DAJ CYNK

MediaTek Helio P95: Nowy SoC dla średniaka z dobrym aparatem

Dodane przez: Xyrcon

Kategoria: Sprzęt

Interakcje: 2771

MediaTek Helio P95

MediaTek zaprezentował najnowszy SoC dla smartfonów ze średniej półki cenowej. Helio P95 to następna Helio P90 z niewielkimi poprawkami. 

MediaTek Helio P95 nie jest układem rewolucyjnym. Kontynuacja serii to raczej zestaw sprawdzonych rozwiązań. Poprawione zostały między innymi możliwości łączności, sztucznej inteligencji, układ graficzny i oczywiście sekcja odpowiedzialna za obsługę aparatów.

MediaTek Helio P95 – specyfikacja

Helio P95 został zbudowany według wytycznych tej samej architektury, co P90 z grudnia 2018 roku. Składa się z dwóch rdzeni ARM Cortex-A75 taktowanych zegarem 2,2 GHz oraz sześciu energooszczędnych rdzeni Cortex-A55 z zegarem 2,0 GHz. 

Układ graficzny PowerVR GM 9446 także pozostał bez zmian. MediaTek zapewnia jednak, że implementacja w Helio P95 zapewnia 10 proc. większą wydajność niż w Helio P90. Podobny skok wydajności powinniśmy zauważyć w jednostce przeznaczonej dla SI. Helio P95 to pierwszy układ z rodziny MediaTek Helio P, w którym zastosowany został system MediaTek HyperEngine – zestaw rozwiązań sprzętowych i programowych, które umilają granie. 

Zobacz: MediaTek Helio G80: nowy czip dla gamingowych smartfonów
Zobacz: MediaTek Helio G70: nadchodzą naprawdę tanie smartfony „gamingowe”

 Najbardziej widoczne zmiany zaszły w sekcji obsługującej aparaty. Helio P95 dostał potrójny moduł przetwarzania obrazu (ISP), zdolny obsłużyć 64 megapiksele. W praktyce może obsłużyć pojedynczy aparat z matrycą o takim rozmiarze lub podwójny z matrycą 24-megapikselową i 16-megapikselową. SoC poradzi sobie z 14-bitowymi RAW-ami. Sztuczna inteligencja może śledzić pozy fotografowanych osób lub jednej osoby w 3D. Smartfon z Helio P95 poradzi sobie także z rzeczywistością rozszerzoną.

SoC otrzymał modem LTE WorldMode (pobieranie Cat-12, wysyłanie Cat-13). Ponadto obsługuje WiFi 5, Bluetooth 5.0, 4×4 MIMO, 3CA, 256QAM iVoLTE w sieci 4G na obu kartach SIM. 

Nie wiemy jeszcze, kiedy Helio P95 trafi na rynek. Plotki mówią jednak o smartfonie, który go wykorzysta. Będzie to Oppo Reno3 Pro. Ten sam SoC może znaleźć się też w Redmi Note 9. 

Źródło zdjęć: MediaTek

Źródło tekstu: MediaTek

Przewiń w dół do następnego wpisu