DAJ CYNK

Exatel wystrzeli polskiego satelitę telekomunikacyjnego

Mieszko Zagańczyk

Wydarzenia

Exatel wystrzeli polskiego satelitę telekomunikacyjnego

Polska spogląda w kosmos i nie są to tylko tęskne marzenia, ale realne plany podboju. Na dobry początek firma Exatel zamierza znaleźć swoje miejsce na orbicie okołoziemskiej i za trzy lata umieścić tam satelitę telekomunikacyjnego na potrzeby dyplomacji, agend rządowych i usług komercyjnych.

Plany Exatela dotyczące takiej inwestycji zdradził agencji PAP wiceprezes firmy, Rafał Magryś: za trzy lata chcemy wystrzelić satelitę stworzonego przez nas przy udziale polskich firm.

Zdaniem Exatela, rynek kosmiczny na świecie rozwija się bardzo dynamicznie, tanieją także technologie i stają się dostępne w sposób dotąd nieosiągalny. Rafał Magryś porównuje to wręcz do rewolucji, jaką spowodowała popularyzacja i upowszechnienie komputerów osobistych. Wiceprezes Exatela zwraca także uwagę, że polskie firmy działają już na rynku technologii satelitarnych, jednak przeważnie są one podwykonawcami międzynarodowych koncernów.  Ten potencjał pozostaje niewykorzystany, bo Polska może mieć własnego satelitę. 

Gdy rozmawialiśmy z partnerami z USA, dziwili się, dlaczego w kraju, gdzie jest tylu specjalistów, nie wystrzelono własnego satelity. 

Rafał Magryś, wiceprezes Exatela

Exatel jest firmą państwową i jednym z jej zadań są działania na rzecz budowy polskiej cybersuwerenności. Obok tworzenia własnej infrastruktury sieciowej, nadajników czy oprogramowania należy do nich także budowa łączności satelitarnej. Nie jest to alternatywa dla światłowodów, lecz łączność dodatkowa, pomyślana jako bezpieczna forma komunikacji polskich placówek dyplomatycznych na całym świecie.

Zobacz: Jest szansa na wspólną sieć 5G. Exatel blisko podpisania listu intencyjnego z operatorami
Zobacz: Exatel ma wizję sieci 5G w Polsce - wspólna sieć krajowa i konsorcjum z operatorami

Inwestycja ma zapewnić bezpieczeństwo dyplomacji i wojsku, a także stanowić impuls rozwoju polskich firm z tego sektora. Exatel zamierza wykorzystać potencjał polskich przedsiębiorstw prywatnych i instytucji, takich jak np. Sieć Łukasiewicz, by stworzyć ekosystem firm skupionych na tym wspólnym projekcie. Exatel miałby się w nim zająć łącznością i szyfrowaniem, z kolei budowa silnika czy baterii słonecznych zlecona byłaby partnerom.

Exatel świadczył już usługi łączności satelitarnej m.in. dla MSZ. Ma własne anteny, ekspertów i doświadczenie. 

Chcemy zacząć od niewielkich satelitów, które łatwo wyprodukować nawet przy użyciu technologii druku 3D. Doświadczenia i zyski z tego projektu posłużą do realizacji kolejnych, już większych urządzeń. Nasze wstępne kalkulacje biznesowe pokazują, że to wszystko zepnie się też komercyjnie. 

Rafał Magryś, wiceprezes Exatela

Exatel widzi kilku potencjalnych klientów na usługi zapewniane przez satelitę. Jest to MSZ, a także służby mundurowe czy agendy rządowe takie jak Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Ta ostatnia potrzebuje np. aktualnych zdjęć wysokiej rozdzielczości, by skutecznie obsługiwać system dopłat dla rolników. Exatel liczy też na klientów komercyjnych, związanych z logistyką.

Zobacz: Exatel zbuduje platformę SDNcore, pomocną przy wdrażaniu sieci 5G
Zobacz: Exatel walczy o rentowność i stawia na rozbudowę bezpiecznej sieci oraz Smart Cities

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Pixabay

Źródło tekstu: Polska Agencja Prasowa (PAP)