DAJ CYNK

Telewizja DVB-T2 HEVC dostępna testowo w zachodniopomorskim

Mieszko Zagańczyk

Telewizja i VoD

Telewizja DVB-T2 HEVC dostępna testowo w zachodniopomorskim

W marcu przyszłego roku rozpocznie się proces zmiany sposobu nadawania telewizji naziemnej w Polsce. Nowy standard DVB-T2/HEVC pojawi się wtedy w województwach lubuskim i dolnośląskim. Drugi etap zmian, planowany na 25 kwietnia, dotyczyć będzie między innymi nadajników obsługujących województwo zachodniopomorskie, gdzie ruszyła już testowa emisja TVP.

Sygnał telewizyjny w województwie zachodniopomorskim pochodzi przede wszystkim z ośrodków w Kołowie, Gołogórze i Rusinowie. Od 25 kwietnia 2022 roku zaczną one emitować programy w nowym, ulepszonym standardzie cyfrowym DVB-T2/HEVC.

O zaletach nowego standardu można jednak przekonać się już teraz. Na terenie województwa zachodniopomorskiego trwa próbna emisja programów TVP. Sygnał ze stacji w Rusinowie, Grzywaczu, Gołogórze, Sławborzu i Kołowie można odbierać na kanale 37 lub 44

Zobacz: TVN i Emitel rozszerzają testy DVB-T2/HEVC o Gdańsk

Co daje telewizja DVB-T2/HEVC?

Standard DVB-T2/HEVC jest wprowadzany w całej Unii Europejskiej i ma zastąpić poprzedni, DVB-T. W Polsce ta zmiana będzie wprowadzana etapami wiosną 2022 roku i zakończy się 30 czerwca.

DVB-T2/HEVC da widzom telewizji naziemnej wiele nowych korzyści. Możliwe będzie umieszczenie w multipleksach większej liczby programów o dużo lepszej jakości obrazu – HD lub nawet Ultra HD (4K). Dostępny będzie też bogatszy, przestrzenny dźwięk. DVB-T2/HEVC pozwoli również na korzystanie z dodatkowych usług, jeżeli telewizor jest podłączony do internetu.

Aby oglądać testowe programy, a po 25 kwietnia 2022 r. nadal cieszyć się odbiorem telewizji naziemnej, potrzebny jest odpowiedni sprzęt. Nie trzeba wymieniać anteny, ale telewizor musi mieć  odpowiednie funkcje. Jeżeli nie mamy właściwego odbiornika, konieczny będzie zakup nowego albo zaopatrzenie się w dodatkowy dekoder. Po wprowadzeniu DVB-T2/HEVC mogą zmienić się kanały nadawania programów i prawdopodobnie trzeba będzie ponownie dostroić telewizor.

Zobacz: Cyfrowa telewizja naziemna w Polsce przejdzie na standard DVB-T2/HEVC
Zobacz: Testy telewizji DVB-T2/HEVC obejmą od maja 90% Polaków i 49 lokalizacji. Euro 2020 w najwyższej jakości obrazu

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Pixabay

Źródło tekstu: Instytut Łączności, Cyfryzacja KPRM