DAJ CYNK

Plus w końcu to zrobił: fani iPhone'a dostają czego chcieli (aktualizacja)

Mieszko Zagańczyk

Sprzęt

Plus w końcu to zrobił: fani iPhone'a mają to, czego chcieli

Aktualizacja iOS 15.4 dla iPhone’ów nieoczekiwanie przyniosła jeszcze jedną, bardzo oczekiwaną przez użytkowników zmianę – w sieci Plus na iPhone’ach zaczęło działać 5G.

Apple wydało dziś ostateczną wersję iOS 15.4 dla użytkowników iPhone’ów. Długa lista zmian objęła m.in. obsługę Face ID w masce, nowe opcje Siri czy nowe emoji. 

Zobacz: iOS 15.4 wydany. Jakieś dwa lata po terminie, ale jednak

W changelogu zabrakło jednak informacji, która dla wielu posiadaczy telefonu Apple będzie kluczowa – dostępności łączności 5G w iPhone’ach działających w sieci Plus. Aktualizacja przyniosła nareszcie taką funkcję. Niemożliwe stało się możliwe.

To, że dzięki iOS 15.4 w telefonach Apple w sieci Plusa działa 5G, możemy potwierdzić na podstawie pierwszych testów – na modelu iPhone 12 Pro z włożona kartą SIM Plusa zameldowała się sieć 5G, a pierwsze pomiary w Speedtest potwierdziły wykorzystanie tej technologii. Osiągnięty wynik 270 Mbps podczas pobierania nie jest może rekordowy, ale potwierdza wykorzystanie nowego standardu sieci.

Plus, 5G i iPhone

Dlaczego w Plusie nie działało 5G na iPhone’ach?

Brak 5G na iPhone’ach stał się ostatnio przedmiotem głośnych komentarzy – po tym, gdy sprawą zajął się UOKiK. Urząd zadeklarował, że zbada, czy operatorzy, w tym Plus, udzielają rzetelnych informacji na temat ofert dostępu do internetu w technologii 5G. 

UOKiK nie podał wtedy szczegółów, ale w przypadku Plusa padło wtedy wręcz posądzenie o „blokowanie 5G” na iPhone’ach – taki zarzut sformułował poseł Michał Gramatyka i to właśnie poselska interwencja była też powodem wszczęcia dochodzenia przez UOKiK.

Wycinanie na poziomie sieci GSM dostępu do #5G użytkownikom #iPhone to naruszenie zasady interoperacyjności (o nieuczciwych praktykach marketingowych nie wspominając

 – skarżył się poseł Gramatyka.

Plus zaprzeczył, by celowo blokował 5G w iPhone'ach, chociaż nie rozwijał tematu.

Technologie telekomunikacyjne nie są być może prostą materią, jednak możemy zapewnić, że Plus nie blokuje telefonów od jakiegokolwiek producenta

 – brzmiał komunikat operatora.

Nieoficjalnie mówiło się, że był to problem braku odpowiedniej umowy partnerskiej zawartej między operatorem a firmą Apple. Wymogi producenta iPhone’ów miały być niekorzystne dla Plusa, co powodowało przedłużający się impas i narastające niezadowolenie użytkowników. 

AKTUALIZACJA

O dostępności 5G w sieci Plus na iPhone’ach oficjalnie poinformował operator, podając przy tym informacje, jak włączyć nowy standard. 

5G Plusa jest już dostępne dla wszystkich modeli iPhone z serii 13, iPhone z serii 12 i iPhone SE (3. generacji).  

Jak włączyć? 

  • W celu włączenia 5G na iPhone 13 mini, iPhone 13, iPhone13 Pro, iPhone 13 Pro Max, iPhone SE (3. generacji), iPhone 12 mini, iPhone 12, iPhone 12 Pro, iPhone 12 Pro Max należy zaktualizować do najnowszej wersji system iOS oraz ustawienia operatorskie.

W tym celu:

  • należy wejść w Ustawienia > Ogólne > Uaktualnienia i zaktualizować system iOS do najnowszej wersji, 
  • następnie należy wejść w Ustawienia > Ogólne > To urządzenie i postępować zgodnie z wyświetlaną na ekranie instrukcją aktualizacji ustawień operatorskich.


Zobacz: Polskie 5G? Liczy się tylko Plus
Zobacz: 5G w Polsce? UOKiK sprawdza, czy klienci nie są wprowadzani w błąd

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock (OlekSH), własne