DAJ CYNK

Eksperci CERT Orange Polska w projekcie SIMARGL. Walka z cyberzagrożeniami w Europie ma być skuteczniejsza

Dodane przez: msnet

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 5315

Złośliwe oprogramowanie, wyciek informacji oraz stegomalware (ukrywaniu wykradanych od firm danych w legalnych treściach) to obecnie jedne z najbardziej palących wyzwań w dziedzinie cyberbezpieczeństwa. Rozpoczęto właśnie trzyletni europejski projekt SIMARGL, który ma się zająć opracowaniem narzędzi bardziej skutecznego wykrywania takich zagrożeń. Skupia on ekspertów z kilkunastu europejskich instytucji naukowych i firm, w tym z Orange Polska.

- Międzynarodowa współpraca w projekcie SIMARGL to dla nas kolejna okazja by doskonalić kompetencje w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, a także dzielić się naszą wiedzą i doświadczeniem. Robimy wszystko, by zminimalizować ryzyko zagrożeń w sieci dla naszych klientów, rozwijamy nasze własne narzędzia, takie jak CyberTarcza. Jeśli połączymy siły z firmami i jednostkami badawczymi z innych krajów, walka z cyberzagrożeniami będzie jeszcze bardziej skuteczna.

- powiedział Piotr Jaworski, członek zarządu Orange Polska ds. Sieci i Technologii

SIMARGL (Secure Intelligent Methods for Advanced Recognition of Malware and Stegomalware) jest współfinansowany przez Komisję Europejską w ramach programu „Horyzont 2020”.  Uczestnicy projektu skupią się przede wszystkim na rozbudowaniu i stworzeniu rozwiązań wykrywających złośliwe oprogramowanie, opartych między innymi o analizę anomalii ruchu sieciowego, statystyczną analizę danych, korelowanie informacji z różnych źródeł oraz uczenie maszynowe.

Zobacz: Orange przejmuje SecureLink. Chce być liderem cyberbezpieczeństwa w Europie
Zobacz: CERT Orange Polska podsumował 2018 rok w zakresie cyberzagrożeń i sposobów ochrony przed nimi

Pilotaż rozwiązań będzie prowadzony w sieci Orange Polska oraz w rumuńskiej sieci akademickiej RoEduNet. Po jego zakończeniu, nowe narzędzia i metody będą mogły zostać komercyjnie zastosowane w sieciach innych operatorów.

W projekcie SIMARGL współpracuje 14 partnerów, między innymi z Niemiec, Rumunii, Francji, Czech, Włoch i Holandii. Polskę reprezentują Politechnika Warszawska, ITTI oraz Orange Polska. W projekcie pracują także specjaliści z takich instytucji, jak:

  • Europol - Europejski Urząd Policji,
  • Airbus Cybersecurity - centrum kompetencji w zakresie cyberbezpieczeństwa w konsorcjum europejskim zajmującym się produkcją samolotów),
  • Thales - francuski koncern elektroniczny specjalizujący się w cyberbezpieczeństwie, produkujący na przykład tokeny bezpiecznej poczty wykorzystywane w Orange Polska.

Zobacz: Masz smartfon Nokii? Twoje dane powędrują na bezpieczny serwer Google do Finlandii
Zobacz: Mamy 2019 rok, a ludzie nadal klikają w co popadnie. Smutne wnioski z raportu cyberbezpieczeństwa Cisco

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Orange

Przewiń w dół do następnego wpisu