DAJ CYNK

Boisz się promieniowania elektromagnetycznego? Nie używaj tych smartfonów

11.02.2019

Dodane przez: orson_dzi

Kategoria: Sprzęt

Interakcje: 23131

Ważne 0

0

Od dłuższego czasu coraz mniej mówi się o współczynniku SAR. Portal Statista zaprezentował listę współczesnych smartfonów, które emitują największe promieniowanie.

Czym jest SAR?

Współczynnik SAR (ang. Specific Absorption Rate) informuje o ilości energii fal radiowych pochłanianej przez ciało podczas korzystania z telefonu komórkowego. W uproszczeniu możemy mówić o tym, że wskazuje on jak bardzo urządzenie promieniuje w stronę naszego ciała podczas używania go. W Europie maksymalny dopuszczalny SAR wynosi 2 W/kg, a w Stanach zjednoczonych jest to 1,6 W/kg.

Zobacz: Przeglądamy i obalamy teorie przeciwników sieci 5G

Warto również pamiętać, że promieniowanie będzie wyższe w momencie prowadzenia rozmowy oraz w przypadku słabszego zasięgu. Im zasięg jest słabszy, tym większa musi być moc anteny w telefonie, aby móc połączyć się z siecią. Dlatego też błędne jest przekonanie, że zmniejszenie mocy nadajników sieci komórkowych zmniejszy poziom promieniowania elektromagnetycznego w codziennym życiu. Zmniejszy je ze strony nadajników, jednocześnie zwiększając promieniowanie ze strony telefonów. A w końcu to właśnie telefony, a nie nadajniki mamy cały czas przy sobie.

Zobacz: Mieszkańcy Dąbrowy Górniczej nie chcą nadajnika Plusa. Fale elektromagnetyczne powodują raka i są niebezpieczną bronią

Smartfony z największym współczynnikiem SAR

Wśród smartfonów z największym współczynnikiem SAR królują urządzenia Xiaomi i OnePlus. W zestawieniu mamy też dwa iPhone'y, dwa smatfony Google'a, dwa HTC i po jednym Sony ZTE.

Smartfony z najniższym współczynnikiem SAR

Po drugiej strony barykady króluje Samsung. W zestawieniu mamy też trzy smartfony ZTE, po dwie Motorole i LG oraz jednego HTC. Jednocześnie jest to obalenie mitu mówiącego, że większy współczynnik SAR mają smartfony z metalowymi obudowami. Jak widać, nie ma to żadnego znaczenia, bo tego typu konstrukcje występuję w obu zestawieniach.

Zobacz: Zygmunt Solorz chce wspólnej sieci 5G, wypłacić prawie 2 mld zł dywidendy i zaleca chłodne podejście do Huaweia

Źródło tekstu: statista; wł

Komentarze
Zaloguj się