DAJ CYNK

UOKiK zbada przepadanie środków w prepaidach

26.09.2016

Dodane przez: WitekT

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 10667

Ważne 18

4

Brak kolejnego doładowania telefonu na kartę oznacza, że przepadają niewykorzystane środki. UOKiK wszczął właśnie postępowania przeciwko Orange, T-Mobile, Polkomtelowi i P4 mające ustalić czy jest to zgodne z prawem.

Brak kolejnego doładowania telefonu na kartę oznacza, że przepadają niewykorzystane środki. UOKiK wszczął właśnie postępowania przeciwko Orange, T-Mobile, Polkomtelowi i P4 mające ustalić czy jest to zgodne z prawem.

Pieniądze z niewykorzystanych doładowań nie wracają z powrotem do portfela abonenta. W efekcie taka praktyka może np. utrudniać konsumentom zmianę dostawcy usług telekomunikacyjnych. Z obawy przed utratą niewykorzystanych środków, abonent może nie zdecydować się na skorzystanie z lepszej oferty konkurenta - mówi Marek Niechciał, prezes UOKiK.

Działania operatorów budzą wątpliwości tym bardziej, że w takich krajach jak Niemcy, Austria, Węgry, Chorwacja, Hiszpania, zwrot niewykorzystanych środków jest powszechną praktyką.

Postępowanie przeciwko przedsiębiorcy może zakończyć się wydaniem decyzji zakazującej stosowania praktyki naruszającej prawa słabszych uczestników rynku oraz nałożeniem kary pieniężnej w wysokości do 10% obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok nałożenia kary. W wydawanych decyzjach Prezes UOKiK może również określić środki usunięcia trwających skutków bezprawnej praktyki przedsiębiorcy.

Zobacz: Środki zgromadzone na kontach numerów na kartę na celowniku UKE i UOKiK

Źródło tekstu: UOKiK

Tagi: uokik
Komentarze
Zaloguj się
97. ~Ale jaja
0

2016-10-04 22:02:12

To jak ktos splaci mixa, sprzeda telefon i bedzie mogl miec zwrot srodkow?

Odpowiedz

96. wlo
0

2016-09-28 10:12:39

95 - rany... A ten "środek" - jakie generuje koszty przy wszystkich możliwych opcjach obniżania wydatków?

Odpowiedz

95. ~nmn
0

2016-09-27 12:21:20

92 - tak, wszystkie jasne. Tyle, że ja jestem gdzieś w "środku" i nic mi nie pasuje, czy nolimit, czy mały pakiecik minutek - tu źle, i tu :-D

Odpowiedz

94. wlo
0

2016-09-27 12:05:14

93 - no ja akurat pisałem o prepaidzie, ale tak - sam mam dwa numery na niskich "utrzymaniowych" taryfach (dla numerów) z nielimitowanymi w sieci. Wczoraj nawet rzuciła mi się w oczy oferta abonamentowa za 5 złotych (!) z nielimitowanymi w sieci (to a propos dyskusji o wymianie telefonów z 2G na 3G - jeden operator do takiej taryfy daje proste telefony 3G za 5 zł do taryfy za 5 zł ;-)).

Odpowiedz

93. ~nmn
1

2016-09-27 12:01:00

91 wlo, kurcze, już zapomniałem o tych minutach tylko w sieci ... jeszcze bywają takie umowy i można się nieźle wkopać...

Odpowiedz

92. wlo
0

2016-09-27 11:48:14

Bo mam nadzieję, ze zdajesz sobie sprawę, że w "nielimitowanych" nie chodzi o te czterdzieści parę tysięcy minut (a przy konferencyjnych jeszcze więcej), tylko o progi - "minutowy" powyżej którego opłaca się taka ofertę właśnie wziąć i "cenowy", poniżej którego opłaca się taka ofertę właśnie wziąć?

Odpowiedz

91. wlo
0

2016-09-27 11:41:09

Stale oczywiście system ""nielimitowane w sieci" będzie także opłacalny... Np. żona mojego kolegi wydzwania grubo ponad 20 godzin co miesiąc... Z czego tylko niecałe 2 godziny do innych niż własna sieć. Zatem dla niej nielimitowane w sieci za darmo (no - za utrzymanie konta i robienie skarbonki ;-)) i faktyczne opłaty rzędu 10-15 zł miesięcznie też są optymalnymi. Jeśli mamusia, siostra i pozostała część rodziny zmieni operatora... No wtedy będzie o nju myśleć (chociaż podobno jeszcze w tym roku mają swoje numery poprzenosić (dzieci już od roku w nju są ;-)).

Odpowiedz

90. wlo
0

2016-09-27 11:36:15

87 - ja od lat mówię, że najlepszym systemem jest abonament płatny z góry - za utrzymanie po uczciwej stawce - i z dołu - za usługi - też po uczciwych cenach, bez wygłupów z promocjami i innym głupotami...Innym jest opłata ryczałtowa - ale nie za jakiś ograniczony pakiet. Za nielimitowany dostęp do usług. I kiedy tylko operatorzy ten system wprowadzili, następnego miesiąca już z niego korzystałem ;-)Dyskusja na temat - co właściwie znaczy nielimitowane rozmowy - już się przetoczyła. Ja nie dostałem odpowiedzi od nikogo - kiedy można w konkretnym przypadku mówić o potrzebie korzystania z nielimitowanego dostępu. Biorąc pod uwagę pakiety cennikowe, w moim przypadku od kilku lat regularne przekraczanie 1000 minut kwalifikuje się do nielimitowanych - zawsze wychodzi taniej ;-) I właśnie o to chodzi - ustalenie granicy, przy której konkretnemu użytkownikowi/klientowi opłaca się skorzystać z nielimitowanych. Więc o ile jestem zwolennikiem, o tyle nigdy teściowej nie polecę nielimitowanych, nawet jeśli np. 15 złotych miałaby tylko płacić... Czemu? Bo płaci 9,95 zł za tyle ile potrzebuje i w najbliższym czasie więcej potrzebować nie będzie ;-)

Odpowiedz

89. ~nmn
-1

2016-09-27 11:29:44

w 87 miało być:przepadające minuty, środki - przecież to nie ser czy mięso by miały termin przydatności! ?

Odpowiedz

88. ~$77,78
1

2016-09-27 11:28:41

Z takich "chichów-śmichów" urósł czwarty operator. I całe szczęście.

Odpowiedz

87. ~nmn
-1

2016-09-27 11:27:55

wlo, nie wiem po co te nolimit minut ... ale nolimit sms - to już rozumiem, jest ok, zawsze się przydaje. ale minuty..?Jeszcze jedno: przepadające minuty, środki - przecież to nie zero czy mięso by miały termin przydatności! ?

Odpowiedz

86. ~$81.
-1

2016-09-27 11:25:49

A coś Ty taki wyrywny? Twoja kasa, że się tak tniesz? Gul wyskoczył, że ma się abo i można mieć gorsze warunki? Kolejny pies ogrodnika.

Odpowiedz

85. wlo
1

2016-09-27 11:19:31

Ale w sumie masz rację... Teraz mam minuty roamingowe... Też przepadają. Dlaczego? Nooo... Jednak chyba będzie trzeba zwrócić uwagę pierdzistołkom, żeby zajęli się całościowo sprawą a nie tylko fragmentem - pod publiczkę ;)

Odpowiedz

84. wlo
-1

2016-09-27 11:13:18

83 - raczej pakiety kwotowe - tak, przez pół roku nawet ;-) Wejście Plej niestety zmieniło ten system. Plej wolało dać miliony minut nieprzechodzących... Więc jak barany wszyscy poszli za Plej ;)

Odpowiedz

83. ~nmn
1

2016-09-27 11:01:15

82 - wlo, u Ciebie w abonament - też przechodziły minuty, a teraz się kasują, tak?

Odpowiedz