DAJ CYNK

Zygmunt Solorz chce wspólnej sieci 5G, wypłacić prawie 2 mld zł dywidendy i zaleca chłodne podejście do Huaweia

Dodane przez: orson_dzi

Kategoria: Taryfy, promocje, usługi

Interakcje: 10267

Zygmunt Solorz, właściciel Cyfrowego Polsatu, wdrożenie sieci 5G w Polsce widzi w stworzeniu wspólnej sieci przez wszystkich operatorów. W wywiadzie dla Rzeczpospolitej skomentował też planowaną wypłatę wysokiej dywidendy oraz zalecił chłodne podejście do Huaweia.

Jedna sieć, by wszystkich łączyć

Do tej pory wszystkie głosy dotyczącej budowy sieci 5G w Polsce mówiły, że nie ma szans na stworzenie jednej, wspólnej sieci. Współpraca nigdy nie była mocną stroną polskich operatorów i każdy z nich chce być liderem w tym wyścigu. Tymczasem Zygmunt Solorz zauważa, że szybkie wdrożenie sieci 5G jest możliwe dzięki budowie jednej sieci. Jest to oczywiście najbardziej korzystne z punktu widzenia operatorów, bo wymaga budowy cztery razy mniejszej liczby nadajników. Oszczędziłoby to też operatorom dyskusji na temat tego, czyja sieć jest lepsza.

Za sprawą Networks! T-Mobile i Orange mają teraz z reguły najlepsze wyniki w testach wydajności sieci komórkowych. Siła wspólnych projektów jest więc namacalna. Sęk jednak w tym, że Networks! to 2 operatorów, będących w opozycji do 2 konkurentów. Wspólne 5G dla czterech oznaczałoby brak konkurencji.

Zobacz: Telekomunikacyjni antyszczepionkowcy blokują 5G w Polsce. Grażyna Piotrowska-Oliwa w wywiadzie dla Rzeczpospolitej

Wysoka dywidenda

Zygmunt Solorz skomentował też sprawę planów wypłacania wysokiej dywidendy akcjonariuszom. Tego tematu zabrakło wczoraj na łamach TELEPOLIS, więc śpieszę z wyjaśnieniami.

Solorz, jako główny akcjonariusz Cyfrowego Polsatu, zaproponował wypłacanie dywidendy w wysokości co najmniej 1,8 mld zł przez najbliższe trzy lata (4% średniej kapitalizacji z grudnia 2018 roku). W piśmie skierowanym do zarządu napisał, że dostaje sygnały od mniejszościowych akcjonariuszy o obecnie zbyt niskiej dywidendzie.

W ciągu ostatnich dziesięciu lat dywidenda była wypłaca trzykrotnie, w 2010, 2014 i 2017 roku i łącznie wypłacono 524 mln zl. W 2018 roku wypłaty zabrakło ze względu na duże inwestycje spółki, w tym m.in. przejęcie Netii za 1,3 mld zł.

Pomysł Solorza jest o tyle dziwny, że operatorów czeka niedługo batalia o częstotliwości sieci 5G, a jak pokazała nam już aukcja częstotliwości LTE, nie będzie to tanie przedsięwzięcie. Skąd wziąć na to wszystko pieniądze w tym samym czasie?

Zobacz: Koniec aukcji LTE - wyniki po 116. dniu

Jak komentuje to Zygmun Solorz, jego zdaniem Cyfrowy Polsat będzie się rozwijać i realizować cele, wiec ma potencjał na wygospodarowanie prawie 2 mld dolarów na wypłaty dywidendy.

Na chłodno z Huaweiem

Pytany o sytuację Huaweia w Polsce, Zygmunt Solorz stwierdza, że całe międzynarodowe zamieszanie wokół firmy jest rozgrywką na poziomie globalnym. Nawet gdyby doszło do zakazania korzystania ze sprzętu Chińczyków w Polsce, Cyfrowy Polsat ma również innych dostawców i nie będzie to stanowić żadnego problemu, bo nie jest uzależniony tylko od jednego z nich. Zaleca jednak racjonalne podejście do tej sprawy i zachowanie chłodnej głowy w planowaniu biznesu.

Zobacz: Huawei inwestuje w cyberbezpieczeństwo i przestrzega przed skutkami potencjalnej blokady w Polsce

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Rzeczpospolita; wirtualnemedia

Przewiń w dół do następnego wpisu