DAJ CYNK

USB 4 oficjalnie - większe prędkości i ładowanie o mocy do 100 W

04.09.2019

Dodane przez: msnet

Kategoria: Sprzęt

Interakcje: 4831

Ważne 1

0

Ukończono specyfikację standardu USB 4. Dzięki niemu uzyskamy większe szybkości transmisji danych oraz możliwość ładowania urządzeń prądem o mocy do 100 W.

USB 4 zwiększa szczytową szybkość przesyłania danych do 40 Gb/s. Standard wykorzystuje tę samą architekturę dwupasmową, co USB 3.2, ale podwaja prędkość transferu poszczególnych linii do 20 Gb/s. Aby skorzystać z nowego standardu, będą potrzebne certyfikowane kable USB 4. Warto w tym miejscu dodać, że prędkość do 40 Gb/s obsługuje również Thunderbolt 3.

Zobacz: iOS 13 w wersji Beta wskazuje na obecność portu USB-C w nowych iPhonach
Zobacz: Huawei FreeLace to bezprzewodowe słuchawki z portem USB typu C

Nowy standard zapewnia wsteczną kompatybilność do USB 2.0, a przy potrafi się też "dogadać" z Thunderbolt 3, na którym USB 4 bazuje. Specyfikacja nowego USB ma też rozwiązać problem z niezbyt udaną implementacją w USB 3 funkcjonalności pozwalających na użycie jednego kabla do transmisji danych i wideo. Pomóc ma w tym inteligentniejszy i wydajniejszy routing. Transfer ma być szybszy i stabilniejszy, nawet podczas korzystania z zewnętrznego wyświetlacza o wysokiej rozdzielczości podłączonego do laptopa.

Specyfikacja USB 4 niesie również ze sobą obsługę ładowania 100 W za pomocą standardu USB Power Delivery. Więcej szczegółów na ten temat powinniśmy wkrótce poznać.

Zobacz: Samsung: Szybkie i bezpieczne ładowanie przez USB-C do 100W
Zobacz: Yukuma Power Bank - 10000 mAh i ładowanie do pełna w 30 minut

Na sprzęt zgodny z USB 4 trochę poczekamy

Biorąc pod uwagę, jak wolne było wdrażanie przez USB 3.2, nie należy się spodziewać w najbliższym czasie wysypu sprzętu USB 4. Na przykład Snapdragon 855 wciąż nie wpiera USB 3.2. Jak podaje Android Authority, według wszystkich szacunków można oczekiwać, że sprzęt obsługujący nowy standard będzie dostępny w drugiej połowie 2020 roku.

Źródło zdjęć: pixabay

Źródło tekstu: Android Authority

Przewiń w dół do następnego wpisu