DAJ CYNK

OPPO zapowiada smartfon 5G DSS ze współdzieleniem pasma 4G

Dodane przez: Mieszko

Kategoria: Sprzęt

Interakcje: 4235

Firma OPPO zapowiada smartfon 5G korzystający z funkcji DSS (Dynamic Spectrum Sharing), który pozwoli na dynamiczne współdzielenie kanałów częstotliwości dla sieci 4G i 5G. Producent pochwalił się nawiązaniem pierwszego w branży międzynarodowego połączenia opartego o transmisję danych w technologii DSS.

Testy technologii Dynamic Spectrum Sharing firma OPPO prowadziła we współpracy z Ericssonem i Qualcommem oraz operatorami: szwajcarskim Swisscom i australijskim Telstra. Producent podaje, że OPPO jest pierwszą na świecie marką smartfonów, która umożliwia korzystanie z DSS, a nawiązanie testowego połączenia stanowi ważny krok na drodze do komercyjnego wdrożenia tej technologii. 

Zobacz: 5G Play - pierwsze szczegóły sieci w Trójmieście
Zobacz: Fioletowe 5G w Trójmieście to tylko testy. Play dostał zgodę od UKE na sprawdzenie nowej technologii na posiadanych częstotliwościach

O wykorzystaniu technologii Dynamic Spectrum Sharing stało się ostatnio głośno dzięki planom Playa, który w Trójmieście zamierza testować działanie sieci 5G na zasobach radiowych 2100 MHz używanych w sieciach 3G i 4G. Podobne testy w różnej skali i na różny sposób prowadzone są też przez innych operatorów. 

Wdrożenie technologii DSS umożliwi świadczenie usług 5G za pośrednictwem istniejących już sieci 4G.  Rozwiązanie to pozwala na wykorzystywanie dostępnych częstotliwości i sieci 4G  do łączności 5G, a w rezultacie - umożliwi szybsze globalne wdrażanie usług 5G. Jest to najbardziej ekonomiczny, najtańszy sposób na wdrożenie sieci piątej generacji, pozwalający szybko objąć siecią 5G nowe obszary na bazie istniejącej infrastruktury. Do korzystania z usług 5G w sieciach z DSS potrzebne są jednak smartfony obsługujące tę technologię. Taki sprzęt opracowuje właśnie OPPO.

Połączenie określane przez OPPO i Ericssona jako „pionierskie w skali branży” nawiązano 29 listopada przy użyciu prototypowego smartfonu OPPO 5G z modemem Qualcomm Snapdragon X55 5G między szwajcarskim Bernem a Gold Coast w Australii za pośrednictwem komercyjnych sieci 5G Swisscom i Telestra wykorzystujących technologię Ericsson Spectrum Sharing (ESS). Transmisję przeprowadzono przy użyciu współdzielenia widma radiowego w trybie 3GPP Frequency Division Duplex (FDD). Jest to też pierwsze osiągnięcie wspólnego laboratorium 5G OPPO Ericsson.

Andy Wu, wiceprezes OPPO, powiedział, że forma planuje wprowadzenie na rynek smartfonów 5G z DSS w przyszłym roku. Mają  one zapewniać stabilniejsze, płynniejsze i szybsze połączenia 5G, a tym samym oferować lepsze wrażenia użytkownikom.

Zobacz: Huawei Nova 6 5G dostrzeżony w GeekBench. Zapowiada się rewelacyjnie
Zobacz: MediaTek Dimensity 1000 5G to nowy układ SoC do smartfonów. Jest naprawdę szybki!

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: OPPO

Przewiń w dół do następnego wpisu