DAJ CYNK

Instytut Łączności rozpoczyna kampanię o DVB-T2

Marian Szutiak

Telewizja i VoD

Instytut Łączności DVB-T2 kampania społeczna

Cyfrową telewizję naziemną w Polsce czeka rewolucja związana z przejściem na nowy standard nadawania. DVB-T2 oznacza większe możliwości ale również konieczność posiadania odpowiedniego sprzętu, który będzie mógł z tego skorzystać.

Od 20 września tego roku widzowie kilku największych stacji telewizyjnych mogą zobaczyć dwa spoty informacyjne na temat nowego standardu naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T2/HEVC. To początek kampanii społecznej „Gotowi na DVB-T2?”, realizowanej przez Instytut Łączności – Państwowy Instytut Badawczy we współpracy z nadawcami telewizyjnymi, Kancelarią Prezesa Rady Ministrów, Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Krajową Radą Radiofonii i Telewizji oraz Urzędem Komunikacji Elektronicznej.

Zobacz: Telewizory Samsung od 2018 roku są zgodne z DVB-T2/HEVC
Zobacz: Telewizja DVB-T2 HEVC dostępna testowo w zachodniopomorskim

Filmy będą się pojawiać na antenie TVP, Polsatu, TVN, TV Trwam, TV Puls i stacji Kino Polska. Kampania pomoże telewidzom przygotować się do zmiany standardu nadawania, która nastąpi w połowie 2022 roku.

Nowa jakość w odpowiednim telewizorze

Pierwszy spot kampanii skierowany jest do osób planujących zmianę odbiornika na nowy. Przypomina o sprawdzeniu, czy kupowany sprzęt będzie odbierał programy nadawane w DVB-T2/HEVC. Odbiór telewizji naziemnej w standardzie DVB-T2/HEVC będzie bowiem wymagać telewizora wyposażonego w odpowiednie funkcje.

Drugi z przygotowanych filmów skupia się na zaletach, jakie daje DVB-T2/HEVC. Nowy standard przyniesie widzom telewizji naziemnej większą ofertę programów, lepszą jakość obrazu i dźwięku oraz usługi telewizji hybrydowej.

Dobrze poinformowani

Ale telewizyjne spoty to nie wszystko. W ramach kampanii ruszył serwis informacyjny gov.pl/cyfrowaTV, gdzie można znaleźć aktualności oraz teksty informacyjne i poradniki związane z DVB-T2/HEVC. Powstały także broszury i ulotki z podstawowymi informacjami na temat nowego standardu. Kampania będzie też wspierana regularnymi publikacjami w mediach społecznościowych Instytutu Łączności.

DVB-T2/HEVC wkracza do Polski

Szeroki i łatwy dostęp do informacji o DVB-T2/HEVC jest bardzo ważny, bo już za kilka miesięcy będzie to jedyny standard nadawania naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce. Odbiór programów w starym formacie DVB-T nie będzie już możliwy.

Zmiana będzie wprowadzana etapami wiosną 2022 roku. Nadajniki telewizyjne obsługujące poszczególne regiony kraju zostaną przełączone na DVB-T2/HEVC według ustalonego harmonogramu:

  • 28 marca 2022 roku w województwach lubuskim i dolnośląskim,
  • 25 kwietnia 2022 roku w województwach zachodniopomorskim, pomorskim, wielkopolskim i kujawsko-pomorskim,
  • 23 maja 2022 roku w województwach łódzkim, opolskim, świętokrzyskim, śląskim, małopolskim i podkarpackim,
  • 27 czerwca 2022 roku w województwach warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim i lubelskim.

Zobacz: Polsat Box Go przedstawi przedpremierowe produkcje Telewizji Polsat
Zobacz: Viaplay pokaże w Polsce rozgrywki hokejowej ligi NHL

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Erik Mclean / Unsplash

Źródło tekstu: Instytut Łączności

Przewiń w dół do następnego wpisu