DAJ CYNK

10 minut od 0 do 40%? Oto jak działa technologia ładowania Super VOOC firmy Oppo

Marian Szutiak

Sprzęt

10 minut to czas, który jest potrzebny, aby akumulator w smartfonie Oppo RX17 Pro naładować od 0 do 40%. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu technologii SuperVOOC oraz ładowarki o mocy 50 W.

Ostatnie lata przyniosły wiele przełomów w rozwoju smartfonów, a kolejnym z nich są składane urządzenia z elastycznym wyświetlaczem. Nadal jednak cały ten sprzęt cierpi na bolączkę związaną z baterią i czasem pracy na jednym ładowaniu. Te rozwiązania wciąż wydają się stać w miejscu, zamiast iść do przodu. Codzienne ładowanie, powerbanki czy zapasowa ładowarka w pracy to obecnie standard. Firma Oppo postanowiła obejść ten problem, skupiając się na potrzebie zmiany prędkości ładowania, skracając czas, przez który smartfon musi być podłączony do prądu.

Zobacz: Huawei Mate X w naszych rękach - wyginamy i sprawdzamy najbardziej futurystyczny smartfon tego roku
Zobacz: Samsung Galaxy Fold - składany smartfon z 6 aparatami i 12 GB pamięci RAM
Zobacz: Motorola RAZR z elastycznym ekranem nadal nadchodzi. 'Nie mamy intencji być później od wszystkich'

Super VOOC to pierwsza na świecie technologia szybkiego ładowania telefonu komórkowego z mocą 50 W. Jako pierwsza jest również akredytowana certyfikatem TÜV Rheinland, potwierdzającym ładowanie akumulatora do 40% w 10 minutRheinland Laboratory w Niemczech wykonało 600 niezależnych testów żywotności akumulatora, szybkiego ładowania i rozładowania oraz ponad 10000 testów podłączania i odłączania, pod kątem trwałości portów i kabli.

Zobacz: Oppo zaprezentował ładowarkę samochodową Super VOOC. Jej maksymalna moc to 50 W

Jak działa Super VOOC?

W przypadku smartfonu Oppo RX17 Pro (ładowarka Super VOOC oraz odpowiedni przewód są w zestawie) jest to możliwe dzięki wykorzystaniu akumulatora złożonego z dwóch ogniw o łącznej pojemności 3700 mAh. Takie rozwiązanie umożliwia między innymi znaczne skrócenie procesu ładowania. Super VOOC wykorzystuje przy tym specjalnie zaprojektowane ładowarki Oppo, które oferują wyższą moc wyjściową. Dużą rolę odgrywa tu też inteligentny układ sterowania MCU, który jest w stanie przeanalizować protokół ładowania i kontrolować cały proces. Może również rozpoznać odpowiedni przewód oraz zidentyfikować przepięcie, nadmiar prądu i przegrzewanie.

Technologia Oppo wykorzystuje konstrukcję bi-cell (podwójnych ogniw), aby oferować napięcie wyjściowe do 10 V, dzieląc je szeregowo. W ten sposób napięcie prądu docierającego do każdego z ogniw pozostaje na poziomie do 5 V, dzięki czemu zachowane są bezpieczne wartości podczas ładowania. Ta metoda eliminuje potrzebę wprowadzania wysokiego napięcia do telefonu, a następnie obniżania go wewnątrz urządzenia, przez co zapobiega jego przegrzaniu lub utracie wydajności. Smartfon ładowany w technologii Super VOOC nie nagrzewa się. Firma Oppo przeniosła obwód sterowania ładowaniem (generujący ciepło) do ładowarki w celu oddzielenia go od akumulatora, rozwiązując w ten sposób problem przegrzewania podczas ładowania.

Super VOOC wyposażony jest w pięciostopniową ochronę do monitorowania całego procesu ładowania – od adaptera przez przewód, kończąc na porcie USB-C smartfonu. Pięć zastosowanych chipów to ACDC (monitorowanie konwersji napięcia), VCU (kontrola mocy w czasie rzeczywistym), układ identyfikacji kabla (rozpoznanie odpowiedniego środowiska do ładowania Super VOOC), BMS (inteligentne zarządzanie baterią) i MCU (nadzór nad procesem ładowania). Kontrola za pomocą inteligentnych chipów może automatycznie określić, czy smartfon i podłączona do niego ładowarka obsługują Super VOOC, by nadać im odpowiednią moc.

Zobacz: Oppo A1K: nadchodzi niedrogi smartfon z Helio P22, 2 GB RAM-u i systemem ColorOS 6.0
Zobacz: Reno. Taką nazwę nosi nowa seria smartfonów Oppo. Premiera pierwszego modelu już 10 kwietnia
Zobacz: Oppo RX17 Neo - test smartfonu, któremu może nie być łatwo pokonać średniopółkową konkurencję z Chin

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Oppo