DAJ CYNK

Xavier Niel znów na zakupach - przejmuje Orange Switzerland za 2,3 mld euro

18.12.2014

Dodane przez: LuiN

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 4

Ważne 2

0

Multimiliarder Xavier Niel przejmie za 2,3 mld euro trzecią największą sieć w Szwajcarii - Orange Switzerland. Szykuje się ostra wojna cenowa.

Multimiliarder Xavier Niel przejmie za 2,3 mld euro trzecią największą sieć w Szwajcarii - Orange Switzerland. Szykuje się ostra wojna cenowa.

152. na liście miliarderów magazynu Forbes Xavier Niel zasłynął ostatnio wszczęciem wojny cenowej we Francji. Usługi należącej do niego sieci Free Mobile (spółka zależna Iliad) są o połowę tańsze niż trzech największych francuskich sieci. W październiku Niel próbował wejść na rynek USA, ale jego oferta na T-Mobile USA została odrzucona. Obecnie rozbudowa "królestwa" opiera się o przejęcia w okolicach Francji. Po przejęciu Monaco Telecom, przyszła pora na Orange Switzerland.

Zobacz: Francuzi więcej dzwonią i płacą mniej dzięki wejściu Free

Orange wszedł na szwajcarski rynek w 1999 roku jako trzecia największa sieć komórkowa i... nadal na tej pozycji pozostaje z 20% udziałem (2,18 mln klientów). Niewiele większy jest tam Sunrise (21% udziału), a nieprzerwanie rządzi Swisscom z 59% udziału pod względem wartości. Usługi LTE sieci Orange docierają obecnie do 90% populacji kraju. Matterhorn Mobile, obecny właściciel Orange Switzerland na transakcji sporo zyska - trzy lata temu za sieć zapłacił 1,83 mld franków szwajcarskich, teraz dostanie 2,8 mld.

Aby zakup Niela doszedł do skutku, potrzebne są jeszcze zgodny ze strony szwajcarskich organów regulacyjnych, ale oczekuje się, że finał przejęcia nastąpi jeszcze w I kwartale 2015 roku.

Źródło tekstu: ZDNet, wł

Komentarze
Zaloguj się
Polecane tematy