DAJ CYNK

TVP dostanie 1,2 mld rekompensaty z budżetu państwa

orson_dzi

Telewizja i VoD

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, w myśl której Telewizja Polska otrzyma ponad miliard złotych z budżetu państwa. To rekompensata za abonament radiowo telewizyjny.

Kwota 1,2 mld złotych to wyrównanie za zwolnienia abonamentowe i rekompensata, która zasili budżet Telewizji Polskiej. W ustawie możemy przeczytać, że

(...) w roku 2019 minister właściwy do spraw budżetu, na wniosek ministra właściwego do spraw kultury i dziedzictwa narodowego, przekaże jednostkom publicznej radiofonii i telewizji skarbowe papiery wartościowe jako rekompensatę z tytułu utraconych w latach 2018 i 2019 opłat abonamentowych z tytułu zwolnień.

Rekompensata, w formie papierów wartościowych, nie może przekroczyć kwoty 1,26 mld złotych. To więcej niż wynoszą wpływy z abonamentu. Z danych KRRiT wynika, że w 2013 roku wyniosły one 650 mln złotych, a w 2014 i 2015 roku po 750 mln złotych.

Zobacz: Masz już kanały MUX-8? Emitel i TVP zachęcają do dostrojenia odbiorników

Rząd zaprzecza, jakoby rekompensata miała cokolwiek wspólnego z aktualnymi zmianami w zarządzie TVP oraz jakimikolwiek układami. Mówi się również, że prezydent zgodził się na rekompensatę dla telewizji publicznej w zamian za ustawę o pomocy dla frankowiczów. Rzecznik prezydenta zaprzecza w obu przypadkach.

Zobacz: Sport ma uratować oglądalność Wiadomości TVP. Sprytny zabieg, ale czy skuteczny?

 

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Gazeta Wyborcza; wł

Przewiń w dół do następnego wpisu