DAJ CYNK

Snapdragon 215 - nowy układ SoC 64-bit dla tanich smartfonów

Dodane przez: Mieszko

Kategoria: Sprzęt

Interakcje: 5565

Firma Qualcomm przedstawiła nowy układ SoC przeznaczony dla smartfonów budżetowych. W porównaniu do poprzednika - Snapdragona 212 - jest wyraźny skok wydajności, zmieniła się architektura na 64-bitową, niestety proces technologiczny, w jakim został wykonany chipset, to nadal 28 nm.

CPU w Snapdragonie 215 tworzą cztery rdzenie Cortex-A53 o taktowaniu do 1,3 GHz, które zdaniem producenta są o 50% szybsze od czwórki Cortex-A7 w Snapdragonie 212. Co ważne, nowa jednostka stworzona została w architekturze 64-bitowej, co jest istotną zmianą w porównaniu do 32-bitowych poprzedników. Za przetwarzanie grafiki odpowiada GPU Adreno 308, które zapewni wydajność większą o 28%. Ten sam układ graficzny znalazł się w wyżej pozycjonowanym Snapdragonie 425. Snapdragon 215 umożliwia obsługę ekranów o rozdzielczości do 1560 x 720 w proporcjach 19:9.

Zobacz: Qualcomm Snapdragon 735 przyniesie sieć 5G dla smartfonów ze średniej półki
ZobaczQualcomm zaprezentował nowe Snapdragony: 665, 730 i 730G. Czy są wydajniejsze od swoich poprzedników?

Poprawiły się też fotograficzne możliwości serii. Dzięki podwójnemu układowi przetwarzania obrazu smartfony przygotowane będą na obsługę podwójnych aparatów, przy czym mogą to być dwie matryce do 8 Mpix lub jedna do 13 Mpix. Podwójna konfiguracja pozwala na wykorzystanie dodatkowego aparatu jako teleobiektywu lub do pomiaru głębi. Procesor pozwoli też na nagrywanie wideo o rozdzielczości Full HD. To również nowe możliwości w linii Snapdragon 2xx.

Funkcje komunikacyjne zapewnia m.in. modem X5 z LTE kategorii 4 (150 / 50 Mbps). Nie zabrakło obsługi dwóch kart SIM, VoLTE, funkcji Voice over Wi-Fi (VoWiFi), a także  standardów HD and Ultra HD Voice (EVS). Zaletą jest obsługa Wi-Fi 5 (802.11ac) oraz NFC z płatnościami Android Pay, czego brakowało w serii 2xx. Łączność z akcesoriami zapewni Bluetooth 4.2, a nawigację - Beidou, GPS i GLONASS.

Zobacz: Snapdragon X55 - nowy modem 4G/5G firmy Qualcomm
Zobacz: Snapdragon 8150 - znamy specyfikację nowego układu Qualcommu

Na szybkie ładowanie smartfonów pozwoli technologia  Quick Charge, przy czym w specyfikacji podano, że chodzi o wersję 1.0, co zapewne jest błędem, bo już starszy model wspierał Quick Charge 2.0.

W sumie zaprezentowany układ zapewni nowe możliwości najtańszym smartfonom, a powinniśmy je zobaczyć  w drugiej połowie 2019 roku.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Qualcomm

Źródło tekstu: Qualcomm, GSM Arena

Przewiń w dół do następnego wpisu