DAJ CYNK

Wyniki Netii po 2Q2014

28.08.2014

Dodane przez: LuiN

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 9

Ważne 1

1

W II kwartale Netia odnotowała spadek przychodów. Spółka obniżyła całoroczną prognozę przychodów, podnosząc jednocześnie wydatki inwestycyjne.

W II kwartale Netia odnotowała spadek przychodów. Spółka obniżyła całoroczną prognozę przychodów, podnosząc jednocześnie wydatki inwestycyjne.

W II kwartale przychody Netii wyniosły 422,2 mln zł, co oznacza spadek o 3% w stosunku do I kwartału. Zmniejszenie przychodów było spowodowane dalszym spadkiem liczby świadczonych usług (RGU) WLR i BSA oraz obniżek MTR-ów. Łączna liczba RGU wyniosła na koniec czerwca 2,424 mln (spadek o 2% kwartał-do-kwartału), przy czym liczba usług na sieci własnej po raz kolejny wzrosła, w II kwartale o blisko 1%.

Za sprawą wzrostu liczby usług świadczonych na własnych sieciach - zarówno w segmencie B2C, jak i B2B - spółce udało się utrzymać poziom marży EBITDA w wysokości 29,6%. Skorygowany zysk EBITDA wyniósł 125 mln zł (spadek o 7% w porównaniu do poprzedniego kwartału).

Z kolei w segmencie klientów indywidualnych (B2C) spółka osiągnęła przychód w wysokości 243 mln zł (spadek kwartalny o 4%). Rekordowo wysoka (30,8 proc.) była natomiast marża Skorygowanego zysku EBITDA w kwocie 75 mln zł. Liczba RGU spadła o aż 9%, w większości za sprawą spadku liczby niskomarżowych usług WLR i BSA. Odsetek RGU na sieciach własnych wyniósł na koniec czerwca 40% (wzrost o 4 punkty procentowe). W przypadku usług szerokopasmowego dostępu do Internetu odsetek ten wyniósł na koniec II kwartału 47%.

W segmencie klientów biznesowych (B2B) Netia wypracowała w przychody w wysokości 172 mln zł, co oznacza 1% spadek w stosunku do I kwartału. Skorygowany zysk EBITDA wyniósł 78 mln zł (marża 48,3 proc.) i był nieco niższy niż w poprzednim kwartale, przede wszystkim za sprawą przeceny usług głosowych. Wzrosła natomiast o 2%, do 492 tys. liczba usług świadczonych klientom biznesowym. Już 81% usług jest świadczonych klientom biznesowym na bazie własnych sieci Netii.

Wyniki pierwszego półrocza skłoniły jednak Zarząd Spółki do skorygowania prognozy na cały 2014 rok w zakresie poziomu przychodów z 1,735 mld zł do 1,675 mld. Podniesiona została jednocześnie o 15 mln zł prognoza nakładów inwestycyjnych (CAPEX). Bez zmian pozostały natomiast wysokości planowanych: Skorygowanego zysku EBITDA na poziomie 505 mln zł oraz Skorygowanego zysku operacyjnego w kwocie 75 mln zł.

Spółka spodziewa się uzyskania około 50 mln zł oszczędności w skali roku dzięki programowi Netia Lajt, które mają posłużyć do finansowania projektów rozwojowych spółki. Netia Lajt ma usprawnić tempo podejmowania decyzji i poprawić efektywność działania m.in. poprzez spłaszczenie struktury organizacyjnej. W ramach programu Netia, zredukowana została liczebność i rola zarządu na rzecz liczącego około 10 osób Zespołu Zarządzającego, w którego skład wchodzą kluczowi dyrektorzy.

Źródło tekstu: Netia, wł

Komentarze
Zaloguj się