DAJ CYNK

Nie opłaca się okradać Apple. On jest tego żywym dowodem

Damian Jaroszewski (NeR1o)

Wydarzenia

Nie opłaca się okradać Apple. On jest tego żywym dowodem

Były już pracownik Apple wykradał tajne informacje z firmy. W większości dotyczyły one prac nad samochodem z nadgryzionym jabłkiem w tle.

Były już pracownik Apple stanął przed sądem w San Jose w stanie Kalifornia. Został oskarżony o kradzież tajnych informacji. Xiaolang Zhang, bo tak się nazywa, w poniedziałek (22 sierpnia) przyznał się do zarzucanych mu czynów. Sąd wyznaczył mu karę 10 lat pozbawienia wolności oraz 250 tys. dolarów grzywny.

Wykradł dane na temat Apple Car

Xiaolang Zhang został zatrudniony w Apple w 2015 roku. Od początku brał udział w pracach nad Projektem Titan. Pod taką nazwą kryje się Apple Car, czyli elektryczny i autonomiczny samochód marki z Cupertino. Zhang należał do zespołu, który pracował nad sprzętową i programową częścią auta. Tak było przez 3 lata, gdy zdecydował się na zmianę pracodawcę na XMotors, czyli chiński startup z siedzibą w Dolinie Krzemowej, który również zajmuje się autonomicznymi pojazdami.

Apple Car projekt
fot. Vanarama (nieoficjalny projekt)

Zanim Zhang odszedł z Apple, jego współpracownicy zauważyli zmianę w jego zachowaniu. Mężczyzna zaczął zachowywać się dziwnie, co zaczęło przykuwać uwagę innych osób. Z tego powodu ruszyło wewnętrzne śledztwo. W jego trakcie sprawdzono MacBooka oraz firmowego iPhone'a pracownika. Okazało się, że Zhang wykradł tajne informacje na temat Projektu Titan, w tym 25-stronicową dokumentację ze schematami prototypu Apple Car.

Mężczyzna został zatrzymany już w 2018 roku. Jednak wtedy utrzymywał, że jest niewinny. Dopiero w ostatnim czasie zmienił swoje podejście i w ramach ugody, której warunki nie są nam znane, przyznał się do zarzucanych mu czynów. Zasądzoną karę zacznie odbywać od 14 listopada.

Zobacz: Xiaomi też chce mieć auto elektryczne. Pokaże już zaraz
Zobacz: Wyrzuć auto, kup elektryczny rower. W zamian za 4000 euro

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Vanarama, Sukrita Rungroj / Shutterstock.com

Źródło tekstu: DigitalTrends