DAJ CYNK

Z Internetu korzysta niecałe 60% mieszkańców wsi. Polska w ogonie cyfrowej Europy

Dodane przez: orson_dzi

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 3925

Liczba Polaków o co najmniej podstawowych umiejętnościach cyfrowych rośnie. Z Internetu przynajmniej raz w tygodniu korzysta 67% osób, ale na wsiach jest ich mniej niż 60%. Tylko 1 z 10 nastolatków wykorzystuje Internet do twórczych działań.

W publikowanym corocznie przez Komisję Europejską indeksie gospodarki i społeczeństwa cyfrowego (DESI) Polska zajęła 24. pozycję spośród 28 państw członkowskich Unii Europejskiej. Na niską pozycję wpływa m.in. zasięg stałych łączy szerokopasmowych (87%) i rozwój stałych łączy szerokopasmowych (61%). Choć z danych CBOS wynika, że 67% dorosłych Polaków przynajmniej raz w tygodniu korzysta z Internetu, a wśród mieszkańców dużych miast ten odsetek sięga 80%, to w przypadku mieszkańców wsi odsetek jest dużo niższy i wynosi 59%.

Choć rośnie odsetek osób, które napisały program komputerowy (z 2,6% w 2016 roku do 4,12% w 2017 roku), to do średniej europejskiej wciąż nam daleko. Mimo że – jak wynika z polskiej edycji międzynarodowego badania EU Kids Online 2018 – 85% nastolatków codziennie lub prawie codziennie łączy się z siecią za pośrednictwem smartfonu, a 15%spędza w Internecie nawet 5 godzin dziennie. Tylko 10% twórczo wykorzystuje możliwości sieci.

 

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: newseria

Przewiń w dół do następnego wpisu