DAJ CYNK

Były pracownik przez lata okradł Apple na wiele milionów dolarów

Damian Jaroszewski (NeR1o)

Wydarzenia

Przez lata okradł Apple na wiele milionów dolarów

Były już pracownik Apple oszukał firmę z Cupertino na wiele milionów dolarów. Przyznał się do zarzucanych mu czynów.

52-letni dzisiaj Dhirendra Prasad pracował w Apple w latach 2008-2018. Zatrudniony był w dziale globalnego łańcucha dostaw. W praktyce oznacza to, że odpowiedzialny był między innymi za zamawianie część i usług od innych firm. Jednak swoją pozycję wykorzystał do oszukania firmy z Cupertino na wiele milionów dolarów.

Oszukał Apple na miliony dolarów

We wtorek (1 listopada) odbyło się posiedzenie sądu federalnego, na którym Dhirendra Prasad przyznał się do zarzucanych mu czynów, czyli oszustwa, które kosztowało firmę z Cupertino aż 17 mln dolarów. W opublikowanym oświadczeniu mężczyzna wyznał, że wszystko zaczęło się w 2011 roku. Jego wspólnikami byli Robert Gary Hansen oraz Don M. Baker, którzy również zostali oskarżeni.

Mężczyźni nie stosowali żadnych wyszukanych metod. Jedna z nich polegała na wysłaniu płyt głównych do firmy Bakera o nazwie CTrends. Tam były rozbierane na części, które następnie były z powrotem sprzedawane Apple. Prasad wystawiał fakturę, a zyski z niej oszuści dzielili między siebie. Jakby tego było mało, to mężczyźni wystawiali między sobą fałszywe faktury, aby ukryć oszustwa, ale też domagać się odliczeń podatkowych w wysokości w sumie 1,8 mln dolarów.

Dhirendra Prasadowi grozi w sumie do 25 lat pozbawienia wolności. Poza tym musi zapłacić 5 mln dolarów z aktywów, które pozyskał w ramach oszustwa. Kolejna rozprawa zaplanowana jest na 14 marca 2023 roku i to właśnie wtedy mężczyzna usłyszy wyrok.

Zobacz: Nie opłaca się okradać Apple. On jest tego żywym dowodem
Zobacz: Apple miał w planach jeszcze jednego iPada. Mógł być hitem

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Jonathan Weiss / Shutterstock.com

Źródło tekstu: CNET