy rozwiązania VR. 5G LampSite to cyfrowa stacja czołowa pRRU (pico remote radio unit) wraz z okablowaniem IT. Punkt dostępowy jest łatwy w instalacji i w dłuższej perspektywie gotowy na ewolucję.

Zobacz: Orange: Lublin to kolejne miasto, w którym ruszą testy pomarańczowego 5G
Zobacz: Huawei rozmawia z amerykańskimi operatorami o licencjonowaniu swojej technologii 5G

- 5G przyniesie ogromne korzyści społeczeństwu. Jako wiodący operator 5G w Szwajcarii Sunrise dąży do zapewnienia naszym klientom jak najlepszych doświadczeń z użytkowania sieci 5G i tworzenia nowych możliwości biznesowych dla przemysłu. Ponieważ większość ruchu internetowego odbywa się w pomieszczeniach, cieszymy się, że możemy wdrożyć rozwiązanie LampSite firmy Huawei i wszędzie zapewniać najwyższą jakość usług 5G,

- powiedział Michael Martin, dyrektor Radio Transport & Service Management of Sunrise

- Sunrise jest pionierem 5G w Szwajcarii i Europie. Wdrożenie 5G LampSite w hali wystawienniczej i hotelach w Zurychu stanowi wizytówkę tego, że dostęp do sieci 5G wewnątrz budynków staje się ważną częścią strategii operatorów. Mamy nadzieję, że będziemy ściśle współpracować z Sunrise, aby utorować drogę do innowacji 5G w różnych branżach i scenariuszach zastosowań.

- powiedział Marvin Chen, prezes linii produktów Huawei DIS

Huawei i Sunrise uruchamiają w Szwajcarii stacje bazowe 5G działające wewnątrz budynków

Zobacz: Huawei świętuje. Do zdobycia nawet 900 zł na zakupy
Zobacz: Niemcy dają równe szanse wszystkim dostawcom infrastruktury 5G - komentarz firmy Huawei

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Huawei