DAJ CYNK

eSIM w Play nie będzie. Rzecznik sieci zwraca uwagę na ważne kwestie

13.09.2018

Dodane przez: orson_dzi

Kategoria: Taryfy, promocje, usługi

Interakcje: 4754

Ważne 0

1

Nowe smartfony Apple'a wywołały dyskusję na temat kart eSIM. Co to w ogóle jest i dlaczego Play nie planuje jeszcze jej wprowadzenia?

Kartę eSIM możemy nazywać elektroniczną kartą SIM. W Polsce częściej możemy spotkać określenie wbudowanej karty SIM. W przeciwieństwie do fizycznej karty nie jest to kawałek plastiku ze złoconymi stykami, który wkładamy do telefonu. Karta eSIM to moduł zaszyty we wnętrzu smartfonu lub innego urządzenia. Do  może być przypisany standardowy numer telefonu nadawany przez operatora.

Karta eSIM może mieć zapisane profile wielu operatorów, pomiędzy którymi można się zdalnie przełączać. Po wybraniu operatora jest pobierana konfiguracja dla danej sieci.  W tym samym czasie, tak jak w typowej karcie SIM, można korzystać z usług wyłącznie jednego operatora. To teoretycznie pozwala na dowolne przenoszenie numeru pomiędzy operatorami i tu właśnie pojawiają się schody.

Jak słusznie zauważa Marcin Gruszka w swoim vlogu, wprowadzenie kart eSIM to jedno, ale dostosowanie jej do realiów polskiego rynku to zupełnie inna kwestia. Obecnie przepisy nie są przygotowane na przenoszenie numerów zapisanych na tego typu kartach. Również operatorzy nie dysponują odpowiednimi systemami do zarządzania takimi rozwiązaniami.

W Play kart eSIM w najbliższym czasie na pewno nie będzie. Za to jeszcze w tym roku mamy je spotkać w ofercie Orange. Czy to rozwiązanie się sprawdzi i jak zareagują na nie pozostali operatorzy, przekonamy się w ciągu najbliższych miesięcy.

Apple prezentuje nowe iPhone'y: XS, XS Max oraz XR

Źródło tekstu: @Gruszka thePLAYer; wł

Komentarze
Zaloguj się
24. ~gość
0

2018-09-14 20:59:12 host: user-94(...)rnet.pl

E-Sim? Też mi nowość? W Centertelu to kiedyś miałem, to jest raczej powrót do starożytności:)

Odpowiedz

1. ~gość
0

2018-09-14 21:11:12 host: user-18(...)rnet.pl

Centertel kierunkowy 090 .

23. ~gość
0

2018-09-14 20:42:40 host: public-(...)rtel.pl

ŻYCIE JEST ZA KRÓTKIE ŻEBY BYĆ W PLAY. Za 2 tygodnie numer będzie gdzie indziej. Ograniczenie do 3MB w roamingu to szczyt głupoty. Inni operatorzy inwestują w coraz szybszą sieć a dziadowski play wprawadził mi ograniczenie w trakcie umowy. W życiu bym u nich nie kupił abonamentu na tych warunkach. (mail 5MB potrafi wysyłać się kilka minut)

Odpowiedz

22. ~gość
0

2018-09-14 16:41:12 host: 212.160(...).172.85

A do czego jest potrzebny eSIM użytkownikowi telefonu? Przecież to ograniczenie do korzystania z jednego telefonu. Po za tym podczas awarii telefonu nie można korzystać z usług operatora, bo nie przełożymy karty SIM do innego telefonu. Ktoś z tym eSIM upadł na łeb albo gorzej, ma w tym jakiś ukryty cel, ale na pewno nie wygodę klientów i ich wolność wyboru. Może jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze, bo operatorzy będą sprzedawać telefony i wolny rynek praktycznie nie będzie istniał, wtedy ceny telefonów pójdą w górę, bo będzie ograniczona możliwość zakupu. Śmierdzi czymś w stylu ACTA.

Odpowiedz

21. ~gość
1

2018-09-14 11:17:33 host: user-94(...)rnet.pl

Następny poziom do kontroli.

Odpowiedz

20. ~gość
-1

2018-09-14 10:48:33 host: public-(...)rtel.pl

Ale się plejaki rzucają w obrończej argumentacji najgorszego dziada jakim jest quasi sieć flej. Normalna komedia. Esim plejaki nie będziecie mieć i trzeba to przełknąć z godnością :)

Odpowiedz

19. iphoneski
1

2018-09-14 09:24:04

Moim zdaniem lepiej rzeczywiście poczekać, sprawdzić wszystko dokładnie i dopiero potem wprowadzać. Np wifi calling w T sypie się cały czas, gdy Orange wprowadziło VoLTE to po miesiącu na kilka dni padło a SMS po wifi nie potrafią uruchomić do dziś. W play od wprowadzenia VoLTE nie padło ani raz.

Odpowiedz

1. ~gość
-1

2018-09-14 10:18:19 host: Z186.in(...).net.pl

bo volte w play jest na 3 telefonach ?

2. ~gość
1

2018-09-14 10:19:57 host: public-(...)rtel.pl

Nie na kilka dni tylko 3 miesiące nie było.

3. ~gość
1

2018-09-14 10:27:25 host: 77.111.(...)1

@1 nie na 3, a na 10-ciu. Orange przed 3-miesięczną awarią miał tylko kilka modeli więcej, co i tak nie ma wiele do rzeczy, bo Orange miało problem z działaniem platformy VoLTE, która powodowała liczne awarie całej sieci.

4. ~gość
0

2018-09-24 19:42:47 host: a12.net(...)okay.pl

Wifi calling w play to porażka, wychodzisz z zasiegu wifi to rozłącza. Najelpsze wifi caling jest w Orange, przełącza płynnie miedzy Wifi a operatorem i odwrotnie, ale plejowcy skad mogą to wiedzieć?

18. ~gość
0

2018-09-14 09:19:49 host: 212.160(...).172.71

Nie ma to jak tłumaczyć swoją słabość i brak innowacyjności jakimiś przepisami dotyczącymi przenoszenia eSIM. To tak jakby nie robić aut elektrycznych, bo nie ma jeszcze przepisów i ładowarek, albo nie wypuszczać nowych funkcjonalności w smartfonach, bo nie wiadomo czy się przyjmie. Gruszka szkoda gadać, zatrudnijcie kilku porządnych ludzi i rzućcie kilka złotych na projekt, a nie biedujecie i głupio się tłumaczycie...

Odpowiedz

1

2018-09-14 03:29:39

Przecież e-sim miał już w Polsce Centertel w latach 90 i nikt w to dalej nie wszedł. Wielka mi innowacja. ;)

Odpowiedz

2

2018-09-14 03:24:36

Zaszyty sim, zaszyta bateria, zaszyty micro sd, zaszyty mini jack - a pelikany wszystko łykają jako innowację. Widać jsl głupie mamy społecxeństwo.

Odpowiedz

15. ~gość
0

2018-09-13 23:00:12 host: cbn193.(...)pnet.pl

To we Fleju coś jest? Bo, że zasięgu ani sensownej oferty nie ma to już wiemy... pseudo-sieć widmo

Odpowiedz

1. ~gość
0

2018-09-14 06:46:59 host: user-94(...)rnet.pl

Prestiżowy sie odezwał.

14. ~gość
2

2018-09-13 22:58:57 host: a29-06-(...)ini.net

O co wy się burzycie - przecież na nagraniu Gruszka mówi, że esim nie będzie w najbliższym czasie ale to nie znaczy że nie będzie nigdy, mówił też że trwają prace nad standardem tego esim a póki co apple ma inaczej, mówił też że prawo do przenoszenia nr na esim jest nietknięte. Cierpliwości, zobaczmy jak to wyjdzie w Orange ale przypisywać numer do tel jest bez sensu bo wystarczy że się tel zepsuje i jesteś bez kontaktu ze światem, jeśli tak by miało być to ja wolę normalny sim który można przełożyć do innego telefonu, a nie żadne zaszywanie sim w telefonie, nie kupiłbym nawet telefonu w którym jest zaszyta bateria której nie można wymienić więc mam nadzieję że będzie wybór kto jaki sim chce mieć

Odpowiedz

13. ~gość
3

2018-09-13 20:43:52 host: public-(...)rtel.pl

Na początku będzie problem z kompatybilnością. Korzystając z eSIM nie będzie można w razie problemów (rozładowany telefon, zepsucie) przełożyć kartę do innego telefonu tak jak dawniej.

Odpowiedz

1. ~gość
-4

2018-09-13 21:17:44 host: 91.232.(...)-net.pl

a jak spalisz albo zgupisz telefon to jak wymienisz karte sim? :D

12. ~gość
2

2018-09-13 19:37:05 host: user-18(...)rnet.pl

Tak tak Gruszeczko . To tak samo jak w ofertach na karte nie ma MMS bez limitu bo rzekomo klienci nie korzystają, A przecież to dlatego że mmsy nie sa regulowane . No i za MMSa 60 gr to drogo. Czasy innowatora mięły bezpowrotnie.

Odpowiedz

1. ~gość
0

2018-09-13 20:43:29 host: static-(...)l.co.uk

A kto w dobie komunikatorow gdzie można wysłać zdjęcie czy film w pełnej rozdzielczości, używa MMS gdzie zdjęcia są tak skompresowane i pomniejszone, że nic na nich nie widać.

2. ~gość
0

2018-09-13 20:54:52 host: 91.232.(...)-net.pl

12.1 a myslisz ze na czym oni zarabiają? wlasnie na takich naiwnych ludziach ktorzy mysla ze u nich no limit to jest rzeczywiscie no limit :D glupcy, typowa cebula :D

11. ~gość
0

2018-09-13 18:47:31 host: public-(...)rtel.pl

W plej nie ma nic. Nawet zasięgu nie ma. Sieć wydmuszka dla gimbazy.

Odpowiedz

10. Pragmatyk
1

2018-09-13 18:37:28

Im szybciej wejdzie eSIM. A, że wyprze SIM to pewne tym lepiej. Spadają koszty dystrybucji kart. Można zmienić operatora, bez czekania na kuriera, czy wizyty w salonie. Dodatkowo, można mieć "nieograniczoną" liczbę kart SIM w jednym telefonie. Ze sprzętowego punktu widzenia, to również całkiem sporo miejsca po wyzbyciu się czytnika SIM.

Odpowiedz