DAJ CYNK

Vodafone rozmawia z UPC o wymianie aktywów, a nie o połączeniu

08.06.2015

Dodane przez: LuiN

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 9

Ważne 1

0

Vodafone, drugi największy na świecie operator mobilny, rozmawia z UPC nie o połączeniu firm, tylko o wymianie wybranych aktywów - donosi Reuters.

Vodafone, drugi największy na świecie operator mobilny, rozmawia z UPC nie o połączeniu firm, tylko o wymianie wybranych aktywów - donosi Reuters.

O zbliżeniu do siebie Vodafone'a i Liberty Global, największego w Europie operatora kablowego mówi się od pewnego czasu. W listopadzie 2014 roku Vodafone rozważało przejęcie Liberty Global, o czym pisała agencja Reuters na podstawie informacji od pięciu osób zbliżonych do sprawy.

Pod koniec maja John Malone, szef rady nadzorczej Liberty Global powiedział, że połączenie z Vodafone byłoby bardzo "uzupełniające się", szczególnie w Europie Zachodniej. A główne efekty widać byłoby w Niemczech, Wielkiej Brytanii i Holandii. Jak dodał, połączenie dałoby bardzo duże efekty synergii i znacząco podniosłoby wartość obu firm.

Zobacz: UPC bardzo zainteresowane połączeniem z Vodafone

Według ostatnich doniesień, do połączenia raczej nie dojdzie, jednak należy spodziewać się zacieśnionej współpracy i wymiany części aktywów. Vodafone najbardziej zainteresowany jest rynkiem brytyjskim i niemieckim, gdzie chciałby bardziej konkurować złożonością swojej oferty.

W Niemczech Deutsche Telekom sprzedaje w jednym pakiecie usługi mobilne, stacjonarny Internet, telewizję cyfrową i telefonię stacjonarną. Z kolei w Wielkiej Brytanii, ten sam model sprzedaży będzie mógł prowadzić BT po sfinalizowaniu przejęcia EE, największego na Wyspach operatora mobilnego.

Liberty Global działa w 12 europejskich krajach (w Polsce jako UPC Polska), a jego kapitalizacja to 46 mld dolarów, podczas gdy Vodafone'a 102 mld dolarów.

Źródło tekstu: Reuters, wł

Komentarze
Zaloguj się
Polecane tematy