DAJ CYNK

5G w Wielkiej Brytanii: Vodafone uruchomił „prawdziwe” 5G SA

Dodane przez: Xyrcon

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 10647

Vodafone UK włączył 5G SA

W Wielkiej Brytanii Vodafone uruchomił „prawdziwe” 5G. Operator włączył swoją sieć w architekturze SA (Standalone), czyli bez wsparcia istniejącej sieci LTE.

Tym samym Vodafone uruchomił pierwszą sieć 5G SA w Wielkiej Brytanii. Nie jest to jednak sieć komercyjna, a eksperymentalno-naukowa. Pierwsze nadajniki są zlokalizowane na terenie Uniwersytetu Coventry.

Zobacz: Chociaż wszyscy są już myślami przy 5G, Orange Polska nie zapomina o LTE

Aktualnie operatorzy uruchamiają 5G w architekturze NSA (Non-standalone), gdzie transmisja danych jest przesyłana w standardzie 5G, ale za negocjowanie połączenia odpowiada LTE. Docelowo oczywiście przeniesiemy się na sieć radiową w standardzie 5G i architekturze SA. Dopiero w niej wykorzystamy pełny potencjał nowego standardu, na czele z niskimi opóźnieniami, niezbędnymi dla Internetu Rzeczy, wydzielaniem pasma dla klienta (network slicing) i pełnym wykorzystaniem fal milimetrowych.

Zobacz: Jak szybkie jest 5G Plusa? Sprawdziliśmy 5 miast Polski i oto wyniki
Zobacz: 5G jest z natury zielone. Nowy standard łączności zmniejszy ślad węglowy

Na Uniwersytecie Coventry prowadzone będą badania nad samym 5G, a także nad wirtualną rzeczywistością. Sieć radiowa zostanie wykorzystana między innymi w eksperymentach z wirtualnymi programami szkoleniowymi dla uczących się tam przyszłych pracowników służby zdrowia. Coventry University zamierza objąć siecią 5G cały swój kampus.

Projekt jest bliźniaczo podobny do tego, co robią wspólnie Ericsson i Politechnika Łódzka.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Vodafone UK

Źródło tekstu: Vodafone UK

Przewiń w dół do następnego wpisu