DAJ CYNK

UOKiK ma zastrzeżenia do koncentracji: UPC - Multimedia Polska

19.10.2017

Dodane przez: msnet

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 4231

Ważne 3

0

UOKiK wystosował zastrzeżenia do przejęcia przez UPC kontroli nad Multimedia Polska, co może ograniczać konkurencję w kilkunastu miastach w Polsce. Zastrzeżenia nie przesądzają o końcowej decyzji w tej sprawie.



UOKiK wystosował zastrzeżenia do przejęcia przez UPC kontroli nad Multimedia Polska, co może ograniczać konkurencję w kilkunastu miastach w Polsce. Zastrzeżenia nie przesądzają o końcowej decyzji w tej sprawie.

UPC oraz Multimedia Polska to firmy zajmujące się między innymi dostarczaniem telewizji kablowej oraz dostępu do Internetu. Ze względu na możliwe zagrożenie dla konkurencji, postępowanie dotyczące zgody na połączenie obu operatorów zostało skierowane do drugiego etapu. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów musiał zdefiniował rynki, na które koncentracja wywiera wpływ oraz zbadać udziały obu spółek.

Analiza UOKiK wykazała, że koncentracja może doprowadzić do ograniczenia konkurencji na rynkach dostępu do płatnej telewizji i internetu stacjonarnego w kilkunastu miastach w Polsce. Dlatego przedstawiliśmy UPC zastrzeżenia do koncentracji. Przedsiębiorca ma teraz 14 dni na odpowiedź, może ten termin wydłużyć o kolejne dwa tygodnie - powiedział Marek Niechciał, Prezes UOKiK.

Badanie UOKiK pokazało, że przedsiębiorcy rywalizują z dostawcami innych rodzajów płatnej telewizji, między innymi satelitarnej, czy IPTV, nie konkurują natomiast z naziemną telewizją cyfrową. Obie usługi różnią się na przykład liczbą kanałów. O ich odrębności świadczy również fakt, że po wprowadzeniu darmowej telewizji naziemnej, operatorzy kablowi nie zanotowali masowej straty klientów. Taka sytuacja miałaby miejsce, gdyby te dwie usługi rywalizowały ze sobą, ponieważ polscy konsumenci przy wyborze produktu, kierują się głównie ceną.

W ujęciu geograficznym rynkiem właściwym, na którym operatorzy telewizji kablowej prowadzą działalność i konkurują z innymi dostawcami usług płatnej telewizji jest obszar miasta/miejscowości. Wynika to między innymi z ograniczeń związanych z zasięgiem ich sieci, a tym samym rywalizacji o klienta na konkretnym terenie. Biorąc pod uwagę siłę uczestników koncentracji na lokalnych rynkach dostępu do płatnej telewizji Urząd uznał, że koncentracja może doprowadzić do znacznego wzmocnienia pozycji UPC i ograniczenia konkurencji w 15 miastach w Polsce.

Podobnie jest w przypadku Internetu. Tu również przedsiębiorcy świadczący usługi stacjonarnego dostępu do Internetu konkurują ze sobą na obszarach poszczególnych miejscowości. Ponadto, analiza UOKiK wykazała, że trzeba rozróżnić rynki stacjonarnego i mobilnego dostępu do sieci. Wynika to między innymi z prędkości, jakości i stałości łącza oraz preferencji konsumentów, którzy nie chcą zastępować jednej usługi drugą. Jako powód podają na przykład chęć korzystania z Internetu poza domem (internet mobilny) lub brak limitów danych (w przypadku stałego łącza). Po przejęciu spółki Multimedia Polska, siła UPC mogłaby doprowadzić do ograniczenia konkurencji na rynkach dostępu do internetu stacjonarnego w 15 miejscowościach.

Zgodnie z polskim prawem, gdy istnieje uzasadnione prawdopodobieństwo istotnego ograniczenia konkurencji w wyniku dokonania koncentracji, Prezes UOKiK przedstawia przedsiębiorcy lub przedsiębiorcom uczestniczącym w koncentracji zastrzeżenia wobec planowanej transakcji. Zastrzeżenia zawierają uzasadnienie i nie przesądzają o końcowym rozstrzygnięciu postępowania. Przedsiębiorcy mają 14 dni na odniesienie się do zastrzeżeń, mogą też wnioskować o przedłużenie tego terminu o kolejne dwa tygodnie.



Zobacz: UOKiK: Orange może przejąć Multimedia Polska Energia

Źródło tekstu: UOKiK

Komentarze
Zaloguj się
21. ~mmm
0

2017-10-19 22:36:04

Niesamowicie wnikliwa analiza UOKiKu!!! Sensacja!! Połączenie dwóch największych operatorów w Polsce spowoduje ograniczenie konkurencji! Tak rzeczowy wynik analizy otrzymałem po moich 15-minutowych rozważaniach, które zrobiłem 11 miesięcy temu. Kto w tym UOKiKu pracuje? Żółw, czy ślimak?

Odpowiedz

20. ~
0

2017-10-19 21:35:43

@18. goral2099 Prawo w ogole wiele rzeczy wymaga, ale gdy pojawiaja sie pieniadze/wladza, nagle milknie w przypadku przywilejow zwyklych ludzi. Chlopie, gdzie Ty zyjesz? Czysty Matrix!

Odpowiedz

19. adik
0

2017-10-19 16:55:47

UPC już od dawna jest największym operatorem kablowym w Polsce (po przejęciu Astry się nim stał) a będzie zapewne jeszcze większym, tam gdzie mieszkam wiele lat byli jedynymi którzy oferują telewizję kablową, w tym roku pojawiła się dopiero Vectra u nas no i światłowód od Orange.

Odpowiedz

18. goral2099
0

2017-10-19 15:49:24

Czym rozbawiłem? Prawo wymaga instalacji dostępnej dla wszystkich, czy nie?

Odpowiedz

17. ~
0

2017-10-19 15:10:21

@16. goral2099 Rozbawiles mnie. Szczerze. Wybacz, ale jestes troche naiwny. Bez obrazy. :)

Odpowiedz

16. goral2099
0

2017-10-19 15:08:46

15: nonto gdzie jest jakieś CBA, CBŚ, czy inny NIK?

Odpowiedz

15. ~
0

2017-10-19 15:03:43

@13. goral2099 - owszem, tak powinno byc. Ale pozniej okazuje sie, ze instalacja jest wlasnoscia np. Multimedii. To sa grube pieniadze plynace pod stolami.

Odpowiedz

14. ~
0

2017-10-19 15:02:03

@goral2099 Dokladnie tak: to jest wlasnie standard. 1 op infrastrukturalny + 1 op na miedzi. Finito. Na szczescie to towarzystwo znajomych krolika zaczyna sie ruszac dzieki takim ofertom internetu jak ostatnia T-M. One nie sa ograniczone terytorialnie czy łaska operatora. Kupujesz i masz, nawet tam gdzie do tej pory mowiono "tam sie nie da". Z duza satysfakcja patrze, ze miejsca gdzie jeszcze niedawno byly "niemozliwe", dzis na wyscigi Orange i Netia klada swiatlo (jednoczesnie). A najlepsze byly ulotki Netii, gdy Orange juz juz wdrozyl instalacje, cos w rodzaju "nie podpisujcie umowy z Orange, bedziemy juz niedlugo!" - pisze serio, tak to brzmialo.

Odpowiedz

13. goral2099
0

2017-10-19 14:58:05

10: A to nie jest tak, że w nowych budynkach ma być już instalacja należąca do wspólnoty/spółdzielni i mają mieć do niej dostęp wszyscy chętni? Żeby każdy nie musiał ujładać swojej instalacji jak ma to miejsce w starszym budownictwie.

Odpowiedz

12. ~
0

2017-10-19 14:56:11

Aha, doprecyzuje. Nie mam na mysli miedzi - ci sa przeciez wszedzie. Mam na mysli infrastrukture dedykowanego opa. Przykladowo: u mnie swiatlo pojawilo sie dopiero w tym roku (po 14 latach), a UPC nie wejdzie do momentu az przejmie wlasnie Multimedi, poniewaz NIGDY tak nie bylo na nowych osiedlach w Gdyni, aby na tym samym terenie funkcjonowalo UPC i Multimedia jednoczesnie. Wiem z pierwszej reki, poniewaz sam probowalem przepchnac UPC swego czasu i nie bylo dyskusji. Dzieki temu MM mogla dyktowac ceny z sufitu. I co wiecej - nadal tak jest. Nowe osiedle (w tym roku oddane), autentycznie wysoki standard i co? I go..no! Tylko UPC.

Odpowiedz

11. goral2099
0

2017-10-19 14:54:25

Są miejsca, jak w moim obecnym miejscu zamieszkania gdzie jest kilku operatorów kablowych dostępnych i są trzy instalacje: światełko, koncentryk i skrętka. A są i takie (nowe osiedla) gdzie jest tylko jeden operator. Najczęściej jednak spotykałem się z dostępnością dwóch operatorów - TP/Orange + ktoś jeszcze.

Odpowiedz

10. ~
0

2017-10-19 14:48:27

@2, 3 i inni - w takim razie zapraszam do Trojmiasta. Jesli znajdziecie choc jedno nowe osiedle, na ktorym jest konkurencja to sie zdziwie. Kadzy developer wspoplracuje z wybranym operatorem. Bez wyjatkow.

Odpowiedz

8. ~Jol
0

2017-10-19 13:37:16

No po to jest ten urząd, zeby blokowac takie cwaniackie pomysły bogatych korporacji. I bardzo dobrze bo każda konkurencja jest dobra-dzieki temu jeszcze mamy normalne ceny za tv i internet.

Odpowiedz

7. ~Zorientowany
0

2017-10-19 13:33:26

@1 Bredzisz, chłopie.Na moim osiedlu pierwotnie była lokalna (osiedlowa) kablówka, gdzie net śmigał po skrętce. Potem ją przejął Spray (obecnie Vectra). Gdy zgłosiły się Orange i Multimedia wpuściliśmy ich na osiedle jako zarząd wspólnoty bez żadnego szemrania, pod warunkiem uporządkowanego prowadzenia okablowania i za rozliczeniem prądu do ich urządzeń sieciowych. UPC chciało do nas wejść na chama - niemal stawiając nas przed faktem dokonanym (próba rycia w ziemi i układania kabli bez pytania o zgodę). Nie szło się z nimi dogadać - butni, chamscy, to pogoniliśmy z osiedla. Jakby co to dysponuję pełną dokumentacją. :-)

Odpowiedz

6. ~frasag
0

2017-10-19 12:44:51

Nie zawsze tak było u mnie bo poprzedni prezes SM nie chciał nowych wpuszczać ale znaleźli przepis że nie wolno utrudniać tylko bałaganu nie mogą robić, np zostawiać dziur w ścianach.

Odpowiedz