DAJ CYNK

Fxtec Pro1 X: smartfon z QWERTY i trzema systemami operacyjnymi, w tym LineageOS 17

Mieszko

Sprzęt

Fxtec Pro1 X: smartfon z QWERTY i trzema systemami operacyjnymi

Wydawałoby się, że na rynku smartfonów, zdominowanym przez szklane „paletki”, nie ma już szans pojawić się nic oryginalnego. Czasami jednak się to zdarza. Fxtec Pro1 X odwołuje się do tęsknoty za telefonami z klawiaturą QWERTY i pozwala korzystać z trzech systemów operacyjnych.

Startup Fxtec już wcześniej eksperymentował z podobnym typem smartfonu, przedstawiając na targach MWC 2019 w Barcelonie model Fxtec Pro1. Teraz producent ruszył z kampanią na Indiegogo, gdzie proponuje nowsze urządzenie Fxtec Pro1 X.

Zobacz: Fxtec Pro1 to powrót do koncepcji klawiatury QWERTY wysuwanej spod ekranu

Fxtec Pro1 X konstrukcyjnie przypomina typowe smartfony „z czasów QWERTY”, ale w bardziej nowoczesnej oprawie. Urządzenie wyposażone jest w duży ekran AMOLED o przekątnej 5,99 cala i rozdzielczości Full HD+. Po złożeniu Fxtec Pro1 X przypomina zwykły, chociaż trochę grubszy (13,98 mm) smartfon. Jednak wystarczy jeden ruch ręką, a spod ekranu wysuwa się w bok pełna, fizyczna klawiatura QWERTY. Składa się z pięciu rzędów i 64 klawiszy. Całość waży 249 g. 

Zobacz: Czekasz na smartfon F(x)tec Pro 1 z wysuwaną klawiaturą QWERTY? To uzbrój się w cierpliwość…

Pod obudową jest już nieco mniej ciekawie. Sercem urządzenia jest Qualcomm 835, czyli już dość wiekowy układ sprzed trzech lat. Trochę  bardziej zachęcające są zasoby pamięci: 6 lub 8 GB RAM LPDDR4 i 128 lub 256 GB wewnętrznej. 

Poza tym w specyfikacji Fxtec Pro1 X znajdziemy wyposażenie w większości typowe dla współczesnych smartfonów ze średniej półki: łączność LTE, Dual SIM. Wi-Fi ac, USB C ze wsparciem HDMI, Bluetooth 5.0, czytnik linii papilarnych, wyjście audio jack 3,5 mm, NFC, aparaty 12 Mpix (główny) i 8 Mpix (przedni) i bateria 3200 mAh z szybkim ładowaniem QC 3.0. Nie są to więc komponenty jak z flagowca, ale producent wierzy, że smartfon ma inne atuty, które przyciągną nabywców.

Zobacz: Oppo patentuje rozkładane etui z klawiaturą QWERTY. Stary pomysł, ale może chwyci?

Poza klawiaturą QWERTY tymi atutami są systemy operacyjne. Obecnie można uruchomić trzy, preinstalowane: Androida 9, LineageOS 17 (bazującego na Androidzie 10) oraz Ubuntu Touch. W zapowiedziach są też kolejne systemy. Współtwórcami smartfonu, którzy odpowiadają za wdrożenie LineageOS, są deweloperzy se społeczności XDA

Obudowa Fxtec Pro1 X mieści też dwa głośniki stereo. Urządzenie można łatwo podpiąć do monitora i działać jak na większym komputerze.

Fxtec Pro1 X trafił na Indiegogo w cenach zaczynających się od 499 USD, czyli około 1934 zł. Ta parta „early bird” już została zarezerwowana, więc kolejną dostępną ceną jest 599 USD (2321 zł) za wersję 8/256 GB. Do pierwszych odbiorców urządzenie trafi w marcu 2021 r.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Fxtec, Indiegogo, XDA

Źródło tekstu: Fxtec

Przewiń w dół do następnego wpisu